שתף קטע נבחר

האוצר שוקל לפרק את מינהל הכנסות המדינה

חשיפה: במסגרת תקציב השנה הבאה שוקל שר האוצר להציע לממשלה לבטל את מינהל הכנסות המדינה, ולפזר את עובדיו בין אגפי המסים ויחידות אחרות במשרד האוצר. בעבר היה המינהל ממונה על מדיניות המסים ועל הכנת רפורמות במס ואולם באחרונה הצטמצם משקלו והוא עוסק בעיקר באיסוף מידע והפקת דו"חות גבייה

במסגרת השינויים המבניים שייכללו בהצעת התקציב לשנה הבאה, שוקל משרד האוצר להציע לממשלה לבטל את מינהל הכנסות המדינה, ולפזר את עובדיו בין אגפי המסים ויחידות אחרות במשרד האוצר.

 

מינהל הכנסות המדינה הוא גוף עתיר זכויות היסטוריות במשרד האוצר. מדובר ביחידת מטה, שעסקה בעבר בגיבוש מדיניות המסים הכוללת של הממשלה, ובכלל זה גם בהכנת רפורמות במערכת המסים.

 

בין היתר, גובשה במינהל ההכנסות (בשנת 1986) הרפורמה המפורסמת במס הכנסה של שר האוצר לשעבר, משה נסים ושל מי שכיהן אז בתפקיד הממונה על הכנסות המדינה, ישראל ברון. לאחר מכן גובשו בו מספר רפורמות נוספות בתקופת השרים מודעי ושוחט, כאשר בראש מינהל ההכנסות עמד יורם גבאי.

בשיא פעילותו, עבדו במינהל הכנסות המדינה כ-55 עובדים. אולם במהלך השנים האחרונות נשחק מעמדו של מינהל ההכנסות, וכיום הוא עוסק בעיקר באיסוף נתונים ובהנפקת דו"חות על היקפי הגבייה של אגפי מס הכנסה והמכס. את הרפורמות האחרונות במס הכנסה גיבשו כבר ועדות ציבוריות - ועדת בן בסט וועדת רבינוביץ'- בשיתוף אנשי המינהל.

 

במקביל, הלך והצטמצם גם מספר העובדים במינהל הכנסות המדינה וכיום מועסקים בו רק כ-15 עובדים. הממונה על מינהל ההכנסות, כיום זהו מאיר קפוטא, נהנה מתנאי שכר של מנכ"ל בשירות הממשלתי.

 

פירוק מינהל הכנסות המדינה לא יהיה הפעולה היחידה שיציע האוצר בתחום זה. כפי שפורסם שלשום ב-YNET, מתכוון האוצר להציע לממשלה במסגרת תקציב 2004 לסגור מספר רב של יחידות ממשלתיות ולהוציא את פעילותן מחוץ לתחום אחריותה של הממשלה.


פורסם לראשונה

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו: ההתייעלות מתחילה בבית. צילום: ישראל הדרי
מומלצים