שתף קטע נבחר

גלעד שרון נחקר בפרשת האי היווני - ושוב שתק

בעוד עורכי דינו מייצגים אותו בדיון בבית המשפט בפרשת סיריל קרן, נחקר בנו של ראש הממשלה באזהרה משרדי היחידה הארצית לחקירת פשעים בינלאומיים - בפרשת האי היווני. החקירה נמשכה ארבע שעות, ושרון שוב שמר על זכות השתיקה. בעבודה קוראים לרה"מ להתפטר לאלתר

בעוד בית משפט השלום בתל-אביב דן בבקשת הפרקליטות להורות לגלעד שרון, בנו של ראש הממשלה, להמציא מסמכים בנוגע לפרשת סיריל קרן, נחקר שרון עצמו במשרדי היחידה הארצית לחקירת פשעים בינלאומיים בפרשה אחרת - "האי היווני".
גלעד שרון נחקר באזהרה במשך כארבע שעות, ולטענת החוקרים - גם הפעם, כמו בחקירה קודמת בפרשת סיריל קרן, שמר על זכות השתיקה.
מזכ"ל מפלגת העבודה, ח"כ אופיר פינס, קרא לראש הממשלה, אריאל שרון, "להתפטר לאלתר מתפקידו על רקע שתיקתו הבלתי פוסקת של בנו, שמדברת בעד עצמה". לדבריו, "אריאל שרון מפגין מוסר כפול. הציפיה היא שישתמש באותן אמות מידה שבהן נקט נגד ח"כ נעמי בלומנטל גם כלפי בנו, וידרוש ממנו לשתף פעולה עם המשטרה".

פרשת האי היווני

הפרשה נחשפה ב"ידיעות אחרונות". על פי מסמכים ועדויות, דוד אפל הבטיח לגלעד שרון מיליון וחצי דולרים נוספים עם השלמת אחד פרוייקט בנייה בחו"ל. בשעת חתימת החוזה קיבל כבר גלעד לפחות 100 אלף דולר בתשלום אחד, עבור "שירותי ייעוץ". אפל אמור היה לשלם לו לפחות עוד 300 אלף דולר, גם אם הפרוייקט לא יצא לפועל.
על-פי הפרסום, בתקופה הרלוונטית להענקת התואר יועץ לבנו של שרון, ולהזרמת מאות אלפי דולרים לכיסיו, נענה אריאל שרון עצמו (שהיה בתקופת ההתקשרות בין בנו לבין אפל שר החוץ בממשלת נתניהו, ראש אופוזיציה, ולבסוף - ראש ממשלה) לבקשותיו החוזרות של אפל להפעיל את סמכויותיו הממלכתיות כדי לקרב בין איש העסקים הפרטי לבין צמרת השלטון ביוון. זאת על רקע קשיים משפטיים בהם נתקל אפל כשניסה לקדם את הקמת פרוייקט הנופש שלו ביוון.
לפני שנתיים חשף "ידיעות אחרונות" כי במסגרת ניסיון אפל לרכוש אי ביוון הבטיח איש העסקים עזרה פוליטית ולוגיסטית לשרון ולראש עיריית ירושלים, אהוד אולמרט, כשהתמודדו ביניהם בפריימריס הפנימיים על ראשות הליכוד. בתחקיר נחשף גם כי השניים השתמשו במעמדם הממלכתי כדי להעניק לאפל עזרה בקידום הקשרים שלו עם אנשי ציבור ביוון.

אזור עתיקות מוגן

בסוף שנות ה-90' ביקש אפל להפוך את האי היווני פטרוקולס - אי שומם וסלעי המשתרע על שטח של 30 אלף דונם, 40 ק"מ משדה התעופה של אתונה - למרכז נופש ותיירות מהיפים בעולם. כשניסה לסגור את עסקת הרכישה ביוון, נתקל בקשיים: חלקים גדולים מהאי היו שייכים לכנסייה היוונית, ובנוסף היה צורך לשנות את ייעוד הקרקע, שהוכרזה ברובה כאזור עתיקות מוגן.
כשהמו"מ עלה על שרטון, יזם אפל ביקור בארץ של משלחת יוונית, בראשות תת-שר החוץ היווני, לצורך הידוק הקשרים עם ישראל. גולת הכותרת הייתה נוכחותו של אריאל שרון, אז שר החוץ, בקבלת פנים בביתו הפרטי של אפל, כשלצדו בנו גלעד, אביגדור ליברמן ומשה ליאון. לאורך הביקור בארץ ניסו אנשי אפל לקדם אצל האורחים היוונים את פרוייקט האי.
ערוץ ההתקרבות הזה נחסם כאשר תת-שר החוץ היווני נהרג מאוחר יותר בתאונת מטוס, אך במקביל המשיך אפל להשקיע מאמצים בקירוב ראש עיריית אתונה לישראל. בפרוייקט הבאתו של האורח הזה לארץ, ביולי 99', השתתפו מצד אחד ראש עיריית ירושלים, אהוד אולמרט, שהפך למארח ולמזמין הרשמי, ומצד שני אנשי משרד החוץ בראשות אריאל שרון, שהיה אז בימיו האחרונים בתפקיד, לאחר נפילת ממשלת נתניהו.
אפל הציע לאולמרט להביא לארץ את ראש עיריית אתונה לשם כריתת ברית ערים תאומות. הוא עצמו הקפיד להסתיר את מעורבותו בהזמנת ראש עיריית אתונה, ואת העובדה שהוא זה שמימן, באמצעות חברת "ציביון" שבבעלותו, את הוצאות קבלת הפנים במלון המלך דוד. בקבלת פנים נוספת לאורח, בביתו של אפל, השתתף לבקשתו גם שרון.
באותה עת התמודדו ביניהם שרון ואולמרט על ראשות הליכוד. שניהם קיבלו מאפל - כל אחד בנפרד - הבטחה שיעזור להם בפריימריס הקרבים, אבל הללו לא ידעו שהבטחה דומה הוא נתן גם ליריב. בעקבות ההבטחות הללו נפתחה נגד אפל, אולמרט ואריאל שרון חקירת משטרה בחשד לשוחד, מרמה והפרת אמונים. ממצאי החקירה הועברו לפרקליטות כבר לפני שנה, אך היועץ המשפטי לממשלה, אליקים רובינשטיין, מעכב את ההכרעה בעניינם.
אבל העזרה הפוליטית שהבטיח אפל לשרון בהתמודדות מול אולמרט היא כאין וכאפס לעומת התשלום שהבטיח אפל לבנו של שרון, בהסכם שנחשף ב"ידיעות".

מי מכיר את גלעד שרון

בעת חתימת חוזה המיליונים היה גלעד בן 30, בעל תואר שני בחקלאות, טירון מוחלט בעסקים בינלאומיים, עם ניסיון מינימלי, לאו דווקא מוצלח, בשתי עסקאות נדל"ן בדרום הארץ ובמרכז תל אביב. השאלה המתבקשת למקרא החוזה היא, למה בחר אפל דווקא בו כיועץ של הפרוייקט?
תמוה מכך, הרי גם על-פי החוזה, תפקידו של גלעד הוא בשיווק הדירות בשלב מתקדם של העסקה, לא בשכנוע ממשלות זרות ובהשגת היתרים. למעשה, אם להסתמך על לשון החוזה עצמו, גלעד שרון אמור להיכנס לפעולה רק לאחר שאפל יידע היכן קיבל אישורי בנייה - ביוון, בספרד או בשתי המדינות גם יחד - אילו פרוייקטים יותר לו לבנות שם ומתי. במילים אחרות, כל עוד אין אישור ראשוני, אין גם מה לשווק, וממילא גלעד שרון, על פי הגדרת תפקידו בחוזה, מיותר.
ולמרות זאת, מובטח לו בחוזה תשלום רטרואקטיבי - על עבודות ייעוץ שביצע קודם לחתימת החוזה הכתוב - ושכר חודשי של 20 אלף דולר פלוס מע"מ במשך כל תקופת ההתקשרות, ובלי קשר להיקף העבודה, או לעצם קיומה.
ועוד, אם תפקידו של גלעד שרון הוא אכן לייעץ בהקמת מערך השיווק של הפרוייקטים, יהיו אשר יהיו, קשה להבין על פניו מדוע מבטיח לו אפל בונוס דמיוני של עד שלושה מיליון דולר, במידה ויתקבלו האישורים הדרושים לפרוייקט? הרי על פי הגדרת תפקידו אין לו כל נגיעה מובהקת לשלב הזה, ועל פניו אין לו גם הכישורים לשכנע את רשויות יוון או ספרד לתת את האישורים הדרושים.
כאן בדיוק טמון העוקץ: גלעד שרון לא יכול לשכנע את ממשלת יוון בדבר. איש אינו מכיר אותו שם. את אריאל שרון - המתגורר עם בנו בחוות השקמים, שאליה מוזרם הכסף על פי החוזה - דווקא מכירים היטב בכל העולם. גם כראש האופוזיציה, אבל בוודאי כשר חוץ (בתחילת ההתקשרות בין אפל לבנו, בממשלת נתניהו) וכראש ממשלה (החל מתחילת 2001, כשאותה התקשרות עדיין הייתה בתוקף). שרון האב, כפי שכבר תואר כאן, הוא האיש שגויס על ידי אפל לסייע בסלילת הקשר עם שלטונות יוון.
אריאל שרון לא היסס לקשט את ביקור משלחת תת-שר החוץ היווני בישראל לבקשת אפל. הוא גם רתם לעניין את צמרת משרד החוץ. מאוחר יותר הפגין כאמור נוכחות גם בביקור ראש עיריית אתונה בירושלים, שוב לבקשת אפל. בצירוף מקרים מוזר, אפילו ביומו האחרון במשרד החוץ הוא נאבק על מנת להעניק אזרחות ישראלית לאיש הפטריארכיה היוונית, אותה פטריארכיה השולטת בחלק מהאי היווני פטרוקולוס, עליו תכנן אפל להקים את פרוייקט הנופש שלו.

"לא נקלקל עם העובדות"

ראש הממשלה שרון לא אישר ולא הכחיש את קיום החוזה בין בנו לבין איש העסקים דוד אפל. מלשכתו נמסרה התגובה הבאה: "הקשר כביכול שבין מר דוד אפל ובין ראש הממשלה אריאל שרון ובני משפחתו כבר נבדק, נדון דווח ונטחן בעיתונכם פעמים רבות. משאלותיכם למדנו על דבר קיומו של מבצע מיחזור ענק של גרוטאות מידע שקרי - שכן דבר לא קרה מאז הפרסום האחרון בעיתונכם ועד היום, למעט כמובן מערכת הבחירות הקרבה. כידידים ותיקים, אין בכוונתנו לקלקל לכם עם עובדות ודברי אמת. שיהיה בהצלחה".
איש העסקים דוד אפל לא אישר ולא הכחיש את קיום החוזה החשאי בינו לבין גלעד שרון. אפל מסר את התגובה הבאה: "השאלות שנשלחו למשרדי אינן אלא ניסיון לסחיטה, הדחת עד ושיבוש הליכי חקירה בעניין תלונה שהגשתי במשטרה נגד מרדכי גילת, ומרדכי גילת מוזמן להגיש כנגדי תביעת דיבה בגין טענה זו".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
גלעד שרון. שמר על זכות השתיקה
צילום: שאול גולן
דוד אפל. מעורב בפרשה
מומלצים