שתף קטע נבחר

בג"ץ הורה לוועדת הכנסת "לנמק" בפרשת בלומנטל

התנועה לאיכות השלטון דרשה כי ח"כ נעמי בלומנטל תועמד לדין בעקבות החשדות נגדה בפרשת "סיטי טאוור" - למרות שחבריה הח"כים סירבו להסיר את חסינותה. שופטי בג"ץ דורשים מוועדת הכנסת להסביר את החלטתה בתוך 45 יום

בג"ץ הוציא בצהריים (יום ה') צו על תנאי המורה לוועדת הכנסת לנמק בתוך 45 יום את ההחלטה שלא להסיר את חסינותה של חברת הכנסת נעמי בלומנטל מהליכוד.

השופטים החליטו כי בשל מורכבות הנושא, ייערך בפרשה דיון בהרכב מורחב. העתירה הוגשה על ידי התנועה לאיכות השלטון, בדרישה להסיר את חסינותה של בלומנטל ולהעמידה לדין בפרשת "סיטי טאוור". חבר התנועה, עו"ד אליעד שרגא, אמר לאחר הדיון כי "החלטת בג"ץ מבשרת טובות. המסר ברור: כנסת ישראל אינה יכולה להיות עיר מקלט והיועץ המשפטי לממשלה חייב להסיר את זכות השתיקה שלו".

עורך דינה של בלומנטל, פרופסור אריאל בן דור, אמר בתגובה כי "בית המשפט העליון רוצה לדון בעתירה בגלל שמדובר בסוגייה כבדה, שבה מבקשים לחייב את ועדת הכנסת לשנות את החלטתה". לדבריו, "הרחבת הרכב השופטים שדנים בעניין נובעת מהצורך לערוך דיון מעמיק בסוגייה".

הפרשה והחסינות

תחילת הפרשה לפני כשבעה חודשים: אז נחקרה חברת הכנסת בלומנטל במשטרה בחשד ששלמה שוחד בחירות לפעילים במרכז הליכוד בצורת חדרים במלון "שרתון סיטי טאוור" בערב לפני הפריימריס במפלגה. חברת הכנסת בלומנטל בחרה שלא לשתף פעולה עם החוקרים ושמרה על זכות השתיקה.

בלומנטל זכתה ל"חיפוי" של חבריה: למרות דרישתו של היועץ המשפטי לממשלה אליקים רובינשטיין להעמידה לדין בפרשה, החליטו חבריה הח"כים בוועדת הכנסת שלא להסיר את חסינותה, כדי שניתן יהיה להעמידה לדין. בעקבות כך עתרה התנועה לאיכות השלטון לבג"ץ.

לטענת התנועה, ההחלטה שלא להסיר את חסינותה של בלומנטל הופכת את בית המחוקקים למעין 'עיר מקלט' לחברת הכנסת, שהחשדות נגדה כבדים. בעתירתם טוענים העותרים שהפגמים שנפלו בהחלטת הוועדה הופכים את ההחלטה לבלתי סבירה באופן קיצוני.

לטענתם, חוק חסינות חברי הכנסת נועד למנוע מקרים של רדיפה פוליטית ובלתי עניינית של ח"כים על ידי הרשות המבצעת - ולא לפטור ח"כים ללא צידוק מבירור חשד כנגדם בגין ביצוע עבירה פלילית לכאורה. עוד טוענים העותרים כי ההחלטה של ועדת הכנסת נובעת משיקולים זרים ונגועה בחוסר סבירות קיצוני ופוגעת באמון הציבור בכנסת.

היועצת המשפטית של הכנסת, אנה שניידר, ביקשה לדחות את העתירה על הסף שכן לדבריה בית המשפט אינו מוסמך להחליט על נתינת חסינות ללא המלצה של ועדת הכנסת. לדבריה, תכלית החסינות הדיונית היא להבטיח תפקוד נאות של בית הנבחרים, של הנבחר הבודד ובנושא זה יש למצוא איזון בין ערכים אלה לבין הערכים של שוויון בפני החוק ושלטון החוק.


פורסם לראשונה

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי
בלומנטל. פרשה שלא נגמרת
צילום: עמית שאבי
מומלצים