שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  המחזור הגברי: ארבעת השלבים

  לגברים אמנם אין דימום וסתי, אבל מחזור דווקא יש להם. ולא, הוא אינו קשור לזה של בת זוגם. למסקנה זו הגיע ד"ר דייוויד גודמן מהמרכז למחקר בקליפורניה, בעקבות מחקר שנמשך 25 שנה

  "גברים חווים שינויים במצבי הרוח שמאוד דומים לאלו שנשים סובלות מהם בתקופת המחזור החודשי. במהלך המחקר עקבתי אחרי למעלה מ-20 אלף גברים, וגיליתי שה'מחזור' אצלם נע בין 30 שעות ל-34 ימים, והוא בעל ארבעה שלבים קבועים, הבאים לידי ביטוי הן בהתנהגות והן בתוכן החלומות שלהם", אומר ד"רדייוויד גודמן מהמרכז למחקר בקליפורניה, בעקבות מחקר שנמשך 25 שנה.

   

  ואלה השלבים שהוא זיהה:

   

  1. רגיעה - מצב הרוח רגוע ושליו, והגבר משוכנע שהכל בסדר אצלו. הוא סבלני, גמיש ומלא הומור. בשלב הזה החלומות הם על אמנות, מדע וספורט.
  2. חוסר מנוחה - תחושה של עודף אנרגיה וביטחון עצמי גבוה. הגבר בשלב זה תחרותי יותר ומשקיע יותר הן בקריירה והן במשפחה. החלומות בשלב זה הם על נושאים חומריים, כמו מכונית יקרה, בית יפה והצלחה כלכלית.
  3. דיכאון - קשיי ריכוז ומצב רוח דכאוני מאפיינים את השלב השלישי, במהלכו משתנה התנהגותו של הגבר לרגשות אשם, התנצלות ועצב. החלומות כעת הם על אובדן כסף, בית או עבודה.
  4. זעם - הגבר חסר סבלנות, תגובותיו מוגזמות, הוא מתפרץ ללא סיבה ומתעמת עם הסובבים אותו. החלומות הם סיוטים על רדיפה, נפילה ואלימות.

   

  לדברי ד"ר גודמן, אם בת הזוג תהיה מודעת למחזור התנהגות מעגלי שכזה, יקל עליה להבין אותו ואת התנהגותו ולגלות סבלנות כלפיו. גם בעיות המתעוררות במקום העבודה יכולות להימנע או להיפתר מתוך הבנה לתופעה.

   

  ד"ר משה זלוצובר, מנהל המחלקה האנדוקרינולוגית בבית החולים רמב"ם, אומר שלמרות שלפי שעה אין הסבר לתופעה, יש במחקר זה חומר למחשבה. עם זאת, הוא מדגיש שהסברה הרווחת כיום היא שאצל גברים לא מתחוללים שינויים הורמונליים, ולכן כדאי, לדבריו, להמתין למחקרים נוספים שיאוששו את התיאוריה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אריאל שפרן
  תגיד לי, אתה במחזור?
  צילום: אריאל שפרן
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים