שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  ויאגרה עשויה למנוע שבץ מוחי

  הוויאגרה יוצא מחדר המיטות. חוקרים באיסלנד מצאו כי בחלק מהחולים שלקו בשבץ מוחי קיימות רמות גבוהות של חלבון הגורם להיצרות כלי דם. באמצעות הוויאגרה, כך הם סבורים, ניתן יהיה להפחית את רמות החלבון המסוכן, ולמנוע מחלות כלי דם

  ויאגרה עשויה לסייע בהפחתת הסיכון ללקות בשבץ מוחי בחולים מסוימים, כך מגלה מחקר חדש שפורסם השבוע בכתב העת "nature genetics". החוקרים מאמינים כי התרופה חוסמת חלבון המעורב בתהליכים המביאים להיצרות העורקים, ומכאן – לשבץ.

   

  החלבון הקרוי פוספודיאסטראז מעודד צמיחה של כלי דם. עם זאת, רמות גבוהות מדי שלו מגבירים את הסכנה ללקות בשבץ. לדברי החוקרים, חלק מהאנשים נושאים את הגן הקרוי PDE4D. גן זה גורר אותם לסיכון גבוה ללקות בשבץ.

   

  החוקרים מחברת "דה-קוד ג'נטיקס" שברקוייויק באיסלנד, ערכו בדיקות די. אן .איי למעלה מ-1,700 איש. מחציתם סבלו משבץ מוחי. האוכלוסייה באיסלנד נחשבת לכזו בעלת שונות גנטית מצומצמת: מאז הגעת הויקינגים הראשונים לפני כאלף שנה, לא היתה הגירה משמעותית, ולפיכך רובה של האוכלוסייה דומה במערך הגנטי שלה.

   

  במחקרם דיווחו המדענים כי הצליחו לזהות שינויים גנטיים בין אלו שלקו בשבץ מוחי לבין אנשים בריאים. הבדלים אלו נעוצים בגן PDE4D הממוקם על כרומוזום מספר חמש. החוקרים מצאו כי בחלק מהאנשים הלוקים בשבץ מתבטא הגן באופן שונה.

   

  אולם שינוי גנטי זה אינו דבר של מה בכך: חוקרים הסבירו כי השינוי גורם לרמות גבוהות של החלבון הקרוי פוספודיאסטראז, אשר גורם להיצרות כלי דם ולשבץ מוחי.

   

  בעזרת החוקרים, חסימת החלבון פוספודיאסטראז עשויה למנוע שבץ מוחי באנשים הנושאים את השינוי הגנטי האמור. אחת התרופות המעכבת את הפוספודיאסטראז היא הוויאגרה, תרופת הזקפה הידועה. לדעת החוקרים, יתכן ובעתיד יומלץ כי אלו הנושאים את השינוי הגנטי יטופלו באמצעות הוויאגרה כדי למנוע את היצרות כלי הדם. עם זאת, הדגישו החוקרים, כי המדובר במחקר ראשוני ודרושים מחקרים נוספים כדי לאשר את ממצאיהם.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים