שתף קטע נבחר

ערפאת סירב לתת סמכויות; מינוי שר הפנים מוקפא

אמש הודיע ערפאת על מינויו של נאסר יוסוף כשר פנים, האחראי על מנגנוני הביטחון, והדיח למעשה את השר לענייני ביטחון, מוחמד דחלאן, מתפקידו. מקורות פלסטינים: אם ערפאת יתעקש לא לתת ליוסוף סמכויות, דחלאן יישאר בתפקידו

עדיין אין אחראי למנגנוני הביטחון ברשות. מקורות פלסטינים אומרים הבוקר (יום א') כי מינויו החדש של נאסר יוסוף לשר הפנים החדש מוקפא, בשל סירובו של היו"ר ערפאת להעניק לו סמכויות על כל מנגנוני הביטחון הלאומי.

 

ברשות אומרים כי שר הפנים המיועד, נאסר יוסוף, דורש לקבל לידיו את האחריות על כל מנגנוני הביטחון, וזהו גם תנאי שהציב ראש הממשלה, אבו מאזן. אתמול נראה כי המחלוקת בעניין מתקרבת לפיתרון, אולם לקראת סוף הישיבה נתגלעו חילוקי דעות בתוך הוועד המרכזי סביב סוגיית הסמכויות של שר הפנים.

 

המקורות ברשות אומרים כי אם תימשך התעקשותו של יו"ר הרשות, יאסר ערפאת, בנושא יישאר בסופו של דבר דחלאן. גורמים בוועד המרכזי, המתנגדים לדחלאן, פועלים הבוקר כדי למצוא נוסחת פשרה שתאפשר את כניסתו לתפקיד של יוסוף מבלי שהדבר יראה כפגיעה בכוחו של ערפאת.

 

המינוי שחולל את הסערה

 

אתמול מינה יו"ר הרשות, יאסר ערפאת, נאסר יוסוף, מפקד הביטחון הלאומי לשעבר, כשר פנים בממשלה הפלסטינית, בעל סמכויות נרחבות על מנגנוני הביטחון - שככל הנראה יאוחדו תחתיו. מדובר למעשה בהדחתו של השר לענייני ביטחון הפנים ברשות, מוחמד דחלאן, ונמסר כי הוא שוקל את צעדיו.     

את מינויו של יוסוף, שמותנה עדיין באישור המועצה המחוקקת, אישר פה אחד הוועד המרכזי של הפתח, ברוב של 13 תומכים וללא מתנגדים. ראש הממשלה אבו מאזן נעדר מן ההצבעה, אולם לדברי מקור שנכח בישיבה, הוא העביר טלפונית את תמיכתו. ל-ynet נודע כי אבו מאזן הביע כבר שלשום את הסכמתו העקרונית למהלך, אך היתנה זאת בכך שלתפקיד לא ימונה שוב האני אל-חסן.        

 

בסוף השבוע גייס הממשל האמריקני את קהיר להפעלת לחץ על ערפאת בעניין הפקעת מנגנוני הביטחון מסמכותו שלו, והדבר עמד במוקד הפגישות שערך השליח המצרי אוסאמה אל-באז ברמאללה. מקורות ישראלים אומרים כי בימים האחרונים הביעו גורמים בממשל האמריקני חוסר שביעות רצון מטיפול הממשלה הפלסטינית בארגוני הסירוב. השליח האמריקני ג'ון וולף אמר לדחלאן בפגישתם כי הוא "אינו מספק את הסחורה".

 

 

הערכה: המנגנונים יאוחדו תחת יוסוף

 

סמכויות תיק הפנים היו נתונות עד עתה רשמית בידי ראש הממשלה אבו מאזן, וזה האצילן על דחלאן, בתוקף תפקידו כשר לביטחון הפנים. נראה שהמינוי בוצע בעקבות לחצים מצד הוועד המרכזי של הפתח, עליו נמנים אנשי ההנהגה הוותיקה, שקבלו על ריבוי הסמכויות שבידי דחלאן.

 

ההערכה היא שיוסוף יקבל לידיו את האחריות על כל מנגנוני הביטחון הפלסטינים, אחריות שהייתה מפוצלת עד עתה בין לשכת ערפאת לבין אבו מאזן ודחלאן. טרם נקבע סופית אם גם הביטחון הלאומי יופקד בידי יוסוף, שכן היו"ר ערפאת מעוניין להשאיר את הארגון תחת סמכותו.       

 

נאסר יוסוף זכור בישראל כאחד הגורמים המרכזיים שהובילו למערכה שניהלה הרשות נגד החמאס לאחר גל הפיגועים ב-96'. כעבור שנה הודח מתפקידו בהוראת ערפאת. יוסף מקובל על הממשל האמריקני ונהנה מקשרים טובים גם עם המצרים. כעת הוא יצטרך ליישם את החלטות הרשות נגד החמאס והג'יהאד, אולם אין ודאות שינקוט באותו דפוס פעולה בו נקט לפני שבע שנים.

 

מוחמד דחלאן נשאר לפי שעה בתפקידו כשר לביטחון הפנים, ונמסר כי הוא ישתף פעולה עם השר החדש. עם זאת, הוא מקיים התייעצויות באשר להמשך דרכו, ומקורביו לוחצים עליו להגיש את התפטרותו.

 

לראשונה: אטימת מנהרות ברפיח

 

כמה שעות לפני שנלקחו הסמכויות מדחלאן, החלו אמש מנגנוני הביטחון ברשות בצעד ראשון נגד ארגוני הסירוב, עם סגירת שלוש מנהרות ששימשו להברחת אמצעי לחימה משטח מצרים, באזור רפיח, וככל הנראה גם מספר מעצרים של פעילי חמאס.

 

בדרכם לרפיח עברו השוטרים הפלסטינים בציר "טנצ'ר" שלאורך הרצועה, אשר נפתח עבורם בידי כוחות צה"ל. המשטרה הפלסטינית גם פרסה את כוחותיה במרחב בית חאנון, למניעת שיגור רקטות קסאם.   

 

לדברי מקור ביטחוני ברשות, סגירת המנהרות בוצעה במסגרת החלטת הממשלה הפלסטינית להשליט את החוק והסדר, שכן המנהרות נועדו גם לצורכי הברחת סחורות. לדברי המקור, האוכלוסייה הפלסטינית במקום מברכת על הצעד הזה, שכן פעילות צה"ל נגד המנהרות הסבה לה סבל רב.   

 

גורמים בפיקוד דרום אומרים כי אם המעשים עליהם דווח אכן מתבצעים, הרי שיש כאן שינוי מגמה. עתה, אומרים גורמי צבא, יש לבחון "האם מדובר בשינוי קוסמטי בלבד, לאור החשש מפעילות צבאית ישראלית, או שמא זוהי תחילתה של מגמה מתמשכת ושל שינוי אסטרטגי ממשי ברשות". 


פורסם לראשונה

 

בהכנת הידיעה השתתף פליקס פריש
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אורן אגמון
הסמכויות נלקחו. דחלאן
צילום: אורן אגמון
צילום: איי פי
מינוי של הראיס. ערפאת
צילום: איי פי
צילום: איי פי
נזף בדחלאן. וולף
צילום: איי פי
צילום: איי פי
המשטרה הפלסטינית אטמה מנהרות ברפיח
צילום: איי פי
מומלצים