שתף קטע נבחר

ח"כ יהלום דחה ההצבעה על תיקצוב גדר ההפרדה

יו"ר הוועדה הזמני טוען כי סירבו להציג לוועדה את התוואי המתוכנן לבנייה. "לא אפקיר את אריאל ומעלה אדומים", הבהיר. ח"כ סנה: "הימין והמתנחלים עושים סחיטה מכוערת על דמם של תושבי העמקים". גם במשרד הביטחון זעמו

בכנסת התפזרה לפני הצהריים (יום ה') ועדת המשנה לתקציב הביטחון מבלי לקיים את ההצבעה שתוכננה בעניין תיקצוב נוסף לגדר ההפרדה. ההחלטה על הדחייה הנוספת עוררה כעס רב ותרעומת בעבודה ובשמאל - וגם במערכת הביטחון.

 

יושב הראש הזמני של הוועדה, ח"כ שאול יהלום מהמפד"ל, שהחליט על דחיית ההצבעה, טען כי נציגי משרד הביטחון וצה"ל לא היו מוכנים להציג בפני הוועדה את מפת תוואי הגדר המתוכנן. וכן, לדבריו, לא הכחישו כי בימים האחרונים הופכת הגדר ממכשול בטחוני לגדר מדינית.

 

ח"כ יהלום אמר כי "מי שציפה ממני להפקיר עשרות אלפי תושבים מאריאל וממעלה אדומים - התאכזב".

 

ח"כ אפרים סנה מהעבודה, חבר הוועדה, טען בתגובה כי "הימין משתמש בתקציב כדי לקבל תוואי גדר כרצונם. הבעיה היא שהעבודות בעיצומן והקבלנים עוזבים כי אין כסף להמשיך. נציגי הימין והמתנחלים עושים תרגיל סחיטה מכוער על דמם של תושבי העמקים. כל קו הגלבוע והתענכים פרוץ למחבלים בגלל תרגיל הסחיטה".

 

ח"כ איתן כבל מהעבודה הגיב בחריפות: "לא ייתכן שקבוצת חברי כנסת קיצוניים תעסוק בפוליטיקה, בזמן שאזרחי המדינה נרצחים".

 

ח"כ אבשלום וילן ממרצ אמר:"נציגי המתנחלים בכנסת מנסים לסחוט את הקופה הציבורית מתוך אינטרס צר, של רצון להוציא עוד 150 מיליון שקלים למיגון ההתנחלויות, וזאת במחיר דמים כבד של החזקת כלל אזרחי המדינה כבני ערובה".

 

ואילו גורם בטחוני בכיר אמר ל-ynet כי "אם התקציב לא יעבור בימים הקרובים, יש סכנה שיופסקו העבודות באיזור הגלבוע, שכבר הואטו".

 

הגורם אמר כי הקבלנים שעו להפצרות משרד הביטחון והמשיכו בעבודה, לאור ההבטחה שקיבלו כי התקציב יועבר כבר בימים הקרובים". לדבריו, התקציב המדובר אינו מיועד כלל לקטע הגדר השנוי במחלוקת באיזור אריאל אלא בגלבוע ובמזרח ירושלים.

 

הקבלנים מאיימים לברוח

 

המימון להמשך העבודות, בסך 750 מיליון שקלים, כבר קיבל את אישור הממשלה וועדת הכספים של הכנסת אולם יש צורך באישור סופי של הוועדה המשותפת לתקציב הביטחון. מדובר בתקציב שנועד למימון החלק המזרחי של "עוטף ירושלים" בגדר ההפרדה, ולהמשך הבניה של החלק הצפוני באזור הגלבוע.

 

בחלק זה, כפי שפורסם ב-ynet, מאיימים הקבלנים להפסיק את הבניה אם לא יועברו לידיהם באופן מיידי התקציבים שעליהם התחייב משרד הביטחון.

 

יו"ר הוועדה, ח"כ אורי אריאל (האיחוד הלאומי), עיכב במשך תקופה ארוכה את כינוסה, בשל התנגדתו לתוואי הגדר. לדבריו, "גדר ההפרדה היא פרויקט לאומי בעל משמעות תקציבית. לפני שבוע לערך יצא אריאל בשליחות הכנסת לביקור בסין. את מקומו כיו"ר הוועדה החליף ח"כ שאול יהלום (מפד"ל), שגם הוא, כנראה, לא ממהר לאשר את התקציב.

 

בהכנת הידיעה השתתף פליקס פריש
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי
יהלום. לא אפקיר
צילום: עמית שאבי
סנה. המתנחלים סוחטים
מומלצים