שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  זקפה טבעית: למה ויאגרה, תאכלו חילבה

  מסיבה כזו או אחרת התחיל המגדל המפואר שלך לקרוס במיטה? חכה שניה עם הוויאגרה. מומחי "מנטה" יסבירו לך איך בעזרת האוכל הנכון תוכל להעמיד את הכל במקום. ויש גם בונוס: תפריט מיוחד שבתוך חודשיים יהפוך אותך לנמר במיטה

  הוויאגרה לא לבד. גם לפני שהומצאה הגלולה הכחולה (או המרפאות לטיפול באון המיני), התחבטו דורות של גברים, ממש כמוך, בדרכים יצירתיות כדי לפתור את הבעיה הנושנה אך הרלוונטית תמיד - מה לעשות כשלא עומד. יש שמרחו שם למטה כל מיני משחות מזעזעות או שיקויים חשודים. אחרים פנו לתחום סטנדרטי יותר - חיפוש אחר האוכל הנכון שיעמיד את הכול במקום.

   

  האומנם אפשר לשפר את האון המיני באמצעות אוכל? האם באמת יש דבר כזה "מזונות תאווה" המשפרים את הזקפה ומשמרים אותה, או שאולי מדובר במיתוסים בלבד? ובכן כן. יש אוכל מעמיד. שלא כמו הוויאגרה, הוא אינו פועל ישירות על איבר המין ומביא לזקפה מיידית, אבל אם תאכל לאורך זמן את המזון הנכון, תהיה לכך השפעה מכריעה על ביצועיך במיטה.

   

  "מזונות האפרוזידיאק - מאכלי התאווה - אינם מקבילים לוויאגרה בדרך פעולתם", מסביר ד"ר צבי צוקרמן, מנהל היחידה לייעוץ מיני בקמפוס בילינסון של המרכז הרפואי רבין. "גם הם משפיעים על הפעילות המינית, אבל המנגנונים הפיזיולוגיים והפסיכולוגיים שלהם שונים מאלו שעליהם משפיעה התרופה. מזונות אלו משפרים את זרימת הדם, מפחיתים כולסטרול, מגבירים את האנרגיה וגם מרגיעים. במילים אחרות - הם מונעים את כל התופעות השליליות שעלולות לפגוע בתפקוד המיני שלך".

   

  אז מה אתה צריך לאכול בשביל לגדול? קודם כול מזון שיפחית אצלך את רמת הכולסטרול. צוקרמן: "כיום ידוע שיש קשר הדוק בין בעיות בזקפה ובין רמות גבוהות של כולסטרול ושומנים בדם. חשוב להדגיש שלא מדובר במצב פתולוגי. אפשר לצאת מזה, ואין כאן מקום לספק - אם אתה סובל מהפרעות במיטה, רבים הסיכויים שכאשר תרד במשקל ותפחית את רמת הכולסטרול והשומן, גם היכולת שלך להגיע לזקפה תשתפר. נוסף על כך יפעל כאן גם מנגנון פסיכולוגי. אם אתה מאמין שמזון שאתה אוכל יסייע לך להגיע לזקפה, סביר להניח שהיכולת שלך לקיים יחסים תשתפר. אולי זה נשמע מצחיק, אבל בתחום זה ההשפעה הפסיכולוגית היא חיונית".

   

  אז מה תאכל?

   

  בשורה התחתונה יש לנו בשבילך חדשות טובות וחדשות רעות. החדשות הטובות הן, שבמידה לא מבוטלת אכן יש למזון יכולת להשפיע על הביצועים שלך במיטה. מומחי "מנטה" סקרו את המזונות שיעזרו לך לשפר אותם, ואפילו בנו בשבילך תוכנית תזונה מיוחדת למטרה זו. החדשות הרעות הן, שאם אתה חושב שמאכל פלא כלשהו יפתור את הבעיה שלך בזבנג וגמרנו, תשכח מזה.

   

  כדי להגיע לתוצאות טובות, תצטרך לאכול לפי התוכנית שאנחנו עומדים להציע לך לפחות חודשיים.

   

  בכל מקרה, לפני סקירת המזונות המומלצים, בוא ונזכיר רגע את כל אותם מאכלים שמעכשיו רצוי שתימנע מהם. "הקשר החשוב ביותר בין המזון לתפקוד המיני עובר דרך מערכת הלב וכלי הדם", מסבירה התזונאית הקלינית, חדוה בן משה. "מערכת זו אחראית לזרימת דם טובה, שהיא חיונית להשגת זקפה. כדי שאיבר המין יעבוד טוב יותר, צריך להימנע מכל אותם מאכלים שמזיקים למערכת הלב ולכלי הדם, קרי מאכלים עתירי שומן רווי הגורמים להעלאת רמת הכולסטרול".

   

  - מה למשל?

   

  "קודם כול יש להימנע מבשרים שמנים, בעיקר מבשר כבש או מאיברים פנימיים של בשר בקר. גם את החמאה והמרגרינה הגיע הזמן להוציא מהתפריט. נוסף על כך, כדאי שתתחיל לצמצם בצריכה של מה שקרוי 'פחמימות פשוטות', למשל סוכרים, פיתות ולחם לבן, שאמנם תורמים בהתחלה לרגיעה, אך בתוך זמן קצר מורידים את רמת הסרוטונין וגורמים לחוסר שקט.

   

  "עוד ברשימת המוקצים: אוכל מטוגן הגורם להשמנה ולתחושת כובד, אלכוהול (יותר מיחידת משקה אחת) וסיגריות הפוגעות מאוד בכלי הדם האחראים לתפקוד המיני. האפקט של כל אלה הפוך מזה שאליו אנו רוצים להגיע, מכיוון שהם מדכאים את התפקוד המיני".

   

  במקום אלו מציעה לך בן משה להתחיל לצרוך סוגי מזון שמנקים את כלי הדם ומפחיתים את רמת הכולסטרול. מזונות אלה אפשר לחלק לכמה קטגוריות:

   

  דגי מים עמוקים: טונה, הרינג, מקרל, אילתית, סול ובקלה. דגים אלה עשירים בחומצות שומן מסוג אומגה 3, ומחקרים הוכיחו כי ביכולתן לעזור בהפחתת תהליך קרישת הדם והידבקות קרישים לכלי הדם. התוצאה: סיוע לדם לזרום טוב יותר אל איבר המין.

   

  מזונות עשירים בסיבים: המומלצים ביותר בקבוצה זו הם קוואקר או אורז חום, המפחיתים את ספיגת הכולסטרול בגוף.

   

  מזונות המכילים נוגדי חמצון: נוגדי החמצון, העשירים בוויטמין E, יעילים בניקוי העורקים. הם גם חשובים מאוד בנטרול הרדיקלים החופשיים הנוצרים בגוף ומשפיעים לרעה על הלב ועל כלי הדם.

   

  בקבוצה זו תוכל להתמקד בשמנים צמחיים למיניהם שיחליפו את החמאה והמרגרינה (למשל שמן זית או שמן חמניות). עוד מזונות שתמצא בקבוצה הם נבט חיטה, שומשום, טחינה, גרעיני דלעת וירקות עליים. גם חלק מהמזונות העשירים בוויטמין C מכילים נוגדי חמצון, למשל פירות ההדר והקיווי.

   

  "אחד הצמחים העשירים בנוגדי חמצון, ושבמסורות העממיות יצא שמו כמעורר את תאוות המשגל, הוא הגרגרנית היוונית הידועה יותר בשם חילבה", מוסיפה נל עמית, נטורופתית המתמחה בטיפולי פוריות. "מבין הירקות העליים, הידוע ביותר במקורות העממיים הוא גרגיר הנחלים, המכונה גם רוקט. צמח זה, שמנקה את כלי הדם ומסלק את הכולסטרול, מקובל מאוד עד היום על ערביי ישראל, מצרים ויתר שכנותינו כמגביר כוח הגברא".

   

  למה שלא תירגע?

   

  זרימת דם טובה ושמירה על משקל תקין חיוניות להשגת זקפה וכושר מיני, אבל גם ללמוד להירגע הוא עניין חשוב לא פחות.

   

  איך רגיעה קשורה לזקפה? נל עמית מסבירה: "מצבים של מתח בגלל בעיות כלכליות, מקצועיות, בעיות של זוגיות, ילדים, ובוודאי מלחמה או טרור, מעיבים על היכולת לקיים יחסי מין. בתחילה הלחץ מוביל למצב של חוסר יכולת להגיע לזקפה. בשלב הבא כבר מתחילה החרדה להזין את עצמה. גברים רבים שלא עמד להם פעם אחת, מתחילים מיד לפתח אובססיה בנושא, ומכאן קצרה הדרך לאימפוטנציה".

   

  אז מה עושים? ובכן גם כאן האוכל הנכון אולי יעזור לך להירגע.

   

  קבוצת המזונות המרגיעים כוללת:

   

  דגנים מלאים: שומרים על רמה קבועה של הסרוטונין במוח, ובכך גורמים להרגשה טובה ורגועה יותר.

   

  ירקות ופירות העשירים באשלגן: האשלגן מרגיע את הקיבה, ומצוי למשל בתירס, בסלק, בבננה ובשומר. קיבה עצבנית, לעומת זאת, גורמת לבעיות עיכול המשפיעות באופן עקיף על התפקוד המיני.

   

  שוקולד: כן, הפתעה. נכון ששוקולד מכיל סוכר ושומן מוקשה בכמויות מסחריות, אבל הוא גם נחשב למאכל מרגיע במיוחד. עמית: "השוקולד נחשב לאפרוזידיאק קלאסי, ולא לחינם. מצד אחד הוא מרגיע, ומצד אחר הוא חושני ומעורר מבחינה מינית. הוא מעלה את רמת הסרוטונין במוח ולכן משקיט את מערכת העצבים המרכזית. בשוקולד מצוי חומר כימי נוסף, שנקרא פנילאתילאמין. החומר הזה נחקר מדעית. הוכח שהוא מצוי בתוך זרם הדם של אנשים מאוהבים וגורם לשחרור אנדורפינים המעוררים את כל אותם איברים שצריך להעיר. דרך אגב, האפקט של השוקולד הוא כמעט מיידי. בתוך רבע שעה הוא מתחיל להתעכל, רמת הסרוטונין עולה, ובעקבות זאת חלה רגיעה במערכת העצבים המרכזית, במערכת העצבים הפריפריאלית ובכלי הדם הנמצאים באזור מערכת איברי המין הגברי. אפילו באזורי השפתיים והפטמות חלה התעוררות".

   

  - עם זאת בשוקולד יש כאמור גם שומן מוקשה, שאינו עוזר לתפקוד המיני אלא דווקא מחבל בו.

   

  עמית: "זה נכון. השומן המוקשה באמת מזיק לכלי הדם הנושאים בנטל בזמן הסקס, לכן לא הייתי ממליצה להכניס את השוקולד לתפריט באופן קבוע, אלא לאכול אותו במידה, ממש לפני האקט המיני, כמו שנהוג עם הוויאגרה. אותה התייחסות, אגב, כדאי לנקוט גם עם יין. שתייה מסיבית של יין, ובוודאי התמכרות לאלכוהול, עלולה לגרום לבעיות בתפקוד המיני, אבל שתיית יין בכמות מועטה, נניח חצי כוס לפני הסקס, עשויה להרגיע את מערכת העצבים המרכזית, להפחית חסימות וחרדות ולעורר את המערכת הפריפריאלית".

   

  למה שלא תתעורר?

   

  נו, נרגעת? עכשיו הגיע הזמן שתעלה את רמת האנרגיה, הרי בלעדיה לא תוכל לתפקד במיטה אחרי יום עבודה הורס. לשם כך כדאי לך להתחיל לצרוך:

   

  פירות טרופיים: מנגו, אפרסק וקיווי, למשל. הפירות הטרופיים נחשבים לפירות תאווה. הם עשירים בפרוקטוז, סוכר פירות השונה מהסוכר הלבן והמזיק, שנספג ישירות בדם ולכן מהווה מקור זמין לאנרגיה.

   

  פירות יבשים: כן, כן, צדקה הפרסומת הנושנה ההיא על הסבא ש"שוב אכל פירות יבשים" ואז אץ "לטחון" את סבתא. גם הפירות היבשים עשירים בפרוקטוז, ובהחלט מומלץ להתחיל להעשיר את התפריט בחופנים מהם.

   

  תבלינים: גם התבלינים השונים למיניהם, בעיקר פלפל, כמון, ג'ינג'ר, כוסברה וכורכום, נחשבים למעניקי אנרגיה וחיות. דרך אגב, אם אתם מעוניינים להתחיל לתפקד במיטה בכפוף לתורת ההומיאופתיה, כדאי שתשימו לב גם לזעפרן. התבלין היקר הזה, המופיע כבר בשיר השירים, נחשב על פי תורה זו למשמח סדינים מצטיין ולתותח אנרגיה יעיל בהחלט.

   

  ומה בנוגע לאיכות הזרע שלך? ובכן, גם כאן יש פתרון. הפרוקטוז, אותו סוכר מצוין המצוי בפירות הטרופיים, לא רק מעניק אנרגיה לגוף, אלא גם משפר בלי היכר את איכות הזרע והופך אותו לפורה יותר. מה שכן, מעכשיו כדאי שתתחיל להשקיע גם בצריכה נבונה של חלבונים, מכיוון שגם להם יש קשר הדוק לאיכות הזרע.

   

  עמית: "מכיוון שנוזל הזרע מורכב בעיקר מחלבון ומגלוקוז, תוספת של מאכלים הכוללים חלבונים וסוכרים, יזינו ויחזקו אותו. את מרכיב הסוכרים מספקים, כאמור, הפירות עתירי הסוכר והפירות היבשים.

   

  "המזונות העשירים בחלבון הם שקדים, אגוזים, דגים ופירות ים כמו קלמארי. כבונוס, מזונות אלה עשירים באבץ המונע אצל גברים בני 50-40 את גדילת בלוטת הערמונית - גדילה הגורמת להפרעות בזקפה. את האבץ תוכל למצוא בכמויות נאות גם בעלי צנון, בקטניות, בשומשום, בטחינה ובחילבה".

   

  חודשיים - והכול עומד במקום

   

  ציית לתפריט הבא, ובתוך שמונה שבועות ייתכן מאוד שתוכל לומר שלום לבעיות הזקפהבעזרת התזונאית חדוה בן משה והנטורופתית נל עמית הרכבנו בשבילך תפריט לחודשיים. אם תקפיד עליו, ובו זמנית תתחיל לעסוק בפעילות גופנית (הגורמת אף היא להפרשת טסטוסטרון ואנדורפינים), תוכל לשפר את מצבך במיטה.

   

  ארוחת בוקר:

   

  ביום חורפי אפשר להתחיל את הבוקר עם דייסת קוואקר, המכילה 6 כפות קוואקר וכוס חלב מועשר בסידן. אם אתה אוהב מתוק, הוסף לקערה גם כפית דבש וקמצוץ תבלין זעפרן. אם אין לך כוח לדייסה, תוכל להמיר אותה בפרי, למשל בננה, ובגביע יוגורט בתוספת קורנפלקס או גרנולה (לא יותר משתי כוסות קורנפלקס או חמש כפות גרנולה). אם מתחשק לך להשקיע, תוכל להכין גם סלט ירוק, שיכיל בין היתר עלי רוקט וצנון (להשיג בשווקים), כף שמן זית וחופן שקדים קצוצים, ולהוסיף שתי פרוסות לחם מחיטה מלאה עם כף טחינה.

   

  ארוחת צהריים:

   

  כדאי לבחור כמנה עיקרית באחד מדגי המים העמוקים: טונה, הרינג, מקרל, אילתית, סול או בקלה. כתוספת רצוי לאכול מנת דגנים מלאים, הכוללת שתי כוסות של אורז חום, קינואה, דוחן, כוסמת או פסטה מחיטה מלאה. מומלץ שתכין לעצמך צלחת סלט גדולה וצבעונית, ו/או מנת ירקות מוקפצים שתכיל בין היתר שומר. את המנה העיקרית אפשר להחליף גם במנת קטניות עם דגנים, למשל קוסקוס וחומוס, שעועית עם אורז ועוד, או לחלופין במנת חזה עוף.

   

  ארוחת ערב:

   

  את ארוחת הערב כדאי לאכול שעתיים-שלוש לפני שנכנסים למיטה, ולא לאכול מאכלים כבדים, שיקשו עליך לבצע תעלולי אקרובטיקה מתבקשים. ארוחת הערב יכולה לכלול שתי פרוסות לחם מלא עם אבוקדו או טחינה, וסלט ירקות עם רוקט ועלי צנון עם 50 גרם זרעי חילבה (להשיג בחנויות התבלינים).

   

  בין הארוחות:

   

  יש לאכול שלושה-ארבעה פירות (המומלצים: בננה, קיווי, מנגו, אפרסק או פסיפלורה) וכן יוגורט או שניים (אם לא אכלת בבוקר). רוצה לנשנש? אתה בהחלט מוזמן לקחת לעצמך חופן שקדים, אגוזים, תמרים או מעט פירות יבשים אחרים.

   

  טיפ: את הארוחות עצמן כדאי לשפר בכמות נדיבה מהתבלינים החביבים עליך. גם זה עוזר.

   

  אילו צמחי מרפא מעוררי תאווה כדאי לך לבחור

   

  ג'ינסנג: "לג'ינסנג מיוחסות תכונות של הגברת התשוקה המינית ושיפור התפקוד, אבל גם כאן לא מדובר בפעולה ישירה", אומר ד"ר צוקרמן. "ידוע שבמזרח הרחוק ייחסו לו השפעות מטיבות במניעת עייפות וחולשה. ברור שאם אדם יהיה עייף פחות, גם התפקוד המיני שלו ישתפר".

   

  יוהימבין: ד"ר צוקרמן: "היוהימבין הוא הצמח היחיד שבמחקרים מבוקרים נמצאה בו יעילות מסוימת בטיפול בהפרעות זקפה. הצמח פועל על אותם מרכזים במוח האחראים להפעלת הזקפה, ואלו שולחים דרך עמוד השדרה "פקודת פעולה" לאיבר המין. היעילות שנמצאה ביוהימבין מגיעה לכ-50%-30%. יעילות זו אינה גבוהה בהרבה מאפקט הפלצבו, ולכן כיום, כשבידינו הוויאגרה, משתמשים ביוהימבין הרבה פחות, ובעיקר במצבים שבהם הגבר נרתע מן השימוש בוויאגרה".

   

  שלא כמו יתר צמחי המרפא, את היוהימבין, שנמכר בטבליות, אפשר לרכוש רק בעזרת מרשם רופא. צמחים נוספים, המומלצים בצורה של חליטות להכנת תה ואינם דורשים מרשם הם:

   

  דמיאנה (טורנרה): צמח מרגיע, המשמש גם לטיפול במצבי חרדה, דיכאון והפרעות רגשיות.

   

  דקל ננסי (סרנואה או בשמו העממי, סופלמטו): מכיל סטרואידים ממקור טבעי, ולכן מחזק את המערכת ההורמונלית ומערכת הרבייה הגברית (בפרט את בלוטת הערמונית).

   

  היפריקום (פרע): נמצא במחקרים רבים כמרגיע על ידי העלאת רמת הסרוטונין במוח.

   

  אילו תוספי מזון כדאי לך לצרוך

   

  ויטמינים ומינרלים המשפרים את האון אפשר לצרוך לא רק דרך אוכל אלא גם באמצעות תוספי מזון. חדוה בן משה: "תוספי המזון החשובים ביותר בתחום שיפור האון הם ויטמין E, ויטמין C ואבץ. ידוע שמחסור באבץ גורם לירידה בחשק המיני, לאין אונות ולספירת זרע נמוכה יותר. ויטמין E וויטמין C הם כאמור נוגדי חמצון, המשפרים את זרימת הדם.

   

  את שלושתם אפשר לצרוך בצורת כמוסות. כמות ויטמין ה- E המומלצת היא 400 מיליגרם ליום, ויטמין C - 500 מיליגרם ליום ואבץ - 15 מיליגרם ליום. כדי שההשפעה תהיה הטובה ביותר, מומלץ ליטול את שלושתם יחד, משום שהם פועלים בשיתוף פעולה".

   

  יש לכם שאלות בנושא בעיות בתפקוד המיני או בתזונה נכונה? הכנסו לפורומים בעמוד זה וקבלו תשובות און-ליין לכל שאלותיכם
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אריאל שפרן
  שוקולד להרגעת המערכות ולזקפה מיידית
  צילום: אריאל שפרן
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים