שתף קטע נבחר

העיניים של המשטרה: היחידה האווירית

היחידה האווירית של המשטרה חוגגת עשור להקמתה. הם מסייעים בחיפוש אחר כלי רכב חשודים, במרדפים ואיתור נעדרים, ואפילו בשריפות וכיוון התנועה. מפקד היחידה הפורש: פעם לא ידעו מה לעשות איתנו, היום אי אפשר בלעדינו

כמעט כל פעילות מיוחדת של המשטרה בשנים האחרונות מקבלת סיוע מהאוויר. כשיש התרעה על פיגוע יוצאים המסוקים של היחידה האווירית של המשטרה לאתר כלי רכב חשודים. כשיש פעילות במישור הפלילי מספקים המסוקים סיוע למפקדים שעל הקרקע ובמרדפים, וכשצריך לאתר נעדר מסוגלים המסוקים לכסות תאי שטח גדולים בזמן קצר.
למרבה הצער, גם בשעת פיגוע יש למסוקים תפקיד חשוב: הם עולים לאוויר כדי לסייע באיתור מובילי המחבלים ולפעמים גם מסייעים בהקלת העומס שנוצר בכבישים.
היחידה האווירית של המשטרה חוגגת בימים אלה עשור להקמתה. ניצב משנה שמואל פורת, שפיקד על היחידה בשלוש השנים האחרונות ופורש בקרוב, מספר: "מדובר בחבר'ה יוצאי חיל האוויר. ליחידה ישנם חמישה כלי טיס ומעל ל-20 טייסים. בכל מסוק ישנם שלושה אנשי צוות". לדברי פורת, המסוקים מצוידים בציוד מבצעי לראיית לילה, המבוסס על טכנולוגיה מתקדמת, ובזרקור רב-עוצמה המסייע לכוחות הפועלים בקרקע.
היחידה, שפועלת בשיתוף פעולה עם יחידות המשטרה השונות, מג"ב וזרועות הביטחון האחרות, מצויה בכוננות מתמדת של 15 דקות להמראה. עד לאחרונה פעלה רק שלוחה אחת במרכז אולם לאחרונה נחנכה גם שלוחה בצפון. "הרעיון הוא להגיע תוך זמן קצר", מסביר פורת. לדבריו, כאשר היעד קרוב לשלוחה המרכזית זמן ההגעה הוא כחמש דקות וככל שמתרחקים מתארך זמן ההגעה ל-20 דקות. "לזמן יש חשיבות מכרעת", אומר פורת, "כי בזמן התרעה - ככל שנגיע יותר מהר כך גדל הסיכוי שנצליח לסכל אותה".
לדברי פורת, בשלוש השנים האחרונות הוכפל שיעור ההזנקות ושעות הטיסה הן לטיפול באירועים בעל אופי חבלני והן לטיפול באירועים פליליים, שריפות, חיפוש נעדרים, פרישת מחסומים, מרדפים וגניבות רכב.
פורת אומר שהמצב הרצוי מבחינתו הוא מסוק שנמצא באוויר כל הזמן, כמו בלוס אנג'לס. שם, הוא אומר, אפילו יש שני מסוקים באוויר סביב השעון. אבל הבעיה, לדבריו, היא תקציבית. בכל מקרה, הוא אומר, כמו בהרבה תחומים אחרים, פעם לא ממש ידעו מה לעשות עם המסוקים - היו אי אפשר בלעדיהם.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כוננות של 15 דקות. מסוק מהיחידה האווירית
צילום: משטרת ישראל
מומלצים