שתף קטע נבחר

יאסין ניצל מהתנקשות והבטיח: ישראל תשלם מחיר יקר

מטוסי קרב הטילו פצצות מונחות לייזר על דירה שבה שהו בכירים בחמאס, בראשות מנהיגה הרוחני של התנועה - אבל הם ניצלו. יאסין נפצע קל בלבד. שרון ומופז אישרו את פרטי המבצע, שנועד "לחסל את צמרת החמאס". הארגון איים בפיגועי נקמה, ויאסין אמר כי "הישות הציונית תימחק". אבו מאזן: ההתקפה רק תחמיר את המשבר הנוכחי

מטוסי קרב של צה"ל הטילו אתמול (שבת) אחר הצהריים מספר פצצות מונחות לייזר על דירה בעיר עזה, שבה שהו המנהיג הרוחני של החמאס, השייח' אחמד יאסין, ומלווהו הצמוד, איסמעיל הניה, שהוא מבכירי הזרוע המדינית של הארגון. יאסין נפצע באורח קל בלבד, והניה יצא ללא פגע.

 

יאסין והניה היו בביקור אצל ד"ר מרוואן אבו ראס, פעיל חמאס ומרצה באוניברסיטה האיסלאמית בעזה. דירתו של אבו ראס נמצאת בקומה השלישית של בניין מגורים. ככל כנראה אנשי החמאס יצאו מהדירה לפני שהיא הופצצה. הפצצות פערו חור גדול בתקרתה של הדירה, והיא נהרסה.    

 

כ-15 בני-אדם, מלבד יאסין, נפצעו, בהם בעל הבית, ד"ר אבו-ראס. שומרי ראשו של יאסין נשאו אותו על ידיהם מחוץ לבניין והסיעו אותו במכוניתו לבית החולים שיפא בעזה.

 

"צמרת החמאס עסקה בתכנון פיגועים"

 

גורמי ביטחון בישראל מסרו כי ראש הממשלה, אריאל שרון, ושר הביטחון, שאול מופז, אישרו את פרטי מבצע ההתנקשות. בישראל טענו כי בדירה שהו לא רק יאסין והניה - אלא גם בכירים נוספים בהנהגה המדינית ובזרוע הצבאית של החמאס, בהם מוחמד דף. בהודעת דובר צה"ל נטען כי "חיל האוויר תקף מבנה שבו שהתה צמרת הטרור של החמאס אשר עסקה בתכנון פיגועי טרור נגד אזרחי מדינת ישראל".

 

השייח' יאסין הגיב על ניסיון ההתנקשות בפני קהל שהתאסף מחוץ למסגד שבו התפלל בעזה: "אתם תשלמו את המחיר על הפשע הזה", אמר יאסין, "עם ישראל ישלם מחיר יקר על הפשע הזה. אנשינו לא ירימו את הדגל הלבן. הישות הציונית תימחק". תומכיו של יאסין קראו: "נקריב את דמנו למען יאסין" ו"להפציץ את תל-אביב". 

 

איסמעיל הניה, שניצל מההתנקשות, חזר לביתו ולחץ את ידי המבקרים שבאו לברך אותו. "זהו פשע נורא, נשים וילדים נפצעו", אמר בראיון עיתונאי, "הנקמה ודאי תבוא. החמאס מעולם לא שכח את דם אנשיו".

 

בתגובה להתנקשות איימה הזרוע הצבאית של החמאס, גדודי עז א-דין אל-קאסם, להתנקש בראש הממשלה, אריאל שרון. "אנו מזהירים את שרון שראשו מבוקש כעת על-ידי לוחמינו", הכריזו מנהיגים של הזרוע הצבאית בבית החולים בעזה.

 

ד"ר עבד אל עזיז רנטיסי, מראשי החמאס, אמר כי "שערי הגיהנום נפתחו". לדבריו, "אחרי הניסיון הזה אין מקום לשום מו"מ על שום פתרון מלבד תגובות שלנו - והתגובות יבואו. תנועת החמאס לא נחלשה לאחר חיסול פעיליה ובכיריה,  ותגובותיה יבואו. מאחר שישראל אינה מבחינה בין פוליטיקאי לפעיל שטח, בין נכה לבין כל אדם אחר - לכן גם מבחינתנו לא תהיה כל הבחנה בין שום יעד ציוני".

 

גם בכיר בגדודי חללי אל-אקצה אמר ל-ynet כי "על ישראל לצפות בקרוב מאוד לפעולת תגובה כואבת. למרות הלחץ הישראלי, אנו נוכיח את יכולתנו להגיב ובכל הכוח על ניסיון חיסולו של השייח'. הישראלים ישלמו מחיר כבד".

 

ראש הממשלה הפלסטיני המתפטר, אבו מאזן, גינה את ניסיון ההתנקשות. "ההתקפה מאשרת שוב את אי-נכונותה של ישראל לבחור בדרך השלום והיא רק תחמיר את המשבר הנוכחי", אמר אבו מאזן.

  

מאז הפיגוע בירושלים ב-19 באוגוסט, שבו נהרגו 22 בני-אדם, התנקשה ישראל ב-12 פעילי חמאס. בהתנקשויות נהרגו גם חמישה עוברי אורח.

 

השייח' יאסין: מייסד תנועת החמאס

 

השייח אחמד יאסין, בן 75, נולד בכפר ליד אשקלון, ועבר עם משפחתו לרצועה אחרי 1948. הוא הפך לנכה במהלך פעילות ספורט.

 

בצעירותו לימד יאסין דת ושפה ערבית ברצועת עזה והיה לאחד האימאמים והדרשנים הידועים ברצועה בשנות ה-60' וה-70'. ישראל עצרה אתו לראשונה ב-1983 באשמת אחזקת נשק, הקמת התארגנות צבאית והסתה נגד ישראל. הוא נידון ל-13 שנות מאסר, אולם שוחרר בעסקת ג'בריל ב-1985.

 

ב-87' הקים יאסין את תנועת החמאס. במאי 89' נעצר במבצע גדול של צה"ל עם עשרות פעילי חמאס. ב-91' נידון בבית דין צבאי ישראלי למאסר עולם ועוד 15 שנים, לאחר שהורשע בהסתה לחטיפה והריגת חיילים ישראלים ובהקמת תנועת החמאס והזרוע הצבאית שלה.

 

באוקטובר 97', לאחר הניסיון הכושל של ישראל להתנקש בחאלד משעל, ראש הלשכה המדינית של החמאס, על אדמת ירדן, שחררה ישראל את השייח' יאסין בתמורה לשחרור אנשי המוסד שנעצרו בירדן.


פורסם לראשונה

 

בהכנת הכתבה השתתפו סוכנויות הידיעות.
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
מקום ההתנקשות. הדירה נהרסה
צילום: רויטרס
צילום: איי פי
השייח' יאסין. "לא נרים דגל לבן"
צילום: איי פי
צילום: רויטרס
הניה מקבל מברכים בביתו, לאחר ההתנקשות
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
אבו-ראס. דירתו נהרסה כליל, והוא נפצע
צילום: רויטרס
צילום: איי פי
רנטיסי. נוכיח את יכולתנו להגיב
צילום: איי פי
מומלצים