שתף קטע נבחר

מונולוג של ספאמר

מנהלי "קבוצת יושרה", ששלחו דואר זבל (הלוח האינטרנטי מהדורה מס'...) ליותר מ-100 אלף גולשים ישראלים, מציגים את הצד שלהם בסיפור. איך השיגו את הכתובות, מה הם אומרים להגנתם ולמה נתבקש לשלם בעתיד על הספאם שלהם

ראוי לציין, כי אמיר קינן, מנהל "קבוצת יושרה", אינו זבלן טיפוסי. ספאמר מתוחכם היה דואג להחליף אתרי אינטרנט כפי שפושע נמלט מחליף זהויות. זבלנים מקצועיים גם טורחים לטשטש את עקבותיהם ולא מקלים כל כך על גולשים נחושים שמנסים לאתר אותם. לרוב, הם גם לא מתקשרים לעיתונאים במטרה "להגן על שמם הטוב", או להציג את הצד שלהם בסיפור.

 

יחד עם זאת, על פי כל הסימנים וגם לפי דברים שאומר קינן ל-ynet, קבוצת יושרה הם ספאמרים "כבדים". החברה אספה כתובות דואר אלקטרוני של עשרות אלפי גולשים מבלי שאלה נתנו הסכמתם לכך. חוסר המודעוּת של ראשי קבוצת יושרה לחוּמרת מעשיהם אינה מפחיתה כהוא זה מהעומס שיוצרים משלוחי ההודעות השבועיות שלהם ("הלוח האינטרנטי מהדורה מספר...") על שרתי הדואר של ספקי האינטרנט ומחשבי הגולשים שלא ביקשו לקבלם.

 

החברה שמאחורי הספאם

 

קבוצת יושרה, אשר נוסדה ביוני 1999, עוסקת בהחזרי מס לשכירים, ייעוץ פנסיוני, מימוש זכויות בעקבות משברים רפואיים, השמת כוח אדם ועוד. "הלוח האינטרנטי", הכולל משרות פנויות, נשלח כבר 17 פעמים בדואר האלקטרוני, ליותר מ-130,000 אלף משתמשים בכל משלוח (כ-10 אחוזים מהגולשים הפעילים בישראל). משלוח בהיקפים פנטסטיים אלה, שבוודאי מעוררים את קנאתו של כל משווק ישיר, הופכים את החברה לאחת מחלוצות הספאם העברי.

 

קינן לא מבין למה דווקא "יושרה" עלתה על הכוונת שלנו. "אנחנו לא היחידים. שלושה גופים נוספים מפיצים לוחות דרושים בדואר האלקטרוני הוא אומר, "אינפו סנטר, ישר אובוז ו-Jobs4all, מאגר הנמענים של האחרונים לא קטן משלנו, להערכתי".

 

קינן מוחה על שלא ניתנה לו אפשרות להגיב למעקב שערכנו אחר מעללי הקבוצה במדור "מצב הרשת". למען האמת, הצדק עמו. אנחנו, הגולשים, נוטים להתייחס למפיצי דואר זבל כאל שולחי וירוסים, אך בעוד שהאחרונים מפרים חוק בבירור, ספק אם שולחי דואר זבל עוברים על החוק הקיים. לכן, איפשרנו לקינן להציג את עמדתו המלאה. אולי הוא ישכנע מי מהקוראים. דבריו כאן לפניכם.

 

כה אמר קינן

 

"אני רואה חשבון בהכשרתי ומשתדל לנהל את העניינים בצורה מקצועית. כמעט כל הפעילויות של 'קבוצת יושרה' הן לטובת הציבור: סיוע במציאת עבודה, החזרי מס מהרשויות. אני משתדל שבכל פעילות יהיה גם היבט מוסרי. אצלנו הכל מתנהל ביושרה – בלי שטויות. 

 

אני מודע לכך שהיינו חסרי ניסיון כשהתחלנו לשלוח את הלוח, לפני כשלושה עד ארבעה חודשים, אך למדנו הרבה מאז. כבר מהמהדורה הראשונה אפשרנו לכל גולש שנמנה על רשימת התפוצה שלנו להסיר את עצמו ממנה בקלות ובפשטות. עם זאת, ייתכן שבשעת השקת הלוח האינטרנטי נתקלו מספר גולשים בבעיות טכניות שהקשו על פעולת ההסרה, ואנו מתנצלים על כך. כיום פעולת ההסרה פשוטה ותקינה לחלוטין, ואנו שוקדים ועושים מאמצים על מנת שלא לשלוח את הצעות העבודה שלנו למי שלא חפץ בכך.

 

למרות הדברים של קינן, על פי תלונות שהגיעו ל-Ynet ופורסמו ברשת, בקשות של גולשים להסיר עצמם מהרשימה לא נענו בחיוב גם בזמן האחרון. 

 

כמה גולשים מקבלים את "הלוח האינטרנטי מהדורה מספר..."?

 

"בעבר שלחנו ל-130,000 גולשים אבל כיום מדובר בפחות. אולי אני צריך להודות לך על הפרסום כי בעקבות האזכורים שלנו ב-ynet אני הרבה יותר רגוע לגבי רשימת התפוצה שלי. מחקתי אישית כ-30,000 כתובות דואר אלקטרוני שלא הייתי בטוח לגביהן, כי מדובר בגולשים שמעוניינים לקבל את המשלוח, בהם עיתונאים מ-ynet ומגלובס וסטודנטים מהאוניברסיטה העברית ומהטכניון. כיום יש כ-100,000 גולשים ברשימת התפוצה. מדי שבוע מוסיפים עצמם מרצונם כ-150 בני אדם, ומספר קצת יותר גדול - כ-200 איש, מבקשים להסיר את כתובתם.

 

יש להניח כי גם 100,000 משתמשים לא פנו אליכם בדרישה לקבל את הלוח האינטרנטי. למעשה, יש בידינו הוכחות כי הלוח נשלח לגולשים שבוודאות לא ביקשו לקבלו. מי מכר לכם את מאגר הכתובות?

 

"אני מעדיף שלא לספר".

 

מה שם התוכנה בה אתם משתמשים להפיץ את הלוח האינטרנטי ל-100,000 גולשים?

 

"אני לא מדבר. אם לגלעד שרון מותר לשתוק אז גם אני יכול."

 

כיצד אתה יכול להיות בטוח כי אותם 100,000 גולשים מעוניינים לקבל את הלוח שלך בדואר האלקטרוני?

 

"לא התקשרתי לכל אחד מהם באופן אישי ושאלתי אותו. אנחנו לא אוספים פרטים אישיים על המנויים שלנו, אבל היו גם כאלה שביקשו מאתנו לשלוח להם שוב את מהדורה מספר 13, למשל".

  

הצביעות של ספקי האינטרנט

 

לאחר שגורשו מאינטרנט זהב נסגר החשבון של קבוצת יושרה, שהתחברה ל-012 קווי זהב, משם המשיכה להפציץ את הגולשים בדואר זבל בחסותה. בעקבות פנייתנו ל-012 קווי זהב נותקה הקבוצה גם מספק זה, עברה לספק אינטרנט זעיר בשם "אורביס" ומאז קורותיה אינם ידועים.

 

קינן מתרעם על הצביעות של ספקי האינטרנט. "אני חושב שגם ספקי האינטרנט שולחים ספאם. על פי שמועה ששמעתי, אם תפנה לאינטרנט זהב ותאמר להם שיש לך מצלמה דיגיטלית למכור, תמורת תשלום הולם הם יסכימו לעשות את זה (באינטרנט זהב מכחישים זאת בכל פה: אנחנו לא עוסקים בהפצת דואר זבל בכל מובן שהוא, נמסר מהחברה). אני אישית קיבלתי הצעה מספק אינטרנט גדול - לא אינטרנט זהב – לדוור ל-350,000 גולשים".

  

"לפתוח את הדיון הציבורי"

 

"אין לי עניין לצאת במסע צלב להגנה על הספאם, אך אני לא בטוח שהלוח האינטרנטי הוא ספאם", אומר קינן, "הלוח פונה לקהל יעד די מוגדר ותואם את עקרונות הצדק החברתי. אני לא בטוח שדינו כדין הצעה מסחרית לרכוש מצלמות דיגיטליות.

 

"אני חושב שיש מקום לדיון ציבורי בשאלה אם זה ספאם או לא. נכון שעל פי ההגדרה היבשה, אם אני שולח דואר אלקטרוני למשתמשים שלא ביקשו לקבלו מדובר בדואר זבל, אך בישראל יש 300,000 מובטלים". אם כבר נלחמים בספאם מדוע לא להילחם במפיצי הוויאגרה? אם אתם העיתונאים תצליחו במאבק, מכל דואר הזבל יעלם דווקא הלוח האינטרנטי, עליו מודים לי אלפי מובטלים. אתה רוצה לשלול מהם כלי נוסף למצוא עבודה? יהיה לכך מחיר ציבורי".

גם אני סובל מדואר זבל. אני מקבל הצעות לצאת לחופשה בספרד, לרכוש מכשיר כושר, לקנות מחשב בזול – כל ההצעות בעברית. לא יותר נכון להתחיל את המאבק בהם? אם תרצה, אשלח לך את ההצעות, כדי שתראה בעצמך.

 

לא תודה. יש לי מספיק.

 

גלעד דיין, שותפו של קינן, ביקש להוסיף: "השירות שאנחנו מספקים שווה הרבה מאוד כסף למחפשי עבודה. עשינו טעויות בדרך ושילמנו עליהן. הייתי בטוח שכל אדם שיקבל הצעות עבודה בדואר האלקטרוני לביתו ישמח. בעבודה הקודמת שלי הפצנו פקסים אוטומטיים ללקוחות וקיבלנו תלונות. עברנו לדואר האלקטרוני והתגלה שיפור דרמטי. מדובר בשירות פנטסטי.

 

איך אספת את הכתובות?

 

מאות קורות חיים מגיעות למשרד שלנו כל יום וצירפנו את כתובות הדואר האלקטרוני של אותם אנשים לרשימה. נעזרתי גם במודעות שעברו דרכי בנושאים אחרים כמו כלי רכב למכירה, וצירפתי למאגר את הכתובות של מפרסמי המודעות.

 

בשלב מסוים הגעתי למסקנה שאני יכול לאסוף כל כתובות מהאינטרנט. עשיתי את זה בצורה מצומצמת והפסקתי לאחר שאנשים מחו. אני את הטעות שלי עשיתי. עדיף לי לשלוח דואר אלקטרוני רק לאנשים שמחפשים עבודה. אנחנו לא מדוורים סקס לאנשים וכל מי שמבקש יוצא מהרשימה בקלות. אנחנו לא שולחים הודעה כפולה לאותו בן אדם - שילמנו הרבה מאוד כסף על אחת התוכנות הטובות בעולם בתחום זה כדי להימנע מכתובות כפולות. התוכנה בודקת את הדברים האלה. אנשים השיגו עבודה דרכנו. מתי שהוא גם נגבה כסף על המשלוח ותראה שהרבה מאוד ישלמו על זה. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ספאם. "לפתוח את הדיון הציבורי"
מומלצים