שתף קטע נבחר

רה"מ מזרז פירוק משרד הדתות; העובדים יפנו לבג"ץ

מרבית יחידות הסמך של משרד הדתות יועברו למשרדי הממשלה הרלוונטיים, ועדיין לא הוחלט מה לעשות עם בתי הדין הרבניים. עובדי משרד הדתות מתנגדים ובשינוי מבהירים: לא נוותר על פירוק המועצות הדתיות

ראש הממשלה אריאל שרון החליט הבוקר (א') כי מרבית יחידות הסמך של משרד הדתות יועברו למשרדי הממשלה הרלוונטיים. הדבר יובא לאישור הממשלה בישיבתה הקרובה. לגבי בתי הדין הרבנים והרבנים הראשיים לישראל לא הושגה הכרעה .

 

בישיבה שהתקיימה בנושא השתתפו שר האוצר בנימין נתניהו, סגן השר במשרד הדתות יצחק לוי, ראש אגף תקציבים באוצר אורי יוגב, מנכ"ל משרד ראש הממשלה אביגדור יצחקי והיועצים המשפטיים של משרד הדתות האוצר והמשפטים.

 

בישיבה הוחלט כי המרכז לפיתוח המקומות הקדושים יועבר למשרד התיירות המחלקה לעדות לא יהודיות, למשרד הפנים. המחלקה לפיתוח מבני דת תועבר למשרד השיכון ומחלקת ישיבות ואבטחת הכנסה, למשרד הרווחה. בתי הדין הרבניים והרבנים הראשיים בישראל יישארו לפי שעה תחת סמכותו של ראש הממשלה.

 

סגן שר הדתות לוי טען בדיון כי החרדים מתנגדים להעברת בתי הדין הרבניים למשרד המשפטים, מחשש שהשר יוסף לפיד יפגע בהם. היועצים המשפטיים הזהירו כי בתי הדין לא יוכלו להישאר באופן קבוע תחת סמכותו של ראש הממשלה, כיוון שמדובר בגוף שיפוטי ויש חשש לפגיעה בעיקרון הפרדת הרשויות.

 

הוועדה, בראשותו של שר התמ"ת אהוד אולמרט, שתפקידה היה לפרק את המועצות הדתיות, קיימה דיון אחד בלבד לכן החליט ראש הממשלה כי הטיפול יועבר למנכ"ל משרד ראש הממשלה, אביגדור יצחקי. בסופו של הדיון הוחלט כי יצחקי ידון בעניין עם שרי שינוי ועם הרבנים הראשיים, במטרה להגיע להסכמה שתמנע פגיעה ותגדיר סמכויות. יצחקי הנחה את היועצים המשפטיים להכין הצעת חוק ממשלתית שתסדיר את פירוק המועצות לאחר שתקבע מהו הסטטוס של עובדי המשרד לאחר שנציגי האוצר טענו כי לא מדובר בעובדי מדינה.

 

עובדי משרד הדתות: "נפנה לבג"ץ"

 

ועד עובדי משרד הדתות הגיב בחריפות על החלטת ראש הממשלה והוא מאיים לפנות לבג"ץ לאחר שהממשלה תאשר את התוכנית. "תמוה שיושבים ומקבלים החלטות ,ההחלטות שלהם לא רלוונטיות כיוון שעל פי חוקי העבודה הם מחויבים לנהל משא ומתן עם העובדים ומאחר שלא עשו זאת, אף עובד לא יזוז ממקומו", אמרה נציגת הוועד, פנינה אלקיס, "זו החלטה פוליטית שמתאימה לפוליטיקאים קטנים ועסקנות פוליטית מהמדרגה הנמוכה ביותר".

 

גם במפד"ל לא מתלהבים. "הסכמנו לרפורמה עמוקה בשירותי הדת", אמר השר אפי איתם, "עם זאת, אין לנו כל כוונה לתת יד לפירוק או לקריסת שירותי הדת, אם בגלל התקציב או בין אם בגלל אילוץ פוליטי. לא ניתן ליצור מצב שבו לא יהיה מי שיקבור אנשים, ירשום נישואין או יעסוק בענייני כשרות".

 

שינוי: "לא נוותר על מה שהובטח לנו"

 

ראש הממשלה מעוניין לזרז את פירוק המועצות, בניסיון למנוע את המשבר הקואליציוני עם שינוי, שכבר הצביעה נגד התקציב בישיבת הממשלה האחרונה ובשל הרצון לפתור את המשבר לקראת העברת התקציב לאישור הכנסת.

 

משינוי נמסר בתגובה כי "לא נוותר על פירוק המועצות הדתיות ועל כך שמה שהובטח לנו על ידי משרד האוצר, יקויים". הדברים הובטחו לשינוי גם כחלק מההסכם הקואליציוני. בשינוי טוענים עוד כי פירוק המועצות הדתיות יחסוך למדינה מאות מיליוני שקלים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
לפתור את המשבר. שרון
צילום: רויטרס
צילום: מיכאל קרמר
לא ניתן יד לקריסת שירותי הדת. איתם
צילום: מיכאל קרמר
מומלצים