שתף קטע נבחר

רה"מ התחרט: לא העביר לבוש עצומה לשחרור פולארד

למרות שחתם בעצמו, יחד עם עוד 111 ח"כים, על עצומה לשחרור המרגל ג'ונתן פולארד, העדיף רה"מ שרון ברגע האחרון להשאירה בבית ולא להציגה בפני בוש. גורמים מדיניים: שרון לא רצה להכביד על הפגישה. ח"כ איתן, יוזם העצומה: צריך לבדוק למה לא לקחו אותה. אשתו של פולארד, אסתר: "שרון לא רוצה שג'ונתן ישתחרר"

האם אריאל שרון חשש בביקורו בארה"ב "להרגיז" את הנשיא בוש בעצומה למען המרגל היהודי ג'ונתן פולארד? העצומה שלא נמסרה מעוררת תגובות חריפות, בין היתר של רעייתו של פולארד, אסתר, שמאשימה את ראש הממשלה בטירפוד מכוון.
ל-ynet נודע כי ראש הממשלה נמנע מלהעביר לנשיא בוש בעת ביקורו בוושינגטון עצומה שעליה חתמו 112 חברי כנסת, כולל הוא עצמו, הקוראת לשחרור המרגל למען ישראל (לנוסח העצומה המלא לחצו כאן). במקום זאת, מסר אתמול ח"כ מיכאל איתן את העצומה לסנאטור האמריקני, טום דיליי.
גורמים בלשכת ראש הממשלה אמרו ל-ynet כי בתיאום עם ח"כ איתן וראש לשכת רה"מ, דב וייסגלס, הוחלט שמכתב חברי הכנסת לא יוגש במהלך הביקור, זאת למרות שראש הממשלה עצמו חתם על המכתב לפני נסיעתו. לדברי הגורמים, העצומה תימסר "בהזדמנות אחרת".
הגורמים טענו כי "לאיתן הובהר שעניינו של פולארד אמור לעלות בכל מקרה בפגישתו של שרון עם בוש והעצומה אמורה רק להוות חיזוק לנושא". עם זאת, לא ברור האם הנושא אכן הועלה בפגישה. גורם בכיר בפמלייה סירב במהלך הביקור להתייחס לנושא.
גורמים מדיניים הסבירו כי הרצון לתרום להצלחת הפגישה בנושאים רגישים כמו הגדר, גרם לדחיקה מסויימת של נושאים אחרים, ו"שרון לא רצה להכביד כנראה יתר על המידה".
בתגובה אומרת ל-ynet אסתר, רעייתו של ג'ונתן פולארד: "אנחנו בהלם אבל לא מופתעים. מדובר בהתנהגות עיקבית של שרון בעניין פולארד מאז שעלה לשילטון. הוא פשוט לא רוצה שג'ונתן ישתחרר". פולארד טוענת כי אם שרון היה מגיע לבוש עם 112 חתימות חברי כנסת - "הוא לא היה מסרב לו. הרי שרון התעקש לחתום על המכתב ומשרדו הבטיח למיקי איתן שהוא וסילבן יחתמו עליו".
לדברי פולארד, "ראש הממשלה הבטיח לעם שהוא לא ישחרר מחבלים עם דם על הידיים, אבל אם הוא לא יפעל בנושא, דמו של ג'ונתן יהיה על הידיים שלו".
ואילו ח"כ איתן, ראש השדולה לשחרור פולארד בכנסת, ואחד מיוזמי המכתב, אישר כי עודכן בכך שהמכתב לא יילקח לנשיא בוש. לדברי איתן, כעת, לאחר שראש הממשלה שב מביקורו בוושינגטון, יש לערוך בדיקה כדי לברר מדוע לא נלקחה העצומה לארה"ב.
אמש נערך הוענק בכנסת המכתב למנהיג הרוב בסנאט, טום דיליי, שהבטיח להעביר את העצומה לנשיא ארה"ב. באותה נשימה, הביע דיליי, בתשובה לשאלה, את התנגדותו הנמרצת לשחרור פולארד.

מכתב דומה הועבר ל... נהג של רייס

עדי גינצבורג, פעיל במטה הפעולה לשיחרור פולארד, אומר היום ל-ynet כי הוא תוהה מדוע שרון לא העביר את המכתב. "שרון הרי חתם על מכתב התמיכה בעצמו ובסוף הוא לא מעביר אותו? הוא כנראה לא מאמין באמת שצריך לשחרר את פולארד, או מפחד מהכותרות שיצאו לאחר שישתחרר".
לדברי גינצבורג, מכתב דומה שנוסח בעבר, ועליו חתמו 110 חברי כנסת מצא את דרכו רק לנהג של היועצת לביטחון לאומי, קונדוליזה רייס. "מדובר במכתב קריטי, שכנראה ראש הממשלה לא רוצה להתמודד איתו. הוא בבירור לא רוצה ללחוץ על בוש. כשמעבירים מכתב דרך נהג זה מסר ברור מאוד שהנושא לא חשוב".
חברי מטה הפעולה לשיחרור פולארד מתכננים לקיים הפגנת מחאה בשבוע הבא. הפעילים יצעדו מהקונסוליה האמריקנית אל בית ראש הממשלה בירושלים.

הידיעה הראשונית הגיעה באי-מייל האדום
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
שרון ובוש. "היו נושאים רגישים אחרים"
צילום: רויטרס
פולארד ואשתו אסתר. העצומה לא הגיעה
אתר הכנסת
ח"כ איתן. צריך לבדוק
אתר הכנסת
מומלצים