שתף קטע נבחר

בן שבת וסגנו: כופרים באישום קבלת השוחד

בנוסף לקבלת השוחד מואשם מזכ"ל הסתדרות המורים לשעבר בכך שלא שילם עבור לימודים וקיבל עבודות מוכנות להגיש בשמו. השניים הכחישו את האישומים והסגן גילה: ייתכן ויהיו מגעים לעסקת טיעון

בבית משפט השלום בתל אביב נפתח הבוקר (יום ב') משפטם של מזכ"ל הסתדרות המורים לשעבר, אברהם בן-שבת, ושל סגנו לשעבר אורי גרומן. הם מואשמים בקבלת שוחד בפרשת התארים המזויפים של אונ' לטביה. 

 

בן שבת נאשם, בין השאר, בכך שלא שילם עבור לימודיו ואף קיבל עבודות מוכנות שהגיש, לכאורה, בשמו. במהלך הדיון ביום בבית המשפט הכחיש בן שבת את האישומים נגדו וסירב לדבר עם העיתונאים. סגנו, אורי גרומן הכחיש גם הוא את האישומים, אך ציין כי ייתכן ויהיו בקרוב מגעים לעסקת טיעון בפרשה.

 

הקשר בן שבת - גרומן - ייני

 

על פי כתב האישום, במסגרת תפקידם טיפלו בן שבת וגרומן בנושאים הנוגעים לעובדי הוראה החברים בהסתדרות המורים, וכן בזכויותיהם הכספיות והסוציאליות. בן שבת היה ממונה על ניהול המשא ומתן על תנאי עבודתם של המורים מול משרד האוצר, וכן היו בן שבת וגרומן ממונים על שיפור מעמדם של המורים.

 

חני ייני ניהלה במהלך התקופה בה עבדה כמורה בבית הספר "יבניאלי" בחיפה, את סניף "מודום" בעיר. חברת "מודום" ייצגה את אוניברסיטת לטביה ואת שלוחת אוניברסיטת ברלינגטון בישראל.

במסגרת תפקידה, היא טיפלה בין היתר, בהסדרת הרשמתם של סטודנטים ללימודים ומתן אינפורמציה למעוניינים ברישום, וכן בקבלת אישורו של אברהם אבן חן, מנכ"ל החברה, למתן הנחות בתשלום שכר לימוד לסטודנטים שונים.

 

על פי כתב האישום, בין בן שבת וגרומן לבין ייני שררו יחסי היכרות על רקע מקצועי. עו"ד איריס רמתי ועו"ד קלאודיה בילנקה, סגניות לפרקליט מחוז תל אביב, ציינו כי בחודש ספטמבר 1997 נרשם בן שבת באמצעות ייני, ללימודי תואר ראשון בסניף חיפה ולמד במשך כשנה לתואר.

 

במועד שאינו ידוע מסרה ייני לבן שבת עבודה שהכינה במסגרת לימודיה לתואר שני בשלוחת לטביה, בנושא תקשורת בין אישית ובין זוגית, על מנת שבן שבת יגיש אותה במסגרת לימודיו כעבודת גמר.

 

את עבודת הגמר מסרה ייני לבין שבת כשוחד בעד פעולות הקשורות בתפקידו בעבר ובעתיד, על מנת שידאג לענייניה ולקידום האינטרסים המקצועיים שלה. בין היתר, על פי כתב האישום, ציפתה ייני מבן שבת שהוא יסייע לה להשיג יתרון במכרזים לתפקיד מנהלי בתי ספר בהם רצתה לזכות. כמו כן ביקשה, כי יסייע לה בקבלת חופשה ללא תשלום ממשרד החינוך בגין נסיעה לחו"ל.

 

פטור משכר לימוד לשני תארים אקדמיים

 

בן שבת הגיש את עבודת הגמר בשמו. עקב כך קיבל בן שבת ציון "עובר", וקיבל תואר ראשון בפסיכולוגיה משלוחת ברלינגטון. לאחר קבלת התואר, העביר בן שבת להסתדרות המורים עותק של התעודה, ולפיכך אישרו לו תוספת שכר חודשית בסך 500 שקלים ברוטו, באופן רטרואקטיבי החל מספטמבר 1998.

 

עוד נאשם בן שבת, כי הוא קיים עם אברהם אבן חן, מנכ"ל "מודום", מספר פגישות בהן התבקש ע"י אבן חן שימליץ למורים על לימודים בשלוחת לטביה. בחודש יוני 1998 כתב בן שבת מכתב תודה לד"ר דניאל קייסי, נשיא ברלינגטון קולג' על פועלה של שלוחת ברלינגטון בארץ.

 

בן שבת לא שילם לברלינגטון קולג' את שכר הלימוד, על סך 20 אלף שקלים, ושילם רק את תשלום דמי הרישום בסך 1,750 שקלים. לאחר שקיבל את התואר הראשון, המשיך בן שבת ללימודי תואר שני בחינוך שארכו שנתיים. גם במקרה זה לא שילם שכר לימוד, שעמד על 23,000 שקלים, והסתפק בתשלום דמי ההרשמה בלבד. לאחר שהחלה חקירת המשטרה בפרשה, הזדרז בן שבת לשלם את שכר הלימוד עבור התואר השני. על פי כתב האישום, בן שבת ידע כי טובות ההנאה ניתנו לו כשוחד.

 

גם גרומן קיבל עבודות מוכנות מייני, וכך הצליח "להשלים" את התואר הראשון. הוא לא התבקש לשלם שכר לימוד כנדרש בתואר הראשון, ומואשם כי זכה בו במרמה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
בן שבת וגרומן בבית המשפט
צילום: שאול גולן
מומלצים