שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מחאה מזוהמת

  פעילי איכות סביבה קיצוניים בארה"ב חשודים בהצתת סוכנות שמכרה דגמי שברולט והאמר, הצתת 20 רכבי שטח והשחתת נוספים. מתקפת הירוקים צוברת תאוצה?

  בארצות הברית מתנהל זה זמן רב קמפיין אנטי-SUV. מדובר בהתנגדות ארגוני איכות סביבה ("ירוקים") המואסים ברכבי שטח גדולים ובזבזניים בדלק, התופסים לטענתם מקום רב וחשוב מדי בתרבות האמריקנית. אלא שנראה כי המחאה הזו, שנעשתה עד כה בדרכים מקובלות כמו הפגנות נגד כלי הרכב ובעד חקיקה המגבילה את השימוש בהם, משנה כיוון והופכת אלימה מתמיד.

   

  החמרה

   

  עד כדי כך, שבסוף השבוע האחרון יצאו העניינים משליטה. כך נודע כי קבוצה קיצונית בשם "החזית לשחרור כדור-הארץ" (ELF - Earth Liberation Front) נחקרת על-ידי ה-FBI בחשד להצתת סוכנות שברולט והאמר, שגרמה להרס של 20 כלי רכב והשחיתה רבים נוספים.

   

  המקרה התרחש בדרום קווינה, קליפורניה, ביום שישי האחרון (22/08), ולווה בהשחתת כלי רכב בסוכנויות נוספות בארקדיה, דאורט ומונרוביה. ב-FBI מתמקדים בינתיים בחקירות באזור קליפורניה, ולא ידועים על אזורים נוספים שנפגעו במה שמוגדר גם בחוג שוחרי איכות הסביבה כ"טרור אקולוגי".

   

  "אלימות היא לעולם לא אמצעי הגנה לגיטימי למען איכות הסביבה", אמר דניאל הינרפילד, דובר "המועצה להגנת המשאבים הטבעיים", והוסיף כי מבצעי מעשים כאלו אינם דוברים של התנועה לאיכות הסביבה. ובכן, דוברים הם כנראה לא, אבל מבצעים ללא ספק.

   

  הפכו למטרה

   

  בהקשר זה כדאי לזכור כי לא רק ארגוני איכות הסביבה מואסים בכלי הרכב הגדולים. אלה, העונים אצלנו להגדרה רכב-שטח או פנאי, (SUV - Sport Utility Vehicle) הפכו למטרת ניגוח גם מכיוון ארגוני בטיחות הטוענים - ובצדק גמור - כי הם מציעים בטיחות אקטיבית נמוכה משמעותית מזו של רכב נוסעים רגיל. בהתחשב בכך שפעילותם של כלי הרכב מסוג זה נערכת בעיקר על כבישים סלולים, רואים בהם מומחי בטיחות סכנה מיותרת.

   

  בנוסף, במהלך החודשים האחרונים הוקרנו בטלוויזיה המקומית ניסיונות שכנוע מצד ארגונים שונים, המעונינים להבהיר לקהל כי ה-SUV פשוט לא טוב עבורם, כולל - שימו לב - שכלי רכב אלה מהווים סכנה של ממש לביטחון הלאומי של ארצות הברית. זאת, משום שהם "מכריחים" אותה להסתמך על נפט ממדינות זרות.

   

  לא משרת את איכות הסביבה

   

  בג'נרל מוטורס בחרו להתייחס לפרשה בצורה שתכאיב כנראה יותר מכל לאנשי ELF. לדברי הקונצרן הענק, בכל שנות הנסיעה המתוכננות של כלי הרכב שהוצתו, לא יפלטו אלה כמות כה גדולה של מזהמים, כפי שנפלטה מהתכלות רכיבי המכוניות. ובמילים אחרות - בג'נרל מוטורס אומרים לשוחרי איכות הסביבה כי במקום לשרוף מכוניות ולזהם את הסביבה, כדאי אולי לפעול בדרכים חכמות יותר.

   

  ELF

   

  "החזית לשחרור כדור הארץ" ידועה בשרשרת של הצתות כנגד ארגונים ומוסדות, הפוגעים לטענתה באיכות הסביבה. במישיגן לבדה לקחה על עצמה החזית אחריות על הצתות שהסבו עד עתה נזק של כ-1.2 מיליון דולר, רק בשנה האחרונה. מאז שנת 1999 לקחה על עצמה החזית אחריות על הצתות בהיקף של 50 מיליון דולר, כולל התקפה על פרויקט חקר הנדסה גנטית באוניברסיטת מישיגן, מסעדת מקדונלד'ס, סוכנות פורד, חברת דלק וחברה לעיבוד עץ.

   

  וכעת, החזית לוקחת אחריות גם על תקרית זו, אך אינה מתייחסת להשלכות העלולות להיגרם לאנשים במקום. השריפות גרמו לגג אחד המבנים במקום לקרוס והסבה נזק רב כאמור ל-20 כלי רכב. ומלבד ההצתה, בוצעו מעשי השחתה בכלי שטח נוספים, עליהם רוססו כתובות כמו "ELF", "בזבוז אמריקני" ו-"אמריקנים שמנים ועצלנים".

   

  קשים לאיתור

   

  מה שמקשה במיוחד על ה-FBI לאתר את חברי החזית וללכוד אותם, הוא שלקבוצה אין פגישות מאורגנות, אין היררכיה שלטונית ואין הנהלה או משרדים ידועים. החזית פועלת באמצעות רשת האינטרנט, ומשתמשת בדואר אלקטרוני כדי להפיץ הודעות לעיתונות ולהשיב על שאלות התקשורת.

   

  כרטיס הביקור היחידי שידוע לרשויות החוק בארצות הברית הוא "ELF", המרוסס באתר ההרס הנבחר של החבורה המיליטנטית, שחבריה כבר זוכים לתואר המפוקפק של "טרוריסטים אקולוגים".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  השריפה בסוכנות המכוניות
  צילום: איי פי
  Fat Lazy Americans - אמריקנים שמנים ועצלנים
  צילום: איי פי
  Pollute - זיהום, רוסס על אחד מכלי הרכב ש"ניצלו"
  צילום: איי פי
  ynet רכב בפייסבוק
  לוח winwin
  מומלצים