שתף קטע נבחר

ט' באב: בת"א בילו, בי-ם קוננו

מפרידים ביניהן רק כמה עשרות קילומטרים, אבל תל-אביב וירושלים נראו אמש כמו שני עולמות זרים. בעת שבבירת ישראל ציינו את חורבן הבית בקינות ובשיחות נפש, בעיר ללא הפסקה נמשכו החיים (כמעט) כרגיל. כך נראה ערב ט' באב תשס"ג

מאות תל-אביבים בחרו לציין אמש (ד') את יום חורבן הבית בבילוי בבית-קפה. עם זאת, באגף הפיקוח של עיריית תל-אביב הדגישו כי יותר בתי-קפה ומסעדות מבעבר כיבדו את החוק וסגרו את שעריהם.

 

מנהל אגף הפיקוח, יוחנן דן, ציין כי בסך הכל רשמו הפקחים רק 26 דו"חות לבעלי בתי עינוגים שנותרו פתוחים. אגב, כל בית עסק כזה חטף דו"ח בסך 490 שקל.

 

וכך, ברחוב שינקין נפתחה רק מסעדת "אורנה ואלה", וגם רחוב אבן גבירול היה שומם יחסית. "ההחלטה לרשום דו"חות על פתיחת מסעדות היא שגויה. זה לא משהו שצריך להיעשות בכפייה", אמר ארז קומורבסקי, הבעלים של "לחם ארז" שנותר פתוח.

 

ירון, אחד מיושבי בית-הקפה, לא הבין על מה המהומה: "המצב הזה, שבו אי אפשר לצאת לפאב או למסעדה בגלל מאורע שקרה לפני אלפיים שנה לא ברור לי לדעתי, ההחלטה לסגור את בתי העסק היא תעודת עניות לעיר ולחברה החילונית".

 

ראש לשכת שר הפנים , שכל העובדות בה הן דתיות, ביקש מהן לעבוד במשמרות כדי לא להשאיר את הלשכה לא מאויישת.

עובדי המשרד החליטו כי המשרד יהיה סגור היום לקבלת קהל, בניגוד להוראת השר.  הם קיבלו לכך גיבוי מההסתדרות. "מאז ימי ש"ס הלשכות סגורות בתשעה באב. היום הראינו לפורז שאנחנו לא פחות חזקים ממנו", אמר יו"ר ועד עובדי המשרד, נתן צברי. מנגד, הודיע פורז כי "הרצון למנוע שירות מהציבור דווקא בעונת הקיץ הוא חסר כל הגיון. מי שיגיע לעבודה אך לא יעבוד ינוכה לו יום עבודה משכרו". מהמשרד נמסר כי לשכות מנהל האוכלוסין יהיו פתוחות במהלך היום.

  

הכתב ערן הדס מוסר כי הערוצים המרכזיים נמנעו מלשדר תוכניות בידור, אולם כמה מהערוצים האחרים המשיכו לשדר כרגיל – ובהם ערוץ "פלייבוי", שהקרין סרטים פורנוגרפיים לתוך הלילה.

 

ירושלים: אלפים ברחבת הכותל

 

בזמן שבתי הקפה בת"א שבחרו להישאר פתוחים התמלאו בבליינים, גדשו בירושלים אלפי מתפללים את רחבת הכותל המערבי כדי לקרוא במגילת איכה ולומר קינות.

 

אירועי תשעה באב החלו אחר הצהרים בטקס מיוחד שערכה קואליציית "הקול היהודי" ברחבת ככר-ציון בירושלים. תחת הכותרת "חייבים לכבות את אש הקנאות", התקיים במקום אירוע שנועד להזכיר ולהתריע כי בית המקדש חרב בשל שנאת אחים.

 

תחת הכותרת "סובו ציון והקיפוה", התכנסו אמש אלפי בני-אדם בכיכר ספרא שבבירה. המתכנסים – בראשות שר התיירות, בני אלון – ערכו צעדת לפידים סביב חומות העיר העתיקה ובסופה הגיעו לכותל המערבי. רבים מהצועדים נשארו במקום במשך כל הלילה כדי לומר קינות. כמה עשרות חברי תנועת "נתיבות שלום" התכנסו אתמול בסמוך לקברו של יצחק רבין בהר הרצל, וקראו מגילת איכה.

 

רבים מאירועי היום עמדו בסימן גישור בין דתיים וחילונים. החברה למתנ"סים, בשיתוף עם משרד החינוך והמשרד לענייני תפוצות וירושלים, ערכה שורה של מפגשים במתנ"סים שבהם דנו חילונים ודתיים בלקחים היסטוריים של תשעה באב.

 

חניכים דתיים וחילונים של תנועת הצופים בירושלים למדו בחברותא. מזכ"ל התנועה, ליאור כרמל, ציין כי התנועה בחרה דווקא ביום זה ליצור דו-שיח שיעסוק בשנאת חינם ובמשמעותה.

 

כינוס דומה נערך גם בת"א. תחת הכותרת "הלילה לא לומדים תורה" נערך בכיכר רבין אירוע שבו קראו חילונים ודתיים את מגילת איכה. בנוסף, נועד האירוע לאפשר לאישים בעלי השקפות עולם שונות לנהל דיאלוג.

 

בין המשתתפים בכינוס: גאולה כהן, יאיר לפיד, ח"כ מיכאל מלכיאור, הפרסומאי החרדי דודי זילברשלג, איש ש"ס איציק סודרי, ואיש תנועת המילואימניקים איתי בן-חורין.


פורסם לראשונה

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סבסטיאן שיינר
ירושלים. התפללו
צילום: סבסטיאן שיינר
צילום: חיים זיו
תל אביב. בילו
צילום: חיים זיו
צילום: עמית שאבי
פורז. עובדים כרגיל, חבר'ה
צילום: עמית שאבי
לפיד. לא לומדים תורה
מומלצים