שתף קטע נבחר

ועדת החינוך נגד "עולם של תמורות"

בדיון סוער שהתנהל בוועדת החינוך של הכנסת, הוחלט לעכב את השימוש בספר היסטוריה, שלטענת חלק מחברי הכנסת מעוות ומסלף את ההיסטוריה הציונית ומשמיט פרטים היסטוריים חשובים

ועדת החינוך של הכנסת דורשת ממשרד החינוך לעכב את השימוש בספר הלימוד בהיסטוריה 'עולם של תמורות' לכתה ט', שהוצע על-ידי המשרד לפני מעל לשנה.
הספר אינו כולל פרטים מרכזיים בתולדות השואה, הציונות ומדינת ישראל, המופיעים בספרי היסטוריה קודמים משנות ה-80 וה-90.
על-פי השוואה שערך מרכז שלם, מרכז מחקר ירושלמי המזוהה עם הימין נמצא, כי בין השאר, הספר החדש אינו מזכיר כלל את הנשיא הראשון חיים ויצמן, את פעולתו של דוד בן-גוריון כמנהיג הישוב לפני הכרזת המדינה, אין תמונה של דוד בן גוריון, ולעומת זאת יש תמונות של היטלר, סטאלין, נאצר ולהקת החיפושיות.
פעולות ההעפלה נזכרות בספר פעמיים בלבד וללא פירוט. אין תמונות של מעפילים ואין זכר לרדיפת יהודים לפני הקמת המדינה בברה"מ.
הפעולות הצבאיות של כל התנועות כנגד הכיבוש הבריטי משנת 1945 נדחסות לארבע מילים בלבד, מגילת העצמאות מופיעה באופן מקוטע ונשמטו ממנה פסקאות המתארות את ההיסטוריה היהודית ואת הקשר בין עם ישראל לארץ ישראל, והתמונה המייצגת את מלחמת העצמאות היא תמונת פליטים פלסטינים. עוד עולה מן הספר שמלחמת ששת הימים פרצה בעקבות יוזמה של הצד הישראלי.
בוועדה תקפו חברי הכנסת, בעיקר הימניים שבהם, את משרד החינוך, את עורך הספר, דני יעקובי, וכן את פרופ' ישראל בר-טל מהאוניברסיטה העברית, מהיועצים הבכירים במערכת הספר.
ח"כ לימור לבנת האשימה, כי ההיסטוריונים החדשים והציונים החדשים שפעלו עד כה באקדמיה, מנסים לגרום לאידיאולוגיה שלהם לחלחל לתוך מערכת החינוך על-ידי ספרי לימוד המאושרים על-ידי המשרד, ובכך ליצור רושם שגוי, מסולף ומעוות של ההיסטוריה הציונית, ולעצב את עמדות התלמידים ברוח תפיסות אלה.
לדבריה, כל הורה צריך להיות מודאג, אם ילדו לומד לפי ספר זה ומקבל מידע מסולף ממערכת החינוך, שכוונתו עיוות לשמו.
לדברי דני יעקובי, עורך הספר, הגיע הזמן שילדי ישראל לא ילמדו על פי נרטיב אחיד כולל, אלא במערכת פלורליסטית יוכלו לקבל גם תיאור אחר, מקביל, על הציונות. יעקובי אמר, כי מדינת ישראל היא מדינה דמוקרטית, וכזה צריך להיות גם משרד החינוך, ולייצג עמדות ותפיסות שונות מהמקובל עד כה בנושא הציונות והקמת המדינה.
לדבריו, אם משרד החינוך לא יעשה זאת, גורמים פרטיים שממילא פועלים בשוק יעשו זאת, ועושים זאת כבר היום בספרים שמביעים עמדה שונה על ההיסטוריה הציונית.
חלק מספרי ההיסטוריה הפופולריים ביותר במערכת החינוך, שאלפי תלמידים בחטיבה העליונה לומדים מהם, הם ספרים שיש בהם גישה ביקורתית על התנועה הציונית, וביניהם ספרי ההיסטוריה של הוצאת ספרי תל-אביב, שנכתבו על-ידי ד"ר אביעד קליינברג, ד"ר אייל נווה ופרופ' אלי בר-נביא.
במשרד החינוך התקוממו על דרך קיום הישיבה, וטענו שהחלטות הוועדה היו מונחות בפניו של יו"ר ועדת החינוך עוד בטרם החלה הישיבה.
הוועדה קבעה לעכב את הלימוד באמצעות הספר, אם כי לא נראה שבתי הספר שכבר החלו ללמד על-פיו, יסוגו ממנו ויחליפו אותו באמצע השנה בספר אחר.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גלי תיבון
הספר מעורר המחלוקת
צילום: גלי תיבון
החיפושיות. יש תמונה בספר
אברהם ורד
בן גוריון ז"ל מימין עם רבין ז"ל. אין תמונה בספר
אברהם ורד
מומלצים