שתף קטע נבחר

נתפסה החוליה האחראית ל"פיגוע הילדים" בי-ם

נלכדו 3 תושבי מזרח ירושלים שהוציאו לפועל את הפיגועים האחרונים בירושלים, בקו 2 וקו 14. אנשיה חשודים כי הופעלו על ידי אנשי החמאס בחברון. לאחרונה תיכננו פיגוע התאבדות משולש - שסוכל. ניצב לוי: עצרנו עוד מחבל שהיה בדרכו לפיגוע בבירה

הותר לפרסום: השב"כ בשיתוף יחידת הגדעונים של משטרת מחוז ירושלים ויחידת המסתערבים של מג"ב ירושלים לכדו באחרונה שלושה אנשי חמאס, שעל פי החשד עמדו מאחורי הפיגועים הקשים באוטובוס בקו 2 ואוטובוס קו 14 בירושלים. בקרוב יוגשו נגדם כתבי אישום.

 

שלושת חברי החוליה הם נסים זעתרי, בן 22 מא-רם, מג'די זעתרי, בן 25 ועבדאללה שרבאתי תושב ואדי ג'וז.

 

על פי החשד, תכננו החשודים להוציא לפועל שלושה פיגועי התאבדות בו זמנית בחודש האחרון. השלושה, שהחזיקו בתעודות זהות כחולות, מתגוררים בא-רם שמצפון לירושלים ובשכונת וואדי ג'וז שבמזרח העיר חשודים בתיכנון והוצאה לפועל של שני פיגועי טרור קשים בקו 2 ב-19 באוגוסט וכן בקו 14 ב-11 ביוני השנה.

 

השלושה גוייסו על ידי תשתית החמאס בחברון והונחו לאסוף מידע על מקומות הומי אדם בירושלים כדי לבצע בהם את הפיגועים המתוכננים.

 

מחומר החקירה עולה כי נסים זעתרי שימש כראש החוליה: הוא הודה במהלך חקירתו בשב"כ כי גוייס באפריל 2003 לפעילות צבאית במסגרת החמאס והונחה לבצע מספר משימות: איתור מטרות לביצוע פיגועי תופת בלב ירושלים, תכנון והוצאת הפיגועים אל הפועל, קליטת המתאבדים החברונים באזור ירושלים והובלתם אל יעדי הפיגועים.

  הפיגוע במחסום א-רם

 

במאי 2003 גייס נסים את גיסו מג'די לצורך ביצוע המשימות והנחה אותו לאסוף מידע על אוטובוס קו 45 בירושלים לצורך ביצוע פיגוע התאבדות. נסים שכר דירה בכפרו לצורך הסתרת המתאבד עד לשיגורו. השניים תכננו שהמתאבד יועבר מא-רם למחסום א-רם על ידי נסים ומשם יובל על ידי מג'די לשכונת נווה יעקב שבירושלים - שם יעלה על קו 45 ויבצע את הפיגוע.

 

ב-17 במאי הגיע המתאבד במונית מחברון לאבו דיס, המתאבד נשא בידו מיכל חלב בו הוסתרה חגורת הנפץ. משם הועבר המתאבד על ידי נסים ומג'די לביתו של מג'די בא-רם. בהמשך יצאו השניים לרכוש למתאבד בגדים חדשים ונעלים והביאו אותו למספרה, וזאת בכדי לסייע בהטמעותו בקהל. נסים מדד את חגורת הנפץ על המתאבד בכדי לראות האם היא מתאימה אך מכיוון שהיא בלטה על גופו הוחלט להסתירה בתיק בית ספר.

 

למחרת בשעות הבוקר המוקדמות יצאו נסים ומג'די ליעד הפיגוע המתוכנן כאשר המתאבד צועד כ-30 מטרים אחרי נסים. במקביל, ארע פיגוע התאבדות בקו 6 בגבעה הצרפתית בירושלים בו נרצחו 7 אנשים ונפצעו 20. גם פיגוע זה בוצע בהכוונת אותה תשתית החמאס בחברון והוצא אל הפועל בידי מגויס ירושלמי נוסף.

 

סמוך למחסום א-רם עוכב נסים על ידי כוחות צבא שהגבירו את נוכחותם בשל הפיגוע שאירע כמחצית השעה קודם לכן, המתאבד שהבחין בעיכובו של נסים החל לסגת, הפעיל את המטען והתפוצץ.

 

הפיגוע בקו 14

 

ב-16 ביוני השנה נעצר עומר שריף אשר הוביל את המחבל המתאבד שביצע את פיגוע ההתאבדות בקו 14 סמוך לבניין כלל בירושלים, בו נרצחו 17 ונפצעו למעלה מ-100.

 

שריף, תושב בין חנינה ובעל תעודת זהות כחולה, הודה במהלך חקירתו כי הונחה על ידי תשתית החמאס בחברון לאסוף מידע על אוטובוסים הומי אדם בהם לא נוסעים ערבים. הוא הלביש את המתאבד בבגדי יהודי דתי.

 

הפיגוע בקו 2

 

לאחר ביצוע הפיגוע הונחו נסים ומג'די, במהלך פגישות שערכו עם אנשי החמאס בחברון, לאסוף מידע על מטרות נוספות בירושלים לצורך הוצאת פיגועי התאבדות נוספים.

 

השניים הודו בחקירתם כי הבחינו תוך כדי נסיעה בירושלים כי אוטובוס קו 2 העמוס נוסעים מהווה מטרה מתאימה לפיגוע. בהנחיית נסים אסף מג'די מידע על תנועות האוטובוס וציין כי הוא אינו מאובטח וכי הוא עמוס נוסעים בשעות הערב.

 

מג'די גייס לפעילות במסגרת החוליה את עבדאללה שראבתי, חברו, כיוון שהוא בעל רשיון נהיגה ויכול היה לסייע בהכנסת המתאבד לירושלים והובלתו ליעד הפיגוע. מג'די הנחה את שראבתי לרכוש כיפה שחורה עבור המתאבד כדי לשוות לו מראה של יהודי דתי.

 

ביום הפיגוע בשעות הבוקר הגיע ראאד מיסק, המתאבד החברוני למסגד באבו דיס שם נאסף על ידי מג'די ושראבתי. במקביל הביא נסים את חגורת הנפץ עבור המתאבד אשר הוטמנה בתוך קורת גבס והועברה מהתשתית בחברון לאזור שער שכם בירושלים באמצעות חברת הובלות חברונית. נסים החביא את החגורה בבית משפחת מג'די בלב שכונת ואדי ג'וז.

 

המתאבד הועבר למסגד בשכונת ואדי ג'וז ושהה שם שעות ארוכות עד לאחר תפילת הערב. כמחצית השעה לפני ביצוע הפיגוע נאסף המתאבד ברכב על ידי מג'די ושראבתי. המתאבד הורד סמוך לתחנת קו 2 ולאחר מספר דקות עלה לאוטובוס וביצע את הפיגוע.

 

תכננו 3 פיגועים נוספים

 

לאחר הפיגוע נפגשו נסים ומג'די עם אחמד בדר, ראש תשתית החמאס בחברון, וזה עדכן אותם כי הוא מתכוון להחדיר שלושה מתאבדים נוספים לירושלים לצורך הוצאת פיגועי התאבדות בלב העיר.

 

בדר הנחה את השניים להכין דירות מסתור למתאבדים. הם אף ביצעו סיורים בעיר ותיצפתו אחר אוטובוס קו 15, העובר בשכונת גבעת שאול, בו ראו יעד מתאים לפיגוע.

 

בחמאס תיכננו להעביר לחוליה את שלוש חגורות הנפץ עבור המתאבדים בתוך מכונת כביסה. עם שובו של נסים מביקור בחברון, סיכם עם מג'די כי לאחר קליטת המתאבדים ילינו אחד מהם במסגד בוואדי ג'וז ואת השניים הנוספים ילינו באחד המסגדים הנוספים בא-רם.

 

ב-9 בספטמבר, בעקבות מידע שהתקבל בשירות הביטחון הכללי אודות כוונות תשתית החמאס בחברון להוציא לפועל פיגוע נוסף בירושלים בוצעה פעילות נרחבת של צה"ל ומשטרת ירושלים אשר כללה הטלת עוצר על חברון ופריסת מחסומים בירושלים. פעילות זו מנעה את הוצאת מכונת הכביסה מחברון לירושלים באמצעות חברת ההובלות החברונית.

 

לאחר חשיפת החוליה אותרה בעזריה שמצפון לירושלים מכונת הכביסה ובה חגורות הנפץ - והן פוצצו באופן מבוקר על ידי חבלן.

 

ניצב לוי: לאחרונה עצרנו מחבל בדרכו לפיגוע

 

מפקד מחוז ירושלים של המשטרה, ניצב מיקי לוי, אמר בצהריים כי ישנן התרעות כלליות על כוונת מחבלים לבצע פיגוע בעיר.

 

לדבריו, "רק בימים האחרונים הצלחנו לעצור מחבל שהיה בדרכו לפיגוע בבירה". ניצב לוי סירב להרחיב בנושא ואמר כי הכל תחת חקירה.

 

בעקבות מעצרם של תושבי מזרח העיר שהוציאו לפועל את הפיגוע בקו 2 בירושלים, אמר לוי: "מדובר במספר קטן של תושבים שמסייעים לטרור וזהו נושא מדאיג. אנו נותנים לנושא תשומת לב מיוחדת".

 

 

 


פורסם לראשונה 08/10/2003 14:44

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נסים זעתרי. איש חמאס
מג'די זעתרי. איש חמאס
עבדאללה שרבאתי. איש חמאס
צילום: רויטרס
הפיגוע בקו 2
צילום: רויטרס
מומלצים