שתף קטע נבחר

גינוי לטייסים הסרבנים בוועדת חוץ וביטחון

חברי הוועדה קיבלו את הצעת חברי הקואליציה לגנות את הסרבנות ולהגדירה כ"המרדה בעת מלחמה". חברי האופוזיציה טענו: "מדובר בהצעת החלטה מטורפת ולוועדה אין סמכות לדון בעניין". הרמטכ"ל: "יש מקום בצה"ל לדון בסוגיות מוסריות, אך הטייסים לא עשו זאת"

ועדת חוץ וביטחון של הכנסת אישרה היום (ג') את הצעת ההחלטה של חברי הקואליציה בוועדה, הצעת החלטה בגנות הטייסים שחתמו על מכתב הסרבנות.

 

על פי ההצעה, הפרקליט הצבאי הראשי והיועץ המשפטי לממשלה צריכים להעניש את "מנהיגי העבריינות האידיאולוגית, אפילו כאשר הם נהנים מגיבוי תקשורתי פוליטי". לטענת חברי הוועדה "יש במכתב הסרבנים יסוד של המרדה בעת מלחמה ואף הרמת יד על הדמוקרטיה הישראלית".

 

עימות קשה התרחש בוועדה עם פתיחת הדיון. יו"ר ועדת חוץ וביטחון, ח"כ יובל שטייניץ, אמר כי "מכתב הטייסים הוא הרמת יד נגד הדמוקרטיה ואין הוא רחוק מהפיכה צבאית או תפיסת שלטון בכוח". 

 

הרמטכ"ל, רב אלוף משה (בוגי) יעלון, הוזמן לתת סקירה ביטחונית בפני חברי הוועדה, אולם מצא את עצמו בהתכתשות פוליטית בין חברי הקואליציה והאופוזיציה. בהתייחסו למכתב הטייסים אמר יעלון כי המידע על התארגנות הטייסים הגיע לצה"ל ולחיל האוויר באמצעות התקשורת בלבד. לדבריו, במערכת הביטחון היו לכל אורך הדרך רמזים כי "משהו מתבשל", אולם בבדיקות שערך הצבא הוא לא הצליח לאתר פניות או תלונות של טייסים.

 

הרמטכ"ל תקף בחריפות את דרך פרסום המכתב, ואמר: "ההפקה, הראיונות שכאילו בוצעו בבסיס חיל-האוויר, ניצול המדים – הכל נועד כדי ליצור הד תקשורתי מסיבות שאינן עניינו של הצבא". הוא הוסיף כי יש מקום בצה"ל לדיון בסוגיות מוסר. "בזירת המלחמה של ישראל יש מקום לדילמות מוסריות, אך ציפיתי שנושאים אלו יעלו בטייסות ובמפקדות. אף אחד מאותם חתומים לא פנה בכתב או בעל פה למפקדיו".

 

הרמטכ"ל גילה כי בעבר היו שתי פניות בכתב שהגיעו למפקד חיל האוויר משני קצינים שאינם ברשימת החתומים והם קיבלו הסבר ותשובה מפורטת לדילמה שהציגו.

 

"מגנים את הסרבנות הקולקטיבית"

 

בהצעת ההחלטה של חברי הקואליציה נאמר כי "ועדת חוץ וביטחון מגנה את הסרבנות הקולקטיבית כפי שהתבטאה במכתב הטייסים, ורואה בה משום יסוד של המרדה בעת מלחמה והרמת יד על הדמוקרטיה הישראלית".

 

בהצעתם ביקשו חברי הקואליציה מהפרקליט הצבאי הראשי ומהיועץ המשפטי לממשלה "למלא את חובתם ולהעניש את מנהיגי העבריינות האידיאולוגית, אפילו כאשר הם נהנים מגיבוי תקשורתי ופוליטי". בנוסף, הם דחו בתוקף "את ניסיונות תנועת הסרבנים 'יש גבול", וסופרים וטייסים המקורבים אליה, להעליל על מפקד חיל האוויר וטייסיו עלילות דם משוללות יסוד וחסרות שחר".

 

חברי האופוזיציה בוועדה, בראשם ח"כ רן כהן, טענו כי "הצעת ההחלטה היא מטורפת, וכי לוועדה אין סמכות להתערב בנושא".

 

ח"כ יוסי שריד, החבר בוועדה מטעם מרצ, אמר כי "האשמים העיקריים במכתב הזה הם מפקד חיל האוויר והרמטכ"ל, שחושבים שיש להם מונופול על התבטאויות פוליטיות של לובשי מדים. 27 הטייסים שגו בניסוח המכתב שלהם, אבל צריך לראות בו מעין מכתב תשובה למפקד חיל האוויר, בו הם מביעים אי נחת מהתבטאויותיו. לכן הצעת ההחלטה אינה מאוזנת ואינה אחראית ואיננו יכולים להצטרף לציד הקניבלי שנערך עכשיו". בסופו של דבר, קיבלה הוועדה את עמדת חברי הקואליציה.

 

בעקבות הצעה דחופה שהגיש ח"כ עמרי שרון תדון הועדה גם בעסקת חילופי השבויים.

 

יעלון: החמאס מוריד פרופיל

 

בתדרוך הביטחוני בפני הוועדה אמר עוד הרמטכ"ל כי התקופה הנוכחית מנוצלת על-ידי הפלסטינים להתארגנות. לדבריו, "אבו-עלא מנסה לקדם יוזמה שתביא להסדר פנימי ולהפסקת אש בין כל הפלגים הפלסטינים, שאחר כך יוכל להציגה בזירה הבינלאומית".

 

הוא הוסיף כי "בצה"ל מזהים בתקופה האחרונה הורדת פרופיל של החמאס ברצועת עזה, שבאה לידי ביטוי גם בירידה בירי טילי הקסאם לעבר ישראל".

 


פורסם לראשונה 30/09/2003 11:21

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מיכאל קרמר
דיון בסרבנים. ח"כ שטייניץ
צילום: מיכאל קרמר
צילום: רוני שיצר
"עבריינות אידיאולוגית" (אילוסטרציה)
צילום: רוני שיצר
מומלצים