שתף קטע נבחר

לבנת מאיימת להצביע נגד התקציב: "זה חאפ-לאפ"

שרת החינוך מתחה ביקורת קשה על הכוונה לקצץ מיליארד שקלים וחצי בתקציב משרדה. "התקציב יביא לקריסת מערכת החינוך", אמרה ואיימה כי לא תתמוך במתכונת הקיצוץ הנוכחית בהצבעה בממשלה

שרת החינוך לימור לבנת מתחה היום (א') ביקורת קשה על משרד האוצר ואיימה כי לא תתמוך בהצעת התקציב בהצבעה בממשלה, בשל הכוונה לקצץ מיליארד שקלים וחצי מתקציב מערכת החינוך. 

 

"פקידי האוצר מניחים תקציב חאפ-לאפ", קבעה לבנת במסיבת עיתונאים שכינסה בעניין. "מדובר בערב רב של החלטות, שאין בהן דבר מובנה, מסודר, בדוק וערוך. זהו תקציב שיביא לקריסת מערכת החינוך". 

 

מחר תדון הממשלה בתקציב 2004. במשרד החינוך טענו בסוף השבוע, כי יאלצו לפטר אלפי מורים ולקצץ בשעות הוראה, עד כדי ויתור על מקצוע אחד אותו לא ילמדו, ככל הנראה, תלמידי כיתות חטיבת הביניים. 

 

לבנת: "בשנתיים וחצי האחרונות עבר משרד החינוך 11 קיצוצים בסכום של מיליארד וחצי שקלים. בכל פעם מקצצים בתקציב כאשר משרד האוצר מודיע למשרדי הממשלה שחייבים לקצץ. האוצר נותן שמות חדשים לתוכניות הכלכליות המתחלפות ותמיד מבטיח, כי אם נקצץ השנה - בשנה הבאה תבוא צמיחה. האוצר כל הזמן מתקן את תחזיות הצמיחה של עצמו: שום תחזית לא הביאה צמיחה, לא נוצר ולו מקום עבודה אחד, רק פיטורים, אבטלה וירידה בהכנסות המדינה".

 

לטענת השרה, לא ניתנה לממשלה שהות בת שבוע ימים כדי ללמוד את הצעת התקציב לשנה הבאה. כמו כן, תמהה מדוע לא התייעצו עימה פקידי האוצר. "מחר צריכה להיות ישיבת ממשלה בנושא התקציב", הדגישה. "אני אדרוש שבישיבה לא יתקיימו הצבעות וכן אדרוש קיום דיונים נוספים על התקציב, לפני אישורו. אם רוצים לעשות מהפכות, צריך לעשותן בצורה רצינית. אי אפשר להתייחס לזה כאל חלטורה".

 

על פי הערכות משרד החינוך, הקיצוץ יחייב ביטול מאה אלף שעות לימוד, פיטורי אלפי מורים ואלפיים גננות, צמצום התמיכה לגני הילדים, ביטול משלחות הנוער לחו"ל, קיצוץ התמיכה בנוער במצוקה ובפרוייקטים למדע ולהעשרה, יום חינוך ארוך, פעילות תנועות נוער, פעילות החברה להגנת הטבע, אכסניות נוער, קיצוץ עמוק בתקציב מוזיאון יד ושם, צמצום מספר תלמידי הפנימיות בשלושת אלפים, ביטול מבחני מועד ב' ומועד חורף וכן ביטול ההזדמנות השלישית להיבחן בבחינות הבגרות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: משרד החינוך
לבנת במסיבת העיתונאים
צילום: משרד החינוך
אייל פישר
הקיצוץ יפגע בתלמידים ובמורים (ארכיון)
אייל פישר
מומלצים