שתף קטע נבחר

לראשונה: הליך גישור פלילי בביהמ"ש המחוזי בת"א

ההליך כולל ניסיון להגיע לעסקת טיעון בתיווכו של שופט מגשר, כדי לקצר את ההליכים המשפטיים ולהפחית את העומס מבתי המשפט

בבית המשפט המחוזי בתל אביב החל היום (ג') לראשונה הליך "גישור פלילי", שאמור להפחית את העומס מעל בתי המשפט ולסייע לפרקליטות ולסניגורים להגיע לעסקאות טיעון. מדובר בהליך שנוסה כבר בבתי המשפט בירושלים ובחיפה.

 

לדברי שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב, יעקב גורפינקל, שמונה גם לתפקיד שופט מגשר, להליך אין עדיין כללים ברורים והם יווצרו תוך כדי הדיון.

 

ההליך נועד לברר את המחלוקות בין הצדדים ולגשר על הפערים הקיימים. על פי השופט גורפינקל, לא מדובר בהליך חובה, ומי שיסרב להשתתף בו, לא ייפגע כתוצאה מכך.

 

ההליך עצמו מתבצע בצד ההליך המשפטי שמתקיים, והיתרון שבו נעוץ בכך שלא יהיה צורך לזמן את העדים, והמשפט יוכל להסתיים במהירות יחסית. זאת, אם יצליחו הצדדים להגיע לעסקת טיעון, בתיווך השופט.

 

עד היום הגיעו הפרקליטות והסניגורים לעסקאות טיעון לאחר שנפגשו ללא עזרת בית המשפט, אולם כיום, אמר השופט גורפינקל, "מדובר במשא ומתן בין הצדדים ואני נותן פה את חסות הגלימה שלי. תהליך הגישור מתאים אך ורק לנאשם שלא חולק על העובדות של המקרה אולם מעוניין לשנות את הסעיף של העבירה. בכל מקרה, לא ייגרם נזק לאף אחד מהצדדים".

 

"מצפה שהשופט יהיה נייטרלי"

 

היום הובא בפני השופט גורפינקל המקרה של סרגיי וילנסקי, בן 34, מבת ים שבחודש אפריל השנה זרק מסך מחשב על ראשו של חברו, ופצע אותו קשה, לאחר שזה היכה את חברתו של וילנסקי. וילנסקי הואשם בחבלה בכוונה מחמירה, והיום הגיעו הצדדים אל השופט גורפינקל כדי שזה יגשר ביניהם.

 

וילנסקי אמר בתחילת הדיון כי "בסך הכל אני מצטער על מה שקרה, אבל חברי חזר היום לעצמו, ואם הייתי יכול להיפגש איתו, גם הייתי מבקש ממנו סליחה".

 

פרקליטו של וילנסקי, עו"ד יעקב שקלאר, אמר כי "בסך הכל ההליך נועד להקל על הגעה להסדר טיעון ולחסוך זמן. אני מצפה מהשופט שיהיה נייטרלי וכל ההליך עצמו אמור ל'נקות' את ההגעה לעסקת טיעון מהשפעות זרות".

 

בשלב הראשון של הליך הגישור ישמע היום השופט את הצדדים ויקבע האם יש כלל על מה לדבר ביניהם. בתום ההליך השופט אמור להמליץ בפניהם על התנאים להסדר עסקת הטיעון. הצדדים עצמם, בכל מקרה, לא יהיו חייבים לקבל את המלצת השופט ויוכלו להמשיך בהליך המשפטי כרגיל.


פורסם לראשונה

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים