שתף קטע נבחר

המקובל אלעזר אבוחצירא: ישלם מס כמקובל

הרב אלעזר אבוחצירא (בבא אלעזר) נדרש ע"י מס הכנסה לשלם 100 מיליון שקל מכספי תרומות שקיבל מחסידיו; הוא סרב, ובין הצדדים הושגה פשרה: הרב יתרום 20 מיליון שקל למספר מוסדות התנדבותיים

פשרה חסרת תקדים בין שלטונות המס לסין הרב המקובל אלעזר אבוחצירא (בבא אלעזר) גורמת לדאגה בחצרות המקובלים. הסיבה: בבא אלעזר, שנדרש ע"י מס הכנסה לשלם 100 מיליון שקל מכספי תרומות שקיבל מחסידיו – הסכים בעקבות פשרה לתרום 20 מיליון שקל למוסדות התנדבותיים. בחצרות המקובלים חוששים: אנחנו הבאים בתור.

 

בדיקת שלטונות המס נפתחה לפני כחמש שנים בעקבות תחקיר של עיתון "הארץ", שחשף כי בבא אלעזר מחזיק בחשבונות הבנק שלו סכומי כסף גדולים. מס הכנסה דרש ממנו לשלם מס בגובה של 100 מיליון שקל. הרב שכר את שירותיהם של עוה"ד יעקב ויינרוט ודוד גליקסברג – ואלה פתחו בדיונים מרתוניים עם שלטונות המס סביב השאלה אם ברכת רב לחסידיו נחשבת לעבודה החייבת במס., ואם עצות שמעניק הרב לחסידיו דינן כייעוץ כלכלי של רואה חשבון או של פרקליט – המחייב תשלום במס.

 

פרקליטיו של הרב אובחצירא טענו עוד כי הכספים שמס ההכנסה מבקש לנכות נועדו מלכתחילה לשמש ככספי תרומות עבור הקמת קריה חרדית, לטובת נזקקים, למימון בית תמחוי ולכיסוי הוצאות עבור אברכים הלומדים תורה. במס הכנסה התעקשו: מדובר בכסף החייב במס.

 

בתום חמש שנים של התדיינות מפרכת הושגה פשרה בין שלטונות המס לבין פרקליטי הרב, שלפיה יתרום הרב בבא אלעזר 20 מיליון שקל עבור מוסדות התנדבותיים שייקבעו ע"י שלטונות המס – ובתמורה ייסגר התיק בעניינו. עו"ד ויינרוט אמר כי ההסדר מניח את הדעת החצר של הרב – מכיוון שממילא הוא מקצה מדי שנה סכומים גדולים לתרומות עבור נזקקים.

 

זו הפעם הראשונה שמס הכנסה "מתלבש" על מקובל, ובחצרות המקובלים דואגים כעת שתיפתח חקירת מס הכנסה גם נגדם – וחוששים מהתשלום הצפוי בעקבותיה.

 

דוברת מס הכנסה מסרה בתגובה, כי מפאת חובת הסודיות היא מנועה מלמסור פרטים על הנושא, ואין בכך כדי לאשר או להכחיש את הידיעה.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים