שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  תסריטי סקס: מה אנחנו מעדיפים במיטה

  הוא מצפה ממנה לסקס אוראלי, היא לא ממש בעד. אחרי קיום יחסי מין, היא רוצה להישאר במיטה ולהמשיך להרגיש אותו, הוא מעדיף סיגריה במרפסת. איך משפיע הפער בין התסריטים המיניים של כל אחד מבני הזוג על איכות יחסי המין שלהם ועל חיי הנישואים בכלל

  כשנאווה חושבת על יחסי מין עם בן זוגה, המקום שנראה לה הכי מתאים הוא חדר השינה. כשראובן, בן זוגה, חושב על יחסי מין בבית, הוא חושב דווקא על הסלון. כשהיא חושבת על סקס מחוץ לבית, היא מדמיינת מלון דרכים, אותו מגרה המחשבה על המכונית. הזמן המתאים ביותר למין, מבחינתה, הוא הלילה, הוא מעדיף את הבוקר. כשהיא רוצה אותו, היא מרשה לידיים שלה "לשוטט" לעברו, כשהוא חושק בה הוא ינשק אותה כדי לעורר אותה. אם היא תראה שהוא לא מעוניין, היא תפסיק, אם הוא ייתקל בהיסוס מצידה הוא ימשיך לנסות עוד קצת.

   

  ואם זה כבר קורה בין נאווה וראובן, שניהם מעדיפים לעשות את זה בחושך, בעירום מוחלט, עדיף כשיש מוסיקה ברקע. שניהם גם מסכימים על כך שראובן צריך להיות היוזם, ובמהלך קיום יחסי המין להיות אקטיבי יותר, אם כי גם נאווה צריכה לקחת חלק באקשן ולא להיות סבילה לחלוטין. הוא מעוניין במין אוראלי, הדדי, היא לא ממש אוהבת לגוון. שניהם מעדיפים לנווט מילולית האחת את השני לאזורים מגורים בגוף, אף אחד מהם לא נהנה ממין אגרסיבי שיש בו הצלפות או שיעבוד, וגם נאווה וגם ראובן חושבים שהנאה מינית היא שלמה רק כאשר שניהם מגיעים לאורגזמה. אחרי קיום יחסי המין נאווה אוהבת להישאר במיטה, להתלטף ולהתנשק, בעוד ראובן אוהב לעשן את הסיגריה של אחרי, לבד, במרפסת.

   

  נאווה וראובן הגיעו לטיפול זוגי, כיוון שהם מרגישים שמערכת היחסים ביניהם מעורערת. היא רוצה לעזוב, הוא רוצה להילחם על הקשר. בתוך הטיפול הזוגי נבדקו מקורות אפשריים לקשיים המתגלעים בין בני הזוג, והתסריטים המיניים שלהם נמצאו כאחד המקורות העיקריים לקושי. מהם תסריטים מיניים? איך הם קשורים לאיכות יחסי המין בין בני זוג? איך הם משפיעים על איכות חיי הנישואים בכלל?

   

  "כל אחד מבני הזוג מביא איתו לקשר הזוגי תסריט מיני, כלומר את התפיסות המיניות שלו, את המשאלות שלו ממין, את העדפותיו המיניות ואת ההתנהגויות המיניות והבינאישיות שלו", מסביר ד"ר נחום נוסבאום, שבחן את הנושא בעבודת הדוקטורט שלו.

   

  "כיוון שהקשר בין שני שותפים במערכת מושפע מהיזון-חוזר, כלומר בני הזוג מגיבים זה לזה בהתאם למשמעות שהם מייחסים להתנהגות הזולת, שיערתי שככל שהפער בתסריטים המיניים יהיה קטן יותר, כך איכות הקשר המיני תהיה גבוהה יותר. כלומר, שביעות הרצון מהקשר המיני תהיה גבוהה, האינטימיות והתקשורת המינית תהיינה גבוהות והתיפקוד המיני יהיה טוב יותר. מאחר שהקשר המיני קשור עם איכות הנישואים, הנחתי שככל שיהיה פער קטן יותר בתסריטים המיניים כך גם איכות הנישואים תהיה גבוהה יותר".

   

  לצורך המחקר שלו, במסגרת החוג לעבודה סוציאלית באוניברסיטת חיפה ובשיתוף מרכז פלג-ביליג לחקר איכות חיי המשפחה, יצר נוסבאום שאלון חדשני. המטרה של השאלון היא לבחון את התסריט המיני של האדם והוא בוחן את ההעדפות המיניות השונות בשלבים השונים של הקשר המיני. למשל, יזימה: מי, בתסריט המיני של האדם, יוזם את הקשר המיני - הגבר? האשה? מי יוזם את ההתקרבות? איך היא מתבצעת - במגע? במילים? וגם, מתי הכי מתאים לאדם הזה לקיים יחסי מין על פי התסריט שלו - בבוקר? בצהרים? בערב? בלילה? איפה הוא רואה את עצמו מקיים יחסי מין - בחדר השינה? בסלון? במכונית? במקום ציבורי? איך היא מעדיפה לראות את הקשר המיני - כאגרסיבי? עדין? ומה עושים אחרי - מתחבקים ומתנשקים? מעשנים סיגריה בחוץ? וכן הלאה.

   

  לכל אחד מאיתנו יש תסריט בראש כשהוא חושב על יחסי מין, והתסריט הזה כולל זמן, מקום, והתנהגויות. במחקר שלו מצא נוסבאום הבדלים מגדריים מסוימים בתסריטים המיניים: "גברים דיווחו על מגוון תסריטים רחב יותר מאשר נשים, בהתייחס לזמן, למקום ולהתנהגויות המיניות. מאידך, לא נמצאו הבדלים בין גברים ונשים, או שהיו פערים קטנים בלבד, בהתייחס להתנהגויות מיניות קונבנציונליות ביותר או חריגות מאוד. כמו כן, לא נמצאו הבדלים בין המינים בתסריטים הקשורים ביזימה, בניית הרקע והאווירה לפני תחילת הקשר המיני, ובתסריטי הכוונה הדדית של בני הזוג במהלך הקשר המיני".

   

  במחקר נמצא כי בקרב גברים ונשים כאחד, ככל שעולים בגיל, ובמשך ההיכרות האינטימית, כך נפגעת איכות הקשר המיני. כמו כן, בעיות בריאות פוגעות באיכות הקשר הזה, ובקרב הגברים גם נוכחות של ילד בבית. נוסבאום מצא גם שאיכות הנישואים נפגעה אם אחד מבני הזוג או שניהם "נוירוטים" יותר, כלומר בעלי תגובות-יתר רגשיות, שמאפיינות אותם דאגנות, חרדות, ותחושות כעס רבות. לעומת זאת, רמת השכלה גבוהה ומצב כלכלי טוב השפיעו לטובה על איכות הנישואים.

   

  אבל ההשפעה הניכרת ביותר על איכות הנישואים קשורה לתסריטים המיניים. נוסבאום: "מצאנו במחקר, כמו במחקרים אחרים, שאיכות הקשר המיני משפיעה על איכות הנישואים, כלומר ככל ששביעות הרצון ממין גבוהה יותר, כך גם מערכת היחסים הזוגית יציבה יותר ומשביעת רצון. לכן גם טיפול בבעיות מיניות משפר את שביעות הרצון מהנישואים. העלאת נושא התסריטים המיניים בטיפול, נושא שבדרך כלל אינו עולה ביוזמת בני הזוג, עשויה לסייע בהגברת התקשורת המינית, הגברת הפתיחות והפחתת מעצורים".

   

  נוסבאום סבור שממצאי המחקר מאפשרים למטפלים העוסקים בטיפול זוגי ומיני להשתמש בתסריט המיני, ובפער בין התסריטים של בני הזוג כמרכיבים שיסייעו להם להגביר את איכות הקשר המיני, ובהתאם את איכות הנישואים.

   

  מה מעדיפות נשים, מה גברים

   

  88 אחוז מהנשים ו-81 אחוז מהגברים מעדיפים לקיים יחסי מין בבית, בחדר השינה. רק 32 אחוז מהגברים ו-18 אחוז מהנשים מעדיפים מקומות פחות קונבנציונליים בבית, כמו המטבח.

   

  כשגברים ונשים נמצאים מחוץ לבית, 76 אחוז מהגברים ואחוז זהה בקרב הנשים מעדיפים לקיים יחסי מין בבית מלון או באורחן דרכים. מקומות בחוץ שהכי פחות מועדפים לסקס הם מסיבות בהן מקיימים אחרים יחסי מין (רק 4 אחוז מקרב הגברים ורק 1.7 מקרב הנשים), בתחבורה (רק 4.5 אחוז מהגברים ורק 1.2 אחוז מהנשים) ובשירותים ציבוריים (3.5 אחוז מהגברים, 1 אחוז מהנשים).

   

  באשר לזמן ביממה המועדף לקיום יחסי מין, מרבית הגברים והנשים מעדיפים לעשות את זה בלילה (27 אחוז מהגברים, 67 אחוז מהנשים). הזמן הכי פחות נוח לגברים הוא הצהרים (רק 38 אחוז בעד) והכי פחות מתאים לנשים הוא הבוקר (42 אחוז מעדיפות סקס בבוקר).

   

  כשכבר נמצאים במקום המתאים והזמן מתאים, רוב הגברים (63 אחוז) מעדיפים לנשק את בנות זוגן כדי לעורר אותן, בעוד רוב הנשים (כמעט 60 אחוז) מעדיפות להתחיל עם הגברים תוך שיטוט ידיהן על גופם. מעט גברים (19.5 אחוז) ומעט נשים (14 אחוז) מעדיפים לצפות בחומר מיני עם בנות/בני הזוג כדי לקדם את העלילה. מעט מאוד גברים (6.2 אחוז) ומעט נשים (11 אחוז), כשהם מגורים, מחכים ליוזמה של הצד השני. והכי מעט גברים (3 אחוז) ומעט יותר נשים (2 אחוז) משתמשים במידה מסוימת של כוח כדי ליזום יחסי מין.

   

  כשכבר מתחילים לקיים יחסי מין, רוב הגברים (67.8 אחוז) ורוב הנשים (63.1 אחוז) מעדיפים ללטף בכל הגוף. מעט מאד (13 אחוז, גברים ונשים) מוצאים שהכי מתאים להם זה גירוי עצמי.

   

  בזמן קיום יחסי מין, רוב הגברים (63.8 אחוז) מעדיפים שהנשים יתחילו במין אוראלי, וגם נשים רבות רוצות בזה (46 אחוז). אחוז ניכר מחפש גיוון וחידוש ביחסי המין מדי פעם (52.9 אחוז מהגברים, 39.2 אחוז מהנשים).

   

  הכי פחות ביקוש יש לקשירות וצליפות בתוך הקשר המיני (3 אחוז אצל הגברים, 2 אחוז בקרב הנשים).

   

  גברים רבים (46 אחוז) ונשים רבות (41 אחוז) רואים ביחסי המין כשלמים רק כאשר שני בני הזוג מגיעים לאורגזמה.

   

  אחרי קיום יחסי המין 41 אחוז מהגברים מעדיפים להישאר במיטה, ללטף ולנשק את בת הזוג, מה שמאפיין עוד יותר את רוב הנשים (53.6 אחוז).

   

  נוסבאום מסייג את הממצאים וטוען שכדי להכליל ממחקר זה לאוכלוסייה הכללית במדינת ישראל, יש לבדוק קבוצות נוספות שלא נכללו במסגרת המחקר (אוכלוסיות מרקע סוציו-אקונומי נמוך, קבוצות מיעוט כמו הומוסקסואלים, חרדים, ערבים). אבל אם מסתכלים בגדול על הנתונים, הרי שהתסריטים המיניים של גברים ונשים לא מאוד שונים. יחד עם זאת, אם בני זוג חווים קשיים בזוגיות שלהם, כדאי שיבררו גם את התסריטים המיניים שלהם, כי בהחלט ייתכן שהבעיה שם.
  הכותבת היא פסיכולוגית קלינית
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: גטי אימג' בנק ישראל
  אז מה היה התסריט שלו ומה שלה?
  צילום: גטי אימג' בנק ישראל
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים