שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  מחקר: אנטיביוטיקה לתינוקות עלולה לגרום לאסטמה
  מחקר חדש מגלה כי תינוקות המטופלים באנטיביוטיקה עלולים לפתח אסטמה ואלרגיות נוספות בשיעור גבוה ב-150 אחוז מאלו שאינם מטופלים. עוד נתגלה כי תינוקות שגדלו בסביבת 2 בע"ח או יותר זכו להגנה מפני האלרגיה

  תינוקות המטופלים באנטיביוטיקה מצויים בסיכון מוגבר ללקות במחלת הקצרת (אסטמה) ובאלרגיות נוספות, כך מגלים חוקרים מבית החולים "הנרי פורד" שבדטרויט. המחקר הוצג בכנס האגודה לרפואה נשימתית שנערך בוינה.

   

  לדברי החוקרים, על הרופאים לנקוט במשנה זהירות במירשמי האנטיביוטיקה לתינוקות הקטנים מגיל חצי שנה. החוקרים מאמינים כי התרופות מתערבות בהתפתחות המעי, קוטלות את החיידקים הטובים השוכנים במעיים ובכך משבשים את פעילות המערכת החיסונית של התינוק.

   

  "אינני טוענת שאסור לתת אנטיביוטיקה לתינוקות", אומרת ראש צוות החוקרים ד"ר כריסטינה ג'ונסון, "אך אנו מאמינים כי צריך לחשוב היטב לפני מתן התרופות בתינוקות רכים".

   

  צוות החוקרים עקב אחר התפתחותם של 448 ילדים במהלך שבע שנות חייהם הראשונות. החוקרים גילו כי אלו אשר קיבלו טיפול אנטיביוטי בחצי השנה הראשונה לחייהם היו בסיכון גבוה ב-250 אחוז ללקות באסטמה לעומת אלו שלא טופלו באנטיביוטיקה בששת החודשים הראשונים לחיים.

   

  החוקרים עוד גילו כי הסיכון הכללי ללקות באלרגיה היה גבוה ב-150 אחוזים בקרב הילדים שטופלו באנטיביוטיקה, בהשוואה לאלו שלא טופלו בתרופות אלו. בסיכון גבוה במיוחד היו תינוקות לאמהות הסובלות מאלרגיה. שימוש מוקדם באנטיביוטיקה בקבוצה זו הכפיל את הסיכון ללקות באלרגיות.

   

  מהמחקר עלה גם כי תינוקות אשר הונקו במשך 4 חודשים ומעלה וקיבלו אנטיביוטיקה במהלך ששת החודשים הראשונים לחיים, היו בסיכון גבוה פי 3 ללקות באלרגיות, אולם הסיכון ללקות באסטמה בקבוצה זו לא גדל.

   

  עם זאת, חשיפה לחיות מחמד הגנה כפי הנראה על התינוקות: אלו שקיבלו אנטיביוטיקה וגרו בסביבה בה היו פחות מ-2 חיות מחמד בבית, היו בסיכון גבוה פי 1.7 ללקות באלרגיות, ובסיכון גבוה פי 3 ללקות באסטמה. לעומתם, תינוקות שגדלו בבית בו שתי חיות מחמד או יותר, לא היו בסיכון גבוה ללקות באלרגיות או באסטמה על אף הטיפול האנטיביוטי.

   

  בסיכון הגבוה ביותר – פי 11 - היו ילדים אשר טופלו באנטיביוטיקה רחבת טווח, דוגמת "פניצילין", הונקו במשך 4 חודשים או יותר, ולא גרו בסביבת בעלי חיים. עוד נמצא כי הסיכון ללקות באלרגיות גדל ככל שרבו הטיפולים האנטיביוטיים בילד.

   

  "המשוואה שכביכול אנטיביוטיקה שווה לאסטמה - שגויה", אומרת ל-ynet ד"ר יעל לוי, מומחית בכירה לאימונולוגיה ואלרגיה במרכז שניידר לרפואת ילדים, "המגמה של רופאי הילדים היא לתת אנטיביוטיקה כשעולה חשד לזיהום חיידקי, בצורה מושכלת".

   

  לדברי לוי, על פי תיאוריית ה"היגיינה", הפחתת הזיהומים בילדות בשל חיסונים וטיפולים אנטיביוטיים, עלולה לגרום ליותר מחלות אלרגיה בעתיד. "המחקר
  הזה סותר את תיאוריית ההיגיינה במובן הזה", מסבירה לוי, "אולם במובן אחר, ייתכן שחיסול החיידקים הטובים במעי על ידי האנטיביוטיקה, היא פתח ליותר מחלות בעתיד, ובהן אלרגיה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים