שתף קטע נבחר

העיתונות החרדית: "עלה מוות בחלוננו"

ברחוב החרדי מתקשים לחזור לשגרה. עובדי התברואה מוחקים את כתמי הדם מהאספלט ברחוב שמואל הנביא, אך ההלם במקום נותר גדול כשהיה אמש, לאחר הפיגוע. שמאי מס רכוש הגיעו הבוקר כדי לאמוד את נזקי הפיצוץ. במרחק קצר מהם נמצאו שרידי גופה נוספת

בבוקר (ד') שאחרי הפיגוע בירושלים, עושים עובדי התברואה מאמץ להחזיר את הסדר על כנו ולהעלים באמצעות צינור עם לחץ אוויר את כתמי הזוועה מליל אמש, אלא שכל שעלה בידם היה לגרש את הדם הרב מהאספלט. האבל במקום כבד מאוד.

 

העיתונים החרדים "המודיע" ו"יתד נאמן" יצאו היום עם תמונות בצבע. הכותרת של המאמר הראשי ב"יתד נאמן" נלקחה מספר ירמיהו. "עלה מוות בחלוננו", היתה הכותרת.

 

מעטים בלבד השתמשו גם הבוקר בקו האוטובוס שספג את אחד הפיגועים הקשים ביותר בשנים האחרונות. הנוסעים חלפו על פני פינת זיכרון מאולתרת לעשרות ההרוגים. בשכונה החרדית קראו תהילים. אחדים התלחשו על השכנים שנפצעו, שנהרגו, שאיבדו את ילדיהם, שהתייתמו מהוריהם. השמות טרם הותרו לפירסום, אך השמועות הקשות כבר החלו להגיע; מול העיניים הרטובות של המקומיים, אמדו אנשי מס רכוש את נזקי הפיצוץ במספרים יבשים.

 

מנהל מחלקת פעולות איבה במס רכוש, יזדי משיח, אומר כי הנזק הכספי יגיע למאות אלפי שקלים. "המרחק מכאן לפיגוע שהיה בבית ישראל", נזכר יזדי, "הוא 150 מטר, לא יותר. היום התושבים משתפים פעולה הרבה יותר טוב מאז. הכל התהפך".

 

גם המקומיים וגם אנשי המקצוע לא יכולים היו לעמוד אדישים למראה אנשי זק"א שהגיעו שוב כדי לאתר שרידי אדם, שלא התגלו בחשכה. "נשארו חלקי גופות גם על הגגות ועל העצים מסביב", אומר איש זק"א. "עבדנו כל הלילה ואני מקווה שעד סוף היום נאסוף את הכל".

 

ראה זוועות שלא ישכחו

 

דיירת הרחוב מיכל זקן סיפרה כי ביתה כוסה אמש בעשן שחור. "הקירות רעדו", סיפרה, אך דאגתה היתה נתונה לתינוקת של השכנים. "לשכנים יש תינוקת בת שבועיים", אמרה.  "אימא שלה העבירה אותה לחדר סגור, כדי שתנשום אוויר נקי, עד שהעשן ירד". 

 

בלילה הגישה זקן סיוע לפצועים. קשיש שהתיישב בפתח ביתה מפוייח וזב דם - קיבל ממנה מים. אחר כך הצטרפה לילד בן 10 שחיפש את אביו תוך בכי מר. מסתבר כי זקן לא נסעה באוטובוס מזה שנה וחצי בשל הפחד. החוק הפרטי שלה נכנס לתוקף לאחר הפיגוע בשכונת בית ישראל. השכנות לועגות, אך היא בשלה. "אם אני בכל זאת עולה, אני עומדת ליד הנהג ומשגיחה", היא מודה.

 

מ', חרדי מירושלים,מתגורר גם הוא בשכונה. אמש הגיע וראה מחזה קורע לב: ילדים שעפו מהאוטובוס זועקים לעזרה. "זק"א היו הראשונים במקום", הוא מספר. "שמעתי שהיו בכנס עם שר הבטחון שאול מופז בקרבת מקום". כאשר הגיעו מד"א והמשטרה הוא הורחק מהמקום, נושא בראשו תמונות שלעולם לא ישכח.

 

הבוקר נמצאו שרידי גופה

 

בינתיים מתגלים שרידי גופה בבניין הסמוך למקום הפיגוע. עוברי האורח ברחוב מפנימים שוב כי הארוע הקשה טרם הסתיים. ובכל זאת, היה לפחות נס אחד בשכונה החרדית: נ' ראה אשה שהתווכחה עם הנהג לפני הפיצוץ ודרשה לרדת בתחנה. הנהג פתח את הדלתות ובלחיצת כפתור הציל את חייה.

 

ברחוב החרדי האנשים המאמינים נושאים שאלה בבטנם. נ' לא חושש לדבר ומנסח את הספק בבהירות: "אולי אנחנו צריכים לפשפש במעשים שלנו, אפילו יותר עמוק. למה זה קרה דווקא פה? אולי אנשים מתו על קידוש השם? אבל התינוקות, הם מסכנים. איזה חטא הם חטאו? מעכשיו נעשה מעשים טובים יותר, לא תהיה שנאת חינם פה. הגעתי אתמול לכאן והלב היה יבש. לא בכיתי".


פורסם לראשונה

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
הפיגוע בשכונת שמואל הנביא בירושלים
צילום: רויטרס
צילום: איי פי
הטיפול בפצועים
צילום: איי פי
צילום: איי פי
כוחות ההצלה על האוטובוס
צילום: איי פי
מומלצים