שתף קטע נבחר

"מכתב הטייסים בלתי צודק ובלתי ראוי"

"למדינת ישראל שמורה הזכות להגן על עצמה", כך קובע פרופ' עמנואל גרוס, מומחה למשפטים מאוניברסיטת חיפה. לדבריו, "הטענה של הטייסים הסרבנים שמלחמתנו במחבלים אינה מוסרית ואינה חוקית, היא חסרת כל שחר. אם לא יחזרו בהם, יש לשקול אם המכתב אינו נגוע בעבירות של המרדה או הסתה"

מכתב הטייסים חייב לגרום לחברה הישראלית לעצור לרגע ולחשוב. אך לאחר שנעצור וניתן דעתנו ל"תוכחה" של הטובים בבנינו, ראוי לדחות מכתב זה כבלתי צודק וכבלתי ראוי.

 

מדינת ישראל נמצאת מזה מספר שנים במלחמה עם ארגוני טרור שקבעו לעצמם למטרה להכניע את ישראל ולאלצה לקבל את תפיסות העולם שלהם, תפיסות הרואות בישראל "נטע זר", אשר לא זכאית להתקיים כמדינה ריבונית.

 

ארגוני הטרור הם האיום החדש על העולם המערבי אך ובמיוחד באזורנו, הם התרסה על עצם קיומה של מדינת ישראל. מבחינת החוק הבינלאומי, ומבחינת המוסר, לא רק שמדינת ישראל זכאית להתגונן מפניהם, אלא חובה עליה לעשות זאת כלפי תושביה.

 

הטענה המועלית במכתב הטייסים, שמלחמתנו במחבלים אינה חוקית או אינה מוסרית, היא חסרת כל שחר וכל בסיס מבחינה משפטית או מוסרית. אין כל דבר בלתי חוקי ובוודאי לא בלתי חוקי בעליל, בפקודה האומרת לפגוע בטרוריסט אשר מבקש לפגוע במדינת ישראל. אין כל דבר בלתי חוקי בעליל בפקודה לפגוע במנהיגים של קבוצות טרור. המשפט מכיר בזכותה של כל מדינה להגנה עצמית. מועצת הביטחון אשר מופקדת על שמירת השלום, לא טרחה לנקוט בכל צעד אשר יגן על ישראל מפני ארגוני הטרור הפועלים נגדה. למדינת ישראל שמורה הזכות, לפי המשפט הבינלאומי ולפי אמנת האו"ם, להגן על עצמה בכל האמצעים העומדים לרשותה.

 

כאשר ישראל מחליטה להתגונן מפני המבקשים לפגוע בה, הדבר מותר על פי משפט העמים ועל פי כל אמת מידה של מוסר מקובל. אם אפשר "לנטרל" את הטרוריסט על ידי מעצרו, יש להעדיף לעשות זאת מאשר לפגוע בו למוות. אך חובה זו מותנית בכך שלא נסכן את חיילינו. מעצר אינו פעולה אפשרית תמיד ולכן יש לנטרל את המחבל על ידי פגיעה ישירה בו. המשפט רואה בפעולה כזו, פעולת הגנה מובהקת.

 

נכון שיש להימנע, ככל האפשר מפגיעה באזרחים, חפים מפשע, ומדינת ישראל גוזרת את פעולותיה בדרך כלל משיקול מוסרי זה. אך המחבלים היודעים את אמות המוסר שלנו, מנצלים זאת על מנת להסתתר בין אזרחים ולכוון את פעולות הרצח שלהם מתוך אוכלוסייה אזרחית. אם בכל זאת נפגעים אזרחים יש להצטער על כך אך האשם העיקרי מונח לפתחם של המחבלים.

 

ראוי להם לטייסים כותבי המכתב להרהר פעם נוספת במכתבם, שכן לדעתי יותר משהוא מעיד על נורמה מוסרית נעלה, הוא מעיד על חוסר הבנה מובהק להיבטים המשפטיים והמוסריים של מאבקה של מדינת ישראל בטרור. טוב להם ולמדינת ישראל שיחזרו בהם ממכתבם זה, שאין בו כל תרומה לביטחונה של מדינת ישראל כפי שהם מעידים על עצמם. אם לא יחזרו בהם ממכתבם, ראוי שרשויות הצבא ישקלו ברצינות רבה האם הוא אינו נגוע בעבירות של המרדה או הסתה.

 

לסיום, איני רואה כל שוני ערכי בין מכתב זה של הטייסים לבין קבוצת החיילים אשר הודיעה כי היא מסרבת לשרת בשטחים כביכול משום אי החוקיות של פעולתנו שם . אלו גם אלו לוקים בהבנת המציאות בה פועלת מדינת ישראל ובוודאי מגלים חוסר הבנה מדהים למלחמתה של דמוקרטיה בטרור אך ובעיקר לוקים בהבנת הנורמות המשפטיות והמוסריות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום ארכיון ידיעות אחרונות
חוסר הבנה. פרופ' גרוס
צילום ארכיון ידיעות אחרונות
צילום: רוני שיצר
טענה חסרת בסיס משפטי (אילוסטרציה)
צילום: רוני שיצר
מומלצים