שתף קטע נבחר

שקד בת ה-7 חודשים נרצחה כשאביה מגונן עליה

הג'יהאד האיסלאמי קיבל אחריות לרצח התינוקת שקד אברהם, בת ה-7 חודשים ואייל יברבוים, בן ה-27, מההתנחלות נגוהות. המחבל ניסה להיכנס לקרוואן, ולאחר שנכשל, פתח בירי צרורות לעבר הקרוואנים. הוא נורה ונהרג על ידי חיילי המילואים. מסתבר כי ישב עד לפני חודשיים בכלא הישראלי

"רק עכשיו שקד התחילה לזחול. וכבר נהרגה". כך אמר אמש (יום א') בכאב דודה של שקד אברהם, בת ה-7 חודשים, שנרצחה בפיגוע בהתנחלות נגוהות. ההרוג השני בפיגוע בערב ראש השנה הוא אייל יברבוים, תושב נגוהות בן 27.

 

המחבל, איש הג'יהאד האיסלאמי, שוחרר מהכלא הישראלי רק לפני חודשיים: הוא נעצר ביוני 2002 על רקע כוונות לבצע פיגוע מטעם הפתח, הועמד לדין והורשע. ב-28 ביולי שוחרר בתום ריצוי תקופת המאסר שנגזרה עליו - וחזר לטרור.

 

זה היה חג קשה בנגוהות. יותר מ-48 שעות חלפו מאז ארוחת הערב שפתחה את ראש השנה - ובמהלכה אירע הפיגוע הקטלני. בקרוואן הקטן ישבו סביב השולחן בני הזוג שרה ואייל יברבוים יחד עם אורחיהם שי (27) ושירה (26) אברהם, ובתם היחידה, התינוקת שקד. יומיים אחרי, נותר האוכל על השולחן, הבקבוקים על המפה, וסביב לקרוואן סימני פגיעה של כדורים. גם העגלה שבה ישבה שקד - עדיין נמצאת בצד הקרוואן, יחד עם הבקבוק שממנו שתתה.

 

"המחבל הגיע מאזור הכפר דורה ועלה דרך הוואדי", מספר יובל לווינגר, האחראי על הביטחון בישוב. בצד של ההתנחלות שבו בחר המחבל ניצבים מספר קרוואנים. "הוא עלה והקיף את הקרוואן של משפחת יברבוים", מספר לווינגר. השעה היתה 9 ורבע בערב.

 

בקרוואן ישב גם אחד מחיילי המילואים, חנוך, שסעד את ארוחת החג. הוא סיפר כי המחבל נקש על הדלת מספר פעמים. "שאלנו 'מי זה'. אף אחד לא ענה. הוא דפק עוד פעם", סיפר חנוך. "שוב שאלנו מי זה. בפעם השלישית היו דפיקות והיתה תשובה מגומגמת. בעל הבית (אייל יברבוים - א.ו.) ניגש עם אקדח לדלת, פתח אותה - ספג שני כדורים ונפל הצידה כשהוא פצוע קשה. בכוחותיו האחרונים הצליח לסגור את הדלת".

 

לווינגר מוסיף: "לא ברור לנו אם אייל פתח את הדלת או שלא הספיק. הוא נמצא מוטל ליד הדלת, כשעל הדלת ישנם סימני כדורים שחדרו את הקרוואן. משם המשיך המחבל בירי צרורות לאורך שורת הקרוואנים".

 

"אבי התינוקת אמר: תנסה לעשות משהו"

 

מהיריות נפצעה אנושות התינוקת שקד אברהם, שהיתה בעגלה. "הגעתי סמוך לבית שבו גרה משפחת יברבוים וראיתי שני נפגעים", מספר לווינגר. "שי, אביה של שקד, שהוא נהג אמבולנס, ניסה קודם להחיות את בתו. הוא בא עם שירה, האמא, ואמר לי עם התינוקת בידיים: "תנסה לעשות משהו'". אך היא נפטרה.

 

יחד עם לווינגר, הגיע לזירת הפיגוע גם רב-סרן חיים, סגן מפקד גדוד המילואים האחראי לאבטחת ההתנחלות, שסיפר: "כשהתקרבנו לקרוואן ראינו על מפתן הדלת תינוקת פצועה אנושות, שנפגעה מכדור בבית החזה, ועליה רכן אביה, וניסה לגונן עליה. ניסינו לבצע בה החייאה, אך היא נפטרה".

 

המחבל, שהיה מצוייד בארבע מחסניות וברימוני רסס, ירה על שלושה קרוואנים נוספים, באחד מהם היתה משפחה עם שלושה ילדים - אך למרבה המזל איש מהם לא נפגע.

 

אז החל המרדף: "זיהינו אדם חמוש", סיפר רס"ן חיים, "הוא היה לבוש בבגדים אזרחיים, עם רובה M-16 מצוייד בכוונת טלסקופית, שהסתובב בין הבתים. חשבנו שמדובר בתושב היישוב, וצעקנו לו שייכנס לבית וישכב. בתגובה הוא פתח בירי ובצעקות "אללה הוא אכבר". הכוח השיב באש והרג אותו. הכל נמשך בערך שתי דקות".

  

בפיגוע נפצעו קל בני הזוג דורית ונחמיה קרקובר, אף הם תושבי הישוב. הם כבר שוחררו מבית החולים.

 

תושבים בהתנחלות טענו כי דיווחו בעבר על הצורך לעקור את המטעים שדרכם עוברים המפגעים. במועצת יש"ע אמרו כי רק בשל סיכסוך ביורוקרטי לא הוקמה עדיין גדר סביב הישוב.

 

"אייל אהב את היישוב"

 

אייל יברבוים שירת בשיריון והיה ממקימי נגוהות. אייל למד בישיבת עתניאל. "הוא היה בחור מאד שמח, אהוב על הכל ותמיד עזר לכולם", סיפר לווינגר, שלמד אתו בישיבה. "הוא אהב את היישוב והגיע למקום כבר בתור חייל".

 

אשתו של אייל, שרה, היא בת היישוב אלון שבות. השניים הכירו והתחתנו, והגיעו ליישוב. השניים מתגוררים בנגוהות מזה שנה ושבעה חודשים. לא היו להם ילדים.

 

ההתנחלות נגוהות קיימת מזה כחמש שנים וחיות בה 31 משפחות.  

  

אירגון הג'יהאד האיסלאמי לקח אחריות לפיגוע. על פי ההודעה, המחבל היורה הוא מחמוד חמדאן, בן 22, מחירבת א-טבקה, שליד הכפר דורא. לפני כחודשיים כאמור, שוחרר מהכלא, לאחר שריצה 14 חודשי מאסר.

 

על גופתו נמצאו תמונות של פעילי ג'יהאד איסלאמי שנהרגו לאחרונה בפעילות צה"ל בחברון, וכן כרוז של הארגון.


פורסם לראשונה 28/09/2003 20:05

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום רפרודוקציה: חן מיקא
שקד אברהם. בת 7 חודשים
צילום רפרודוקציה: חן מיקא
צילום רפרודוקציה: טל כהן
אייל יברבוים. ממקימי נגוהות
צילום רפרודוקציה: טל כהן
צילום: דובר צה"ל
הקרוואן שבו אירע הפיגוע
צילום: דובר צה"ל
צילום: ערוץ 2
רס"ן חיים. שמענו ירי ורצנו
צילום: ערוץ 2
צילום: דובר צה"ל
נשקו של המחבל, איש הג'יהאד
צילום: דובר צה"ל
מומלצים