שתף קטע נבחר

ראיון עם פיראט

קוראים לו "וין דיזל", לפני חמש שנים הוא ניהל אתר עם קבצים לא חוקיים, אותו סגר רק אחרי מכתב איום מה-BSA, אבל אין לו ספק ששום דבר לא יעצור את תוכנות שיתוף הקבצים: "אני בחיים לא אשלם לקולנוע. שיורידו מחירים ואולי אנשים יחשבו על זה. בינתיים, לא משנה מה יעשו, תמיד, אבל תמיד יהיה Warez וזה לא יפסיק לעולם"

חברות התקליטים (והסרטים) עוד מאמינות שאפשר לעצור את זה. ב"זה" הכוונה לעבירה על החוק הנפוצה ביותר בקרב אחינו בני ישראל. לא ג'ויינט קטן, לא פילוח של עט ממקום העבודה, לא מעבר צומת כשהרמזור מראה "כתום כהה". הכוונה, כמובן, להחלפת קבצים תוססת, מטורפת, מבהילה בממדיה (או מרנינה, תלוי את מי), שעורכים הגולשים באינטרנט בינם לבין עצמם.

 

התוכנה המובילה כרגע מבחינת ההיצע שלה היא הפרד, הלא היא תוכנת הקוד הפתוח eMule והטרנד המוביל בין שוחריה הוא אתרי הלינקים, שבחודשים האחרונים קמו כמה ורסיות עבריות שלהם. אתר לינקים אינו מחזיק שום קובץ על שרתיו, רק קישורים פנימיים ל-eMule, המאפשרים לתוכנה לחפש אחר העותק הספציפי של סרט - מוזיקה - תוכנה במחשבי משתמשי התוכנה המחוברים לרשת.

 

תחרות בין האתרים על "התכנים"

 

במקום למשוך סרט שהתברר כסרט שונה לגמרי, או באיכות נמוכה מדי, או עם הקללות של מדונה במקום השירים שלה – מה שקורה כל הזמן בתוכנות השיתוף הוותיקות יותר כמו KaZaA – הרי שלחיצה על קישור באחד האתרים האלה מבטיחה לגולש שהקובץ שתוריד עבר כבר "בקרת איכות" אצל משתתפי האתר.

 

יש בעולם כמה וכמה אתרים כאלה, המאפשרים לגולש לברור בין עשרות תוצאות החיפוש לכל סרט שהוא מחפש, כדי לוודא שהעותק שיוריד יהיה באיכות ובשפה שהוא רוצה, ובחודשים האחרונים עלו לרשת כמה אתרים ישראליים המתמחים בלינקים ל-eMule. ומאחר והם בעברית, ומאחר והם מתחרים (בעלגות לשונית מחרידה תחת כל פורום רענן) זה בזה, הרי שמפעיליהם טורחים להעלות לרשת eMule קבצים עבריים – סרטים, תקליטים, מהישנים ועד החדשים ביותר – כדי למשוך את הקהל אליהם.

 

גם גבי ברלין על הרשת

 

אפשר לגלות לאנשי התקליטים והסרטים: זה כבר לא רק בלוקבאסטרים אמריקניים וסרטים של יוסף שילוח, ולא רק שירים של ריטה ושל משינה – גם האלבום השלם של גבי ברלין על הרשת, וגם דיווחי וידיאו מכל פיגוע שהיה – בזמן אמת. ילדי הקבצים לא מתכוונים לעצור, ואיומים משפטיים רק יאטו את מהפכת צריכת המדיה המתרחשת מול עינינו, לא יבטלו אותה. כדאי למצוא דרך, ומהר, לנצל את הטכנולוגיה בצורה חוקית. ולא, אתרים שיווקיים לדיסקים או לאמנים זה לא נקרא לנצל את הטכנולוגיה.

 

מפעיל אחד מאתרי הלינקים הללו, warezfaw.com, נאות להתראיין בעילום שם, ויכונה כאן "וין דיזל", שם הכינוי בו הוא משתמש ברשת. "וורז", אגב, הוא הביטוי Warez, שיבוש של המילה Wares "סחורה", המקובל ככינוי לקבצי מחשב פיראטיים. "דיזל", כאמור, הוא לא היחיד שפועל בשוק הלא כלכלי הזה, שלדעת מומחים אחראי ליותר מ-50% מתעבורת האינטרנט המהיר במדינת ישראל. יעיד על כך המתחרה הגדול של דיזל, lh.2y.net ותבינו לבד.

 

שונים בתחומי ההתמחות

 

האתרים דומים מאד בצורתם – המזכירה אתרי שיתוף קבצים מהעולם, כמו sharereactor.com או bucktv.net. ההסבר פשוט – יש כמה מערכות מוכנות וחינמיות לניהול אתרים דינמיים מהסוג הזה על הרשת, וההבדלים בין האתרים שוליים מבחינת הממשק המקובל למשתמש.

 

האתרים שונים זה מזה בתחומי ההתמחות – ובמגוון הלינקים שהם מציעים לחברי קהילת הגנבים שהם מגדלים. "דיזל" בן 26, טכנאי מחשבים ורשתות המעיד על עצמו שהוא "אוהב Warez מתמיד. זה החיים שלי ואני חי את זה". לפני חמש שנים הוא ניהל אתר עם קבצים לא חוקים, אותו סגר רק אחרי מכתב איום מה-BSA.

 

איך מנהלים אתר שיתוף קבצים?

 

"האתר שלי בעיקרון אני בניתי אותו. יש לי עוד כמה מנהלים איתי שזה אחי, בן 20, ועוד שני חברים שאנחנו מכירים מהנט שנים. את הרוב הדברים אנחנו מפיצים מהמחשב שלנו. כל אחד משיג דברים חמים וטובים וישר משתפים אם שאר המשתמשים וכך הלאה. חוץ מזה יש לי שרת "Dump" באיזה מקום בעולם, שכל דבר שיוצא אני מקבל ואז אני משתף את זה".

 

מה זה שרת Dump?

 

"זה שרת נגיד של 100 ג'יגבייט, מהיר מאד, ואיך שנגיד חבורה מסוימת פורצת משחק או עושה ריפ לסרט וכו'... הם שמים את זה על שרת כזה. השרתים האלו נמצאים על מחשבים של חברות גדולות או אנשים שיש להם חיבור סופר מהיר, בדרך כלל בלי שבעלי הבית יודעים".

 

איפה נמצאת ישראל על מפת שיתוף הקבצים ביחס לעולם?

 

"בזמן האחרון ישראל התחזקה בקשר להוצאות של קבצים לרשת. יש כבר קבוצות שמוציאות שירים רק של הארץ, ועוד לפני שהדיסק מגיע לחנויות הגולשים כבר מורידים. וכמו כן יש קבוצות שמוציאות סרטים ישראלים באיכות DVD וכו'. הארץ שלנו עלתה דרגה גבוהה בכל הקשור ל-Warez ושיישאר ככה, ואני מאמין שאנחנו נמשיך לעלות וזה לא ייפסק. אני רוצה להרחיב את נושא ההורדות בארץ, ואם אני נשמע מניאק, אז תגיד חופשי".

 

באיזה קצב מתרחשת ההפצה, כאשר אתם מעלים קובץ חדש?

 

"נגיד עכשיו פרסמתי אלבום חדש. תוך יומיים העברתי יותר מ-200 אלבומים והם העבירו הלאה. ככה זה הולך ביומיים יכול להיות המון מאד עותקים". (הבהרה: בתוכנת eMule אתה מתחיל לשתף את הקובץ לאחרים גם לאחר שירד רק חלק קטן ממנו, דבר המגדיל משמעותית את מספר המקורות הזמינים על הרשת. י.ל.).

 

את הדילמה החוקית – האתרים אינם מכילים קבצים, אבל הקישורים שהם מכילים מפעילים מיידית הורדה של הקובץ בתוכנת ה-eMule, מבטל "וין דיזל" בעזרת ההצהרה המופיעה בכל עמוד באתר, שכמוה נמצא בכל אתר שיתוף קבצים: "כל הקישורים המופיעים לתוכנת ה-eMule אינם מאוחסנים על מחשבי האתר. WarezFaw משמש רק כפורום של קישורים לתוכנת שיתוף קבצים זו. האחריות על תוכן הקישורים ועל כל נזק שייגרם כתוצאה משימוש בהם מוטלת על המשתמשים".

 

עו"ד חיים רביה, מומחה למשפט באינטרנט: "המקשר לקבצים המפרים זכויות יוצרים בידיעה שהם מפרים זכויות כאלה, מבצע בעצמו עוולה של הפרת זכות יוצרים או לכל הפחות הפרה תורמת. במקרה של אתרי eMule אין כל ספק שמדובר בקישור לקבצים מפרים מפני ששמותיהם מעידים על כך בעליל.

 

"התשתית המשפטית לקביעה שמדובר בהפרה ולמצער בהפרה תורמת נמצאת הן בפסיקה הישראלית והן בפסיקה זרה. כך לדוגמה נפסק בארצות-הברית בעניין מגזין ההאקרים המקוון 2600 קום, שקישר לדפים ובהם מידע על פיצוח ה-DVD. כך נפסק גם בביהמ"ש העליון בדנמרק בעניינו של קטין שקישר לשירים באינטרנט".

 

דיזל: "eMule היא תוכנה שעדיין חוקית. אנחנו רק מקשרים בין הקבצים לבין המשתמשים, אנחנו לא עוברים שום עבירה על החוק. אנחנו לא מפצחים כלום, שום תוכנה או קוד הגנה, רק מקשרים".

 

ומה אתה אומר לחברות התקליטים, שאתם עוזרים למי שגורם להן הפסדים?

 

"אני חושב שחברות התקליטים עושות טעות מרה בזה שהמחירים כל כך גבוהים. תאמין לי, אם היה דיסק במחיר סביר אנשים היו קונים. כל ילד בן 12 היום יודע מזה KaZaA ויודע שהכל אפשר להוריד, אז למה ללכת לקנות ב-100 שקל? דיסק זה פשוט טמטום".

 

ואם המחירים של הדיסקים ירדו, אתה תקנה דיסקים, תלך לסרטים?

 

"אני בחיים לא אשלם לקולנוע. שיורידו מחירים ואולי אנשים יחשבו על זה. בינתיים, לא משנה מה יעשו, תמיד אבל תמיד יהיה Warez וזה לא יפסיק לעולם".

 

ומה יש לך לומר, למשל, לגבי ברלין, שאת התקליט האחרון שלו העליתם לרשת? הרי אתם פוגעים לו במכירות.

 

"גבי ברלין זמר מעולה ואני אישית אוהב אותו. ההורים שלי שמחו מאד כשצרבתי להם את הדיסק שלו. באמת אחלה שירים. אבל שלא ייפגע :) הוא צריך לשמוח ושאר האומנים צריכים לשמוח שמורידים ת'שירים שלהם. זה אומר שהם אוהבים אותם. אז במקום להתעצבן תחייכו, שאנשים אוהבים אתכם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: נט מגזין
עזרה טקטית
צילום: נט מגזין
"וין דיזל". "בחיים לא אשלם על סרטים"
מומלצים