שתף קטע נבחר

הקיצוץ: צה"ל סוגר חטיבה ראשונה

חטיבת "העמקים", האחראית על אבטחת גבול ירדן באיזור עמק הירדן ועמק בית שאן, היא הראשונה מבין היחידות ביבשה שתיסגר. בשעה 19:00 בערב יורד הדגל מהתורן

הערב (יום א') עומד צה"ל לסגור את החטיבה הראשונה במסגרת תכנית החומש החדשה והקיצוצים. מדובר בחטיבה המרחבית "העמקים", האחראית על אבטחת גבול ירדן באיזור עמק הירדן ועמק בית שאן. האחריות לאיזור תועבר לחטיבת "הבקעה".

 

חטיבת "העמקים" היא הראשונה מבין היחידות ביבשה הנסגרות במסגרת תכנית "קלע": מפקד החטיבה, אל"מ יריב סנדלון יעביר החל משעה 19:00 את האחריות בגיזרת החטיבה לידי מפקד חטיבת הבקעה, אל"מ רוני בלקין. לאחר מכן, יורידו החיילים את דגל ישראל מן התורן.

 

אך חטיבת העמקים היא רק הראשונה: בחודשים הקרובים ייסגרו עוד כמה וכמה יחידות בצה"ל, ביבשה, באויר ובים. גל סגירת היחידות שמתחיל מחר עומד להגיע לשיאו בחודשים הקרובים.

 

גם בסיסי הקבע של היחידות ייסגרו, המבנים יפורקו והשטח יינטש על ידי צה"ל. אחת הבעיות הצפויות, בעיקר בבסיסים שינטשו ברחבי השטחים, היא למנוע השתלטות של פלסטינים על שטחי האימונים. בסיסים המשניים של כמה מן היחידות כבר נסגרו.

 

במהלך השבועות האחרונים החלו ביחידות הראשונות שייסגרו תהליכים מסודרים של ראיונות אישיים לכל החיילים, הנגדים והקצינים, כך שידעו ברמת הדיוק הגדולה ביותר לאן ישובצו עם סגירת היחידה הנוכחית שלהם.

 

בסך הכל, לפי פרסומים בחו"ל, מתכנן צה"ל להוציא משרות כ-20 אחוזים מסדר הכוחות שלו. המדובר בעיקר ביחידות המצויידות בפלטפורמות מיושנות. כתוצאה מתהליך זה ומצמצום המפקדות העורפיות יפוטרו בשנתיים הקרובות מצה"ל כ-5800 משרתי קבע ועובדי צה"ל.

 

השבוע הקרוב צפוי להיות מכריע עבור צה"ל גם בהיבט נוסף: הדיון על הקיצוץ בתקציב הביטחון שעלה בשבוע שעבר על שרטון, צפוי להגיע אל שולחן ראש הממשלה, אריאל שרון. ההבדלים העיקריים בין הצדדים הניצים נסובים סביב 6 מליארד שקלים: האוצר דורש להעמיד את תקציב הביטחון על כ-30.6 מליארד שקלים, בעוד משרד הביטחון, גם לאחר שקיצץ כ-3 מליארד שקלים, דורש להעמיד את התקציב על 36.5 מליארד שקלים.

 

תחום נוסף במחלוקת הוא מיסוי של כספי הפנסיה המוקדמת, שצה"ל רואה בו גזרה ישירה נגדו ונגד אנשי הקבע, שהינם המגזר המרכזי שיוצא לפנסיה מוקדמת, לצד שוטרים ואנשי זרועות הביטחון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
מסע כומתה. להתרגל לנעליים אדומות
צילום: דובר צה"ל
צילום: מרה תמרוף, דובר צה"ל
יעלון. מלחמה על התקציב
צילום: מרה תמרוף, דובר צה"ל
מומלצים