שתף קטע נבחר

אורלב: הקיצוץ ברווחה יחסל מוסדות חיוניים

שר הרווחה מחה על כוונת האוצר לקצץ 100 מיליון שקל מתקציב משרדו. לפי משרד הרווחה, בעקבות הקיצוץ ייסגרו עשרות מועדניות לילדים בסיכון, תעוכב חקירתם של ילדים נפגעי אלימות, וייסגרו מקלטים לנשים מוכות

שר הרווחה זבולון אורלב הזהיר היום (א') שהקיצוץ בסך 100 מיליון שקל שמשרד האוצר מבקש להטיל על משרדו בשנת 2004 "יפגע ברמת החיים, ויביא לסגירת מוסדות רווחה ושירותים חיוניים". לדבריו, "אני לא רואה איך אפשר להסתדר עם תקציב כזה". בכירי המשרד תיארו את הקיצוץ כ"חיסול הדרגתי של השירותים החברתיים בקהילה".

 

אורלב אמר כי "מתוך מאה מיליון השקלים, משרד הרווחה מסכים לקיצוץ של כ-30 מיליון שקל, משרד האוצר מוכן לוותר על קיצוץ של כ-40 מיליון שקל, והוויכוח כיום הוא על קיצוץ של כ-28 עד 29 מיליון שקל".

 

לפי נתוני משרד הרווחה, אם יתממש הקיצוץ צפויים להיפגע השירותים הבאים:

ילדים ונוער בסיכון: ייסגרו 42 מועדוניות לילדים בסיכון, המטפלות כיום ב-630 ילדים. 230 עברייני מין קטינים לא יטופלו. בנוסף, לא ייחקרו 2,700 ילדים נפגעי אלימות שהופנו על ידי המשטרה למשרד. בדרך כלל, ילדים אלה אמורים לעבור חקירות על ידי אנשי המשרד,  כדי להמשיך ולטפל בעניינם. כמו כן, ייפסק הטיפול בכ-3,700 נערים המנותקים מקהילתם.

 

נשים ונערות במצוקה: ייסגרו ארבעה מתוך 16 המקלטים לנשים מוכות; ייסגרו ארבעה מרכזים לנפגעות תקיפה מינית וייפסק הטיפול בכ-5,000 נערות בניתוק.

 

מפגרים ואוטיסטים: 250 מפגרים חדשים לא יאובחנו או יקבלו שירות, יופסק הטיפול בכ-20 אוטיסטים על ידי עובדי סמך מקצועיים, אלף מפגרים לא יוסעו למקומות עבודה וייאלצו להישאר בבתיהם.

 

משפחות במצוקה: ייסגרו ארבעה מרכזים למניעת אלימות במשפחה המטפלים בכ-800 משפחות בהן יש אלימות. בנוסף, יופסק הטיפול בכאלף מבוגרים וכ-500 ילדים הסובלים מקשיי תפקוד משפחתיים.

 

קשישים: 4,500 זקנים לא יוסעו לטיפולים רפואיים כדיאליזה וכימותרפיה. יבוטלו 5,000 ארוחות חמות מדי יום. ייסגרו 70 מועדונים חברתיים לזקנים המשרתים כ-7,000 קשישים.

 

דרי רחוב ומכורים לסמים ואלכוהול: יופסק הטיפול בכ-400 משפחות בהן אחד מבני המשפחה מכור לאלכוהול, יסגרו תשעה מתוך 16 מרכזי יום לטיפול בנפגעי סמים וייסגרו 12 מתוך 42 יחידות עירוניות לטיפול בנוער נפגע סמים.

 

נכים: 400 נכים ייפלטו ממפעלים לתעסוקה מוגנת לנכים, ותעוכב קליטת 1,100 נכים נוספים במפעלים אלו. כמו כן, ייפלטו 50 תינוקות עם נכויות ממעונות יום רגילים שם הם משולבים, וכן תעוכב קליטת 500 תינוקות נוספים הממתינים לשילובם במעונות היום. בנוסף, תוקטן ההשתתפות ברכישת כלבי נחיה לעיוורים.

 

אורלב הוסיף ש"בשני דיונים קודמים בממשלה, במרס ובמאי השנה, ראש הממשלה אריאל שרון מנע ממשרד האוצר להטיל קיצוצים אלה, ואין לי ספק שהממשלה לא תאשר לקצץ בסעיפים אלו".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אורלב. "אי אפשר להסתדר"
צילום: אורן אגמון
"ייסגרו מועדוניות לנוער בסיכון"
צילום: אורן אגמון
מומלצים