שתף קטע נבחר

יהלום: "פרופ' היס גונב איברים מגופות"

סערה בכנסת בעקבות חילול גופתו של החייל דני הילר. ח"כ שאול יהלום דורש להעמיד לדין את ראש המכון הפתולוגי, פרופ' יהודה היס; "לסדום היינו ולעמורה דמינו", זועק ח"כ יצחק כהן; ח"כ זהבה גלאון מתכוננת לשאול את הרמטכ"ל בוועדת החוץ והביטחון, מהי מדיניות הצבא בעניין

חברי כנסת נדהמו היום (יום ג') לגלות כי מגופת החייל דני הילר ז"ל נגנבו איברים לפני שהובאה לקבורה. בעקבות הפירסום ב-ynet, מאשים יו"ר ועדת הבריאות בכנסת ח"כ שאול יהלום, את הפתולוג הבכיר ביותר בישראל פרופ' יהודה היס, כי הוא אחראי לגניבת איברים מגופות.
החייל הילר מצא את מותו לפני כשנתיים במסע טירונים בגבעתי. משפחתו ביקשה בדיקה בלתי תלויה בקשר לסיבות מותו, ומשלא נענתה הוציאה את גופת הבן מהקבר. היום מצא פתולוג מטעמה כי איברים רבים ביניהם הלב והכבד נלקחו מהגופה ללא רשות. איש עדיין לא לקח אחריות למעשים והמשפחה מאיימת בתביעה.
"זהו מקרה מייצג במסכת ארוכה, נוראה ומזעזעת בה פרופ' היס עושה במכון כבתוך שלו, וגונב איברים מגופות", אומר ח"כ יהלום. "הדבר הוכח בעשרות עדויות וחקירות, כולל דו"ח השופט סגלסון וחקירת המשטרה. מערכת המשפט אשמה גם היא במתן גיבוי אין סופי להיס, הסתרת עובדות והשתקת חקירות. היס צריך לעמוד לדין וגם שותפיו במערכת המשפט שמחפים עליו. כל יום שהיס מכהן בתפקידו הוא יום עצוב לערכי כבוד האדם".
ח"כ זהבה גלאון הגישה הצעת תיקון לחוק השיפוט הצבאי בנושא חקירה ושפיטה של תאונות אימונים. על פי הצעת גלאון, יוצאו חקירות מסוג זה מידי צה"ל ויועברו לגורם חיצוני, הנמנה עם כוחות המילואים של הצבא. הרמטכ"ל, רב אלוף משה (בוגי) יעלון, יופיע בעוד כשבועיים בוועדת החוץ והביטחון, שם ישאל על ידי גלאון במסגרת דיון מהיר על עמדת צה"ל ביחס לממצאים החדשים בפרשת החייל הילר.
חברי הכנסת צפויים לדרוש תשובה לשאלה - מי אישר להוציא את איבריו של החייל . "זו לא פעם ראשונה שמשפחות שכולות נדהמות להיווכח שאיברי יקיריהן הוצאו ללא אישור ובלא שדווח להם דבר", אומרת גלאון. "בכך יש מעשה זילות חמור בכבוד האדם, במדינה שבה כבוד האדם הוא ערך חוקתי אסור להשתמש בחלקי גוף ללא אישור, גם לאחר מותו של האדם". ח"כ גלאון אף מתחה ביקורת קשה על שר הביטחון שאול מופז בגין "סחבת וההתנהלות קלוקלת של משרדו בטיפולו בטרגדיה שפקדה את משפחת הילר".
ח"כ יצחק כהן (ש"ס) אמר בתגובה לממצאי הפתולוג הדני, שאיברים פנימיים הוצאו מגופת הילר, כי יתכן צורך בפתיחה בחקירה פלילית. "אם יוכח שהדבר אמיתי, מדובר בפגיעה חמורה בכבוד המת ויש לפתוח בחקירה פלילית. זוהי עבירה הלכתית חמורה. לסדום היינו ולעמורה דמינו! זה הזמן לשים קץ לביזיונות, להעמיד לדין את האחראים ולהדק את הפיקוח על המכון הפתולוגי, כדי שפשעים מהסוג הזה לא יתרחשו", אמר.
משרד הבריאות האחראי לנעשה במכון הפתולוגי סירב להגיב להאשמות חברי הכנסת - ומסר בתגובה לטענות המשפחה, כי "יובהר למען הסר ספק ובאופן שאינו משתמע לשתי פנים, כי לא ניטלו מגופת החלל כל איברים שהם - פנימיים, עצמות או חלקי שלד, או אחרים".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום רפרודוקציה: מאיר אזולאי
החייל דניאל הילר ז"ל
צילום רפרודוקציה: מאיר אזולאי
אתר הכנסת
ח"כ גלאון. "דורשת שהרמטכ"ל יסביר"
אתר הכנסת
צילום: עמית שאבי
ח"כ יהלום. "מדוע נותנים גיבוי אין סופי להיס?"
צילום: עמית שאבי
ארכיון ידיעות אחרונות
ח"כ כהן. "לפתוח בחקירה פלילית"
ארכיון ידיעות אחרונות
מומלצים