שתף קטע נבחר

"עמותת ברק פיקטיבית, על חבריה להחזיר מיליוני שקלים"

כך טוען רשם העמותות בבקשה לפירוק העמותה שהוגשה לבית המשפט המחוזי בתל אביב. בין חברי העמותה, שפעלה כביכול לעידוד עלייה וקליטה - אך שימשה לצרכים פוליטיים של ברק: גיסו דורון כהן וחברו מהסיירת, איש העסקים לוני רפאלי

רשם העמותות, עמירם בוגט, דורש ממקורביו של ראש הממשלה לשעבר, אהוד ברק, להחזיר מיליוני שקלים שנועדו למימון סקרים למען ברק לקראת הבחירות ב-1999. לטענתו, מדובר בעמותה פיקטיבית שפעלה כביכול למען עולים חדשים - אך שימשה כצינור לכסף פוליטי.

 

ברשימת מקורבי ברק המעורבים בפרשה נכללים דורון כהן גיסו, איש העסקים לוני רפאלי (חברו מהסיירת), מקורבו עו"ד יובל הורן, האסטרטג משה גאון, וכן ד"ר אלון ליאל וג'נט אביעד.

 

היום (ג') הגיש רשם העמותות לבית המשפט המחוזי בתל אביב בקשה לפירוק העמותה, בשם "רובד". זאת כיוון שפעלה לדבריו בניגוד למטרותיה המוצהרות: במקום לסייע לעליה וקליטה, סייעה העמותה לבחירת ברק, ומימנה ניתוח של הופעותיו הפומביות, המלצות לשיפור הופעותיו והעלאת הצעות נוספות לגבי מערכת הבחירות. כך לדוגמא, בסוף 1998 נערך סקר שמטרתו היתה לנתח תגובות להופעות בטלוויזיה של נתניהו ושל ברק.

 

בבקשתו, כותב רשם העמותות כי אחת ממטרות הפירוק הינה בחינה של המפרק את האפשרות לפעול להחזרת הכספים שהועברו שלא כדין, בהתאם לממצאי החקירה, בדיקת אחריות מנהלי העמותה ומי ששימש בפועלה כמנהלה ואף הגשת תביעות כנגדם ובחינת ניהול העמותה בתרמית ובניגוד לדין.

 

הרשם, עו"ד בוגט, מבקש לבחון האם יש להחזיר מעל 2.6 מיליון שקלים על ידי כהן, רפאלי והורן לידי העמותה. מנתוני הרשם עולה כי 1.74 מליוני שקלים שולמו על ידי העמותה לצורך סקרי דעת קהל. מי שהזמינו את הסקרים היו כהן, רפאלי וגאון - והוראת התשלום עבור הסקרים נחתמה על ידי ג'נט אביעד.

 

עוד קובע הרשם כי עולה חשש ממשי שאחד החוקרים בעמותה, ד"ר אלון ליאל, אשר עמד בראש צוות החשיבה של ברק, השתמש באמצעי העמותה ועובדיה לצורך קידום עסקיו הפרטיים.

 

הרשם כותב בבקשתו כי קיים אינטרס ציבורי מהותי, כי תחת פיקוחו והנחייתו של בית המשפט, המפרק יבחן את סוגית השבתם של הכספים שהועברו שלא כדין מהעמותה.

 

פרשת העמותות הפיקטיביות

 

כפי שנחשף לראשונה ב"ידיעות אחרונות", דו"ח חמור של רשם העמותות חשף כיצד עבדה הזרמת הכספים בעמותת הסקרים של ברק, "רובד".

  

את העמותה הקימו דורון כהן ולוני רפאלי ב-17 באוגוסט 1997. המטרה המוצהרת: עידוד עליה וסיוע בקליטה. חודש אחר כך מתפטרים השניים מחברותם בעמותה. עו"ד יובל הורן, העובד עם כהן, ממונה למנכ"ל. מחליפים אותו ג'נט אביעד ולאחר מכן רונן הופמן.

 

באמצעות כספי התרומות משלמת העמותה לחברות "פוליסי יעוץ ותקשורת" ו"טלסקר" עבור סקרים שהזמינו כהן ורפאלי. נושא הסקרים: מצבו ומעמדו בציבור של המועמד לראשות הממשלה, אהוד ברק.

 

יש לציין: עמותת "רובד" אמנם משלמת עבור הסקרים, אולם הם לא הגיעו אליה - אלא לידיו של משה גאון, האסטרטג של קמפיין ברק במהלך הבחירות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברק. העמותה מימנה סקרים
הרשם בוגט. חשד לרמייה
צילום: לע"מ
ליאל. קידם עסקיו הפרטיים?
צילום: לע"מ
מומלצים