שתף קטע נבחר

600 מיליון שקל יקוצצו מקצבאות הילדים

שעות ספורות לפני כניסת החג הניח שר האוצר על שולחן הממשלה את הצעת הקיצוץ הנוסף בסך 1.1 מיליארד שקל מתקציב המדינה - הסעיפים העיקריים - עוד קיצוץ חד בקצבאות הילדים, צמצום חד במספר שליחי המדינה לניו יורק וקיצוץ במענקים לרשויות מקומיות

כמה שעות לפני ראש השנה, הניח היום (ו') שר האוצר, בנימין נתניהו על שולחן הממשלה את הצעת הקיצוץ החלופי, בהיקף של כ- 1.1 מיליארד שקל. הממשלה תתבקש לדון ולאשר את הקיצוץ הנוסף בישיבה מיוחדת, ביום ד' בשבוע הבא.

 

הקיצוץ הנוסף יחליף את הקיצוץ בשיעור אחיד של 5% במספר קצבאות, שאישרה הממשלה בתחילת השבוע שעבר. קיצוץ זה עורר, כזכור, התנגדות ציבורית עזה, שבעקבותיה הזדרז שר האוצר לגבש את תוכנית הקיצוצים החלופית.

 

מההצעה שהגיש היום נתניהו לממשלה מתברר, כי כמחצית מהקיצוץ החלופי, בהיקף של כ- 600 מיליון שקל, יבוצע בקצבאות הילדים. קיצוץ זה יהיה החמישי במספר שמבוצע בשנתיים האחרונות בקצבאות הילדים.

 

בעקבות פשרה שהושגה שלשום בין נתניהו לבין שרי שינוי, יבוצע הקיצוץ הנוסף בדרך הבאה: השלב הנוסף בקיצוץ הרב-שלבי בקצבאות הילדים, שאושר בממשלה לפני מספר חודשים, יוקדם בחצי שנה ויבוצע כבר ב- 1 בינואר 2004. במועד זה יבוצע קיצוץ אחיד, בסכום של 24 שקל בכל אחת מקצבאות הילדים. לאחר קיצוץ זה, יהיה גובה הקצבה לילד הראשון והשני 120 שקל, לילד השלישי 171 שקל, לילד הרביעי 429 שקל ולילד החמישי ואילך 479 שקל.

 

השלב הנוסף בקיצוץ קצבאות הילדים יהיה זה שתוכנן להתבצע ב- 1 ביולי 2004. קיצוץ זה יבוצע על פי השיעור שנקבע מראש, יחד עם התוספת הבאה: לילדים הראשון, השני והשלישי יימשך הקיצוץ של 24 שקל. לילדים הרביעי והחמישי ואילך יוקטן הקיצוץ הנוסף ל- 5 שקלים בלבד. כתוצאה מכך, יסתכמו גובה הקצבאות החל ממועד זה בסכומים הבאים: ליד הראשון והשני – 120 שקל, לילד השלישי – 164 שקל, לילד הרביעי – 404 שקל וילד החמישי ואילך – 458 שקל.

 

ב- 1 בינואר 2005 יבוצע השלב הבא בקיצוץ בקצבאות הילדים, שיישאר בתוקף במשך כל השנה. בתקופה זו יסתכמו הקצבאות בסכומים הבאים: לילד הראשון והשני – 120 שקל. לילד השלישי – 156 שקל, לילד הרביעי – 360 שקל וילד החמישי ואילך – 400 שקל.

 

הקצבה שתשולם עבור כל ילד שנולד מתאריך 1 ביוני השנה ואילך תהיה בסכום אחיד של 120 שקל, מבלי להתחשב במספר הילדים במשפחה.

 

קיצוץ חד בשליחי המדינה לניו יורק

 

יתרת הקיצוץ הנוסף בתקציב תבוצע בדרך הבאה: כ- 275 מיליון שקל יקוצצו מתקציב המענקים של משרד הפנים לרשויות המקומיות. תקציב משרד האוצר יקוצץ בכ-50 מיליון שקל. כ-25 מיליון שקל יופחתו מהסכומים שלגביהם רשאי להתחייב הביטוח הלאומי, למימון קרנות שונות שלו. כ-125 מיליון שקל נוספים יקוצצו מתקציבי המשלחות הישראליות השונות בניו יורק. משלחות אלה, של משרדי הביטחון, האוצר, החוץ, התיירות והתעשייה ומסחר, ממוקמות כולן ב"בית ישראל" – בניין בן 8 קומות.

 

בכוונת האוצר למכור 4 קומות בבניין ולבצע קיצוצים דרסטיים במספר העובדים במשלחות אלה. המשלחות של האוצר, המכס, משרד התיירות ומשרד התעשייה והמסחר יבוטלו כליל. מספר הנציגים של משלחת משרד החוץ יוגבל ל- 10 שליחים ושל משלחת משרד הביטחון ל-15 שליחים.

 

בנוסף לקיצוצים אלה, מציע האוצר לבטל את חוק ערי ואזורי פיתוח, המעניק מענקים מוגדלים לרשויות המקומיות והטבות שונות לתושבים באזורים אלה. תחולתו של חוק זה הוארכה מספר פעמים, ובפעם האחרונה היא הוארכה עד שנת 2004. לדברי האוצר, הממשלה פועלת כבר היום להעדפת אזורי הפיתוח בהתאם למפת אזורי העדיפות הלאומית. באוצר מציינים כי השארת החוק בתוקף תגרום בשנה הבאה להוצאה תקציבית נוספת בהיקף של מאות מיליוני שקלים, ולכן מוצע לממשלה לבטלו.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו. כל חצי שנה קיצוץ נוסף בקצבאות
מומלצים