שתף קטע נבחר

ישראל: עיקר מימון החמאס מגיע מסעודיה

גורם ביטחוני בכיר מגלה: כ-60% מתקציב החמאס - 12 עד 14 מיליון דולר בשנה - מגיע מתורמים וארגונים סעודים

סעודיה מוכרת ברחבי העולם כמדינה שנתיניה הם התומכים הגדולים ביותר של ארגון אל קאעידה. עתה מתברר גם כי היא התומכת הגדולה ביותר בחמאס: כ-60 אחוזים מתקציב התנועה – 12 עד 14 מיליון דולר מדי שנה, מגיעים מתורמים וארגונים סעודים. כך חשף היום (ג') גורם ביטחוני בכיר.
מרבית הכספים מועברים לשטחי הרשות בהעברות בנקאיות "לגיטימיות", גם ללא צורך בהברחה של הכסף. שאר התרומות מועברות ממדינות ערב וממדינות המערב.
התקציב הכולל של החמאס נאמד בכ-20 מיליון דולר, ומרביתו מופנה לפעילות ה"דעווה" – הכשרת הלבבות. זהו מרכז הפעילות של חמאס: הארגון מפעיל בתי ספר וגני ילדים, קייטנות, מרפאות מכללות ובעיקר מסגדים. כל השירותים ניתנים חינם.
פעילות הטרור שואבת רק חלק קטן מתקציב הארגון – מיליוני דולרים בודדים מדי שנה. הארגון גם משלם פיצויים וגימלאות למשפחות חללים - "שאהידים" שנהרגו במהלך הפעילות החבלנית של הארגון, ומפצה פלסטינים שבתיהם נהרסו על ידי צה"ל או נפגעו במהלך הלחימה.
בין השאר, הזמינו השלטונות הסעודים אלף משפחות של "שאהידים" פלסטינים למכה לקראת חג הקרבן, אך המינהל האזרחי לא אישר את יציאת המשפחות.

סקר: הפער בין החמאס לפתח הצטמצמם

התמיכה בחמאס כיום פחותה רק בכ-3 אחוזים וחצי לעומת התמיכה בפתח, שהיה עד לאחרונה הדומיננטי בציבור הפלסטיני. על פי סקר שנערך לאחרונה באוניברסיטת א-נג'אח בשכם, ושצוטט על ידי הגורם הביטחוני הבכיר, זוכה חמאס לתמיכה של 21.4 אחוזים מן הנשאלים, לעומת תמיכה של 24.7 אחוזים מהנשאלים בפתח.
החמאס עצמו, שנמנע כיום מפעילות חבלנית נגד ישראל בשל מחוייבותו ל"הודנה", עוסק בימים אלה בשיקום יכולותיו הצבאיות. לדברי הגורם הבכיר, עורך החמאס ניסויים בירי רקטות קסאם ועד היום הצליחו "מהנדסי" הארגון להגיע בשיגורי ניסוי לכיוון הים לטווחים של עד 10 קילומטרים.
הארגון גם עוסק במרץ בגיוס פעילים צבאיים חדשים ובהכשרת "מהנדסי מטענים" בקורסים מסודרים ברחבי רצועת עזה.
לדברי הגורם הבכיר, מאמינים ראשי חמאס כי במוקדם או במאוחר, תחזור בה ישראל מהפסקת האש או תגרום להתמוטטותה, ואז ניתן יהיה לשוב לפעילות צבאית וחבלנית במתכונת מלאה.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המימון הסעודי מגיע ל-14 מיליון דולר בשנה (ארכיון)
צילום: איי פי
יאסין. תקציב של 20 מיליון דולר בשנה
צילום: איי פי
מומלצים