שתף קטע נבחר

הקלטות של עמרי: "אני צריך חשבוניות"

בחקירותיו במשטרה סירב ח"כ עמרי שרון, להתייחס לקשר בינו לבין חברות הקש שהעבירו בחשאי מימון לקמפיין הפריימריס של אביו; אבל בשיחות מוקלטות שנתפסו על ידי המשטרה התבטאו עמרי וחברו אורי שני בחופשיות; עמרי: "הוא (אריאל שרון) אוסף כסף" אני צריך חשבוניות... צריך לדבר בשקט"; "אני יכול להוציא צ'קים מהליכוד שאין עליהם שום מעקב", אמר שני. עמרי שרון סירב להגיב

פרשת הפריימריס לראשות הליכוד בשנת 1999. העיתון "ידיעות אחרונות" חשף הבוקר (יום ו') את תוכנן של קלטות וידיאו ואודיו הנמצאות בידי המשטרה ובהן לכאורה קושר את עצמו ח"כ עמרי שרון להעברת הכספים החשאיות מחברות הקש.

 

בשל אותן העברות כספים, שנעשו לכאורה בניגוד לחוק מימון מפלגות, נפתחה חקירת מבקר המדינה ובעקבותיה חקירת משטרה, המתנהלת בימים אלה. 

 

בקלטות נוספות מתועד גם חברו של עמרי שרון, אורי שני, לשעבר מנכ"ל הליכוד ומאוחר יותר ראש לשכת ראש הממשלה, כשהוא מתפאר ביכולתו להוציא מהליכוד "צ'קים שאין עליהם שום מעקב". שרון ושני מתועדים גם בעודם מתכננים כיצד להשתמש במידע ובכוח שברשותם כדי להלך אימים על חברי הליכוד שתמכו ביריבו של שרון באותם פריימריס, אהוד אולמרט. להלן עיקרי ההקלטות.

 

הקלטת הראשונה: לחזור הביתה בשלום

 

בשיחה שנערכה בספטמבר 99', למשל, ערב הפריימריס לראשות הליכוד שסללו את דרכו של אריאל שרון לראשות הממשלה, הסביר הבן עמרי לבן-שיחו איך עבדה המערכת הכספית החשאית ששירתה את אביו. עמרי שרון: "יש פה שלושה מעגלים של כסף. נדבר פה בעברית פשוטה: המעגל של הליכוד. המערכת שלו (של אריאל שרון, ג"ו), שלא קשורה לשום דבר... יש לה ערוץ טבעי משלה. ו'המכון' ('המכון לשלום וביטחון', ג"ו), יש לו ערוץ טבעי משלו לחיות. אתה כבר מכיר את המכון... 'המכון', אני לא דואג לו. הוא בסדר".

 

באותה שיחה מזכיר איש הצוות האסטרטגי היושב שם את אהוד אולמרט, יריבו של שרון בהתמודדות על ראשות הליכוד ב-99', ואת החשדות שהתעוררו נגד מקורביו בחשד לעבירות על החוק. "בשמונה שבועות פגענו להם בביצים", אומר איש הצוות.

 

עמרי שרון מגיב בדריכות: "אני לא רוצה לפגוע להם בביצים. תן לגמור בשקט. האינטרס לגמור הכל בשקט. כמו שהביצים שלהם (של אנשי אולמרט, ג"ו) בחוץ, כך גם שלי בחוץ". במקום אחר אומר עמרי שרון: "אני לא רוצה לחמם את הגזרה. אני רוצה לחזור הביתה בשלום. אני הלא גם יכול לשרוף את י' (אדם המקורב מאד לאחד משרי הליכוד הבכירים, ג"ו) שהלך עם מזוודות ועם תיק אקורדיון (לחלוקת כסף, ג"ו). אני עבדתי יחסית עם סכומים קטנים..." כאן פורץ בנו של ראש הממשלה בצחוק.

 

בהמשך הזכיר עמרי את האדם שאמור לדבריו לפקח על גובה הוצאות המותרות בפריימריס. על פי החוק היה מותר באותה עת לכל מתמודד להוציא סכום מקסימלי של 830 אלף שקל. "אם ההוא של 830 אלף שלי היה יודע מה עבר שם ואיך עבר", אומר עמרי שרון בהקלטה, "יש לו שערות לבנות טבעי – הוא לא מאמין. (הוא) שאל אותי על הטלמרקטיג (פורץ בצחוק). אמרתי: 'על מה אתה מדבר'? הוא לא מדמיין. וטוב שכך". במילים אחרות, עמרי שרון מתפאר בהקלטה שהטעה ביודעין את מערכת הפיקוח ולא דיווח על מלוא הכסף שהוצא על הקמפיין של אביו.

 

הקלטת השנייה: אתה צריך קונסטרוקציה

 

בנובמבר 99', כשהפריימריס כבר מאחוריו, עמרי מתכונן לקרב הפוליטי הבא של אביו – המירוץ לראשות הממשלה. השיחה מתקיימת בין עמרי שרון לבן-שיח.

 

"הוא (אריאל שרון, ג"ו) אוסף כסף", אומר עמרי. 

בן שיחו: "הוא טס לשבועיים וחצי". 

עמרי: "הרבה איסוף צריך לעשות". 

בן שיחו: "אתה דואג לי למשהו".

עמרי: "ייקח לי כמה ימים. אני צריך חשבוניות".

בן שיחו: "של אננקס"?

עמרי: "כן (לוקח את החשבוניות). יש פה משהו מצחיק... החבר'ה של הליכוד לא יעשו כלום. צריך לדבר עליו בשקט".

בן שיחו: "הוא הולך להביא כסף לליכוד"?

עמרי: "גם לליכוד. למרות שיש סיפור שם. זה לא מנומס להשתמש לפעילות פוליטית. זה גם מורכב. אתה צריך קוסטרוקציה. לכן בנינו את זה".

 

אל הקלטת הזו מתייחסת המשטרה כאל ראיה המפלילה את עמרי שרון, משום שהיא חושפת את מעורבותו בבניית מערכת חברות קש, שהעבירו לכאורה תשלומים לא חוקיים לאנשים שעזרו לאביו. התנסחויותיו של שרון הבן לא משאירות הרבה מקום לספק שהוא ידע כי פעילותו היא בניגוד לחוק.

 

לעמרי שרון יש גם מה לומר על פוליטיקאים וחברים אחרים. את בנימין נתניהו, למשל, שעמרי מעריך באותה תקופה כי הוא עומד להיחלץ מכתב אישום ב"פרשת עמרי, הוא מגדיר: "כלב עם מזל שהיה נחלץ גם בהתפוצצות הצ'לנג'ר". ואילו על חברו, אורי שני, הוא אומר: "אורי יראה אותי שוחט מישהו ושם אותו בצד, לא אכפת לו. הוא לא סקרן".

 

הקלטת השלישית – מותק, שב בשקט

 

מנהל הלשכה לשעבר אורי שני, חברו הקרוב של עמרי שרון, היה מנכ"ל הליכוד בזמן פעילות חברות הקש. בחקירתו אצל מבקר המדינה העיד שני: "מהרגע שהתמניתי למנכ"ל הליכוד הפרדתי הפרדה גמורה, גם אמרתי שאני מפריד, גם הפרדתי וגם היה ברור לכולם, כולל כל הגורמים בליכוד, שבהתנהלות הזו אני פועל כמנכ"ל הליכוד, ואין לי נגיעה – ולא היתה לי נגיעה – להתנהלות, נגיד, בפריימריס של אריק שרון כאחד המועמדים".

 

אלא, שבאחת הקלטות שנתפסו על ידי המשטרה נראים מנכ"ל הליכוד שני ועמרי שרון מתבוננים, אחרי הפריימריס בקלטת וידיאו שמתעדת אירוע פוליטי שקיים אהוד אולמרט במלון דן בתל אביב, כדי לזהות מי מפעילי הליכוד עבד עבור היריב המובס.

 

מדי פעם עוצרים שני ושרון את הקלטת ומדפיסים מתוכה תמונות "סטילס". בשלב הזה מזהה עמרי שרון עוד אדם שהתגלה כתומך של אולמרט. הוא מורה לעצור את מכשיר ההקלטה. שני מזהה גם הוא את האיש ואומר: "כלב, טפו, חתיכת מניאק". על אדם אחר, ככל הנראה ראש סנף הליכוד, אומר שני: "סמרטוט. לא יראה אצלי גרוש. אפס". שני ממשיך וצועק: "תוציא אותו מהתמונה, אני חותך לו את הראש. כלב". על ליכודניק אחר אומר שני: "אם אני רואה אותו, אני לא יודע מה אני אעשה לו".

 

עמרי שרון מצביע על חבורה בקהל: "אלה כולם מהמרים. רצו לקחת אותי איתם לקזינו". שני אוסף את תמונות הסטילס, פונה לנוכחים במקום ומבקש שימצאו לו חומר מבוסס על חקירות על איש ליכוד מצפון הארץ, שבאותה תקופה השמיע ביקורת נגד יו"ר הליכוד, אריאל שרון.

 

עמרי: "מה רצית לדעת עליו?"

שני: "הכל... אנחנו לא אמרנו שאנחנו לא רוצים לתקוע אותו. אנחנו רוצים לדעת איפה אפשר להגיע אליו. האיש הזה מתעסק בכוח אדם ועובדים זרים דרך משרד העבודה והרווחה. אנחנו רוצים לבוא ולהגיד לו: 'מותק, הבנו אותך. שב בשקט".

 

הקלטת מתעדת ויכוח שמתפתח בין עמרי שרון לאורי שני בשאלה אם להמשיך להעסיק את חברת השמירה "צוות ביטחון" (הקשורה לעבריין לשעבר ואיש הליכוד שלומי עוז) באבטחת הליכוד או להחליף אותה בחברה נאמנה יותר.

 

עמרי: "זה לא טוב לנו, 'צוות ביטחון'".

שני: "אתה רוצה, יהיה... אני יכול להוציא צ'קים מהליכוד שאין עליהם שום מעקב. תקשיב לי טוב, אתה מכיר אותי מספיק שנים. אף אחד לא יודע מהם שום דבר. מסודר. אני יכול להוציא בלי שעין תשזוף אותם. אם אתה רוצה שבלילה אחד אני אוציא את כל השומרים ואביא אחרים, גם אין בעיה בכלל".

 

בתשובה לשאלת "ידיעות אחרונות", האם מנכ"ל הליכוד יכול להוציא המחאות ללא אישור, השיב גזבר הליכוד בעבר אביגדור יצחקי (כיום מנכ"ל משרד ראש הממשלה): "כל צ'ק, גם על סכום פעוט שיוצא מהליכוד, חייב לעבור דרך מערכת ראיית חשבון. אין אפשרות אחרת".

 

עמרי שרון סירב להגיב. מלשכתו של אורי שני נמסר בתגובה: "מר שני נחקר בפרשה זו לפני כשנתיים על ידי מבקר המדינה אשר לא מצא בהתנהלותו ובהמשך על ידי משטרת ישראל, עימה שיתף פעולה וענה לכל שאלותיה ומאז לא נקרא לחקירה נוספת. מעשיו של מר שני כמנכ"ל הליכוד ומנהל לשכת ראש הממשלה מדברים בעד עצמם". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אתר הכנסת
"אתה צריך קונסטרוקציה". עמרי שרון
צילום: אתר הכנסת
צילום גלי תיבון
"יכול להוציא צ'קים". אורי שני
צילום גלי תיבון
צילום: איי פי
"הוא אוסף כסף". ראש הממשלה אריאל שרון
צילום: איי פי
מומלצים