שתף קטע נבחר

תא"ל ענבר ב-ynet: "ייתכן שנראה אלטלנה פלסטינית"

תא"ל (מיל') גיורא ענבר, אחד ממנסחי "הסכם ז'נווה", השתתף בפורום עם גולשי ynet. הוא הסביר כי מדובר במודל לפתרון הסכסוך שמן הראוי ששני הצדדים יתייחסו אליה כנקודת זינוק ראשונית לגיבוש הסכם, וכי הוא סבור כי מדובר בסיכוי לפריצת דרך חריגה

"המיעוט של היום הוא הקונצנזוס של מחר - מי ייתן ובעזרת הארת תקווה ואלטרנטיבה לפתרון אמיתי של הסכסוך, נצליח להפוך את המיעוט לרוב שיגרום לממשלתנו ללכת לשלום". כך אמר היום (ה') תת אלוף במיל' גיורא ענבר, אחד ממנסחי מסמך ז'נווה, שהשתתף בפורום עם גולשי ynet.

 

להלן חלק מהשאלות שנשאל ענבר על ידי הגולשים, ותשובותיו.

 

מה ההבדל בין הסכם זה להסכם אוסלו?

 

"יוזמת ז'נווה אינה הסכם, אלא מודל או מתווה לפתרון הסכסוך, שמן הראוי שהממשלות בשני הצדדים, יתייחסו אליה כנקודת זינוק ראשונית לגיבוש הסכם ביניהם. הסכם אוסלו תוכנן ונוסח על ידי קבוצה מצומצמת ביותר של אקדמאים ואילו על יוזמת ז'נווה טרחה קבוצה של כ-30 אנשי ציבור מלב החברה הישראלית - קציני צבא לשעבר, פוליטיקאים, אנשי עסקים, אנשי רוח ועוד".

 

האם שקלתם את הסיכונים בחתימה על ההסכם?

 

"המסמך אינו הסכם ומהווה מודל למתווה לפתרון מלא של הסכסוך. אין לנו כל כוונה להחליף את הממשלות האמונות על ניהול המדיניות ולא התיימרנו להציב להן אלטרנטיבה. הנספח הביטחוני של ההסכם נוסח על ידי קבוצת קצינים במילואים ומומחים נוספים. ביטחון ישראל מקבל במסמך תשובה טובה יותר מכל ההסכמים שנוסחו עד כה".

 

המדיניות המוצהרת של שרון היא שאין לנהל מו"מ תחת אש. היוזמה שלכם מציעה כיוון אחר. האם אתה מקבל את התזה שעד שלא נראה "אלטלנה" פלסטינית, אין עם מי לדבר?

 

"מי שמתנה מו"מ בהפסקת הטרור נותן בידי הטרוריסטים הקיצוניים, מתנגדי כל הסכם, את המפסק להתנעת כל תהליך חיובי באזור. אני חושב שיש עם מי לדבר, דיברנו איתם במהלך גיבוש היוזמה, ויכול להיות שנראה אלטלנה פלסטינית".

 

מה הלאה? המפגש ראוי וחשוב בעיני ויש לו מקום של כבוד בין שאר ההסכמים שקרמו עור וגידים ומתו מות נשיקה בדמי ימיהם, משום שהחברה הישראלית לכודה במלכודת השטחים שכבשנו בשנת 67' ומאז הם כובשים אותנו עד מוות. מה לדעתך צריך לעשות כדי שההסכם יהפוך לרלוונטי?

 

"נכון לעכשיו ההדים וההתעניינות ביוזמה מפתיעים בעוצמתם ומעידים שאולי יש כאן סיכוי לפריצת דרך חריגה. אין ספק שחלק מזה ניתן 'לזקוף' למצב הגרוע בו אנו נמצאים. אני מקווה שבעזרתך ועוד רבים והמונים כמוך, נצליח לשכנע את ממשלתנו להתחיל ולעסוק גם בשלום, במקביל ללחימתה המוצדקת בטרור".

 

מדוע לא מפרסמים את תוכן ההסכם שעליו חתמתם?

 

"כדי להימנע מאי דיוקים, אנחנו פשוט ממתינים לגמר התרגום וההדפסה של ההסכם, ואז הוא יישלח לכל מי שיחפוץ לקרוא בו. הוא יהיה נגיש ברשת ואנחנו מתכוונים גם להכין פורום שיוכל להבהיר, לענות ולעדכן".

 

מי שמך ובשם מי אתה חותם על הסכם, בשמי ובשם אלפי אזרחים? זאת אטימות ושחצנות של אנשים שחושבים שהם יודעים מה טוב עבורנו. במדינות דמוקרטיות היו מעמידים אתכם לדין.

 

"דווקא אני, ששירתתי כמפקד ולוחם ב-25 השנים האחרונות, לאחר שנים רבות של מלחמות בטרור, אשר גם אם פגעו ביכולות אויבינו, לא הצליחו לפגוע במוטיבציה שלהם להתנכל לנו, מרגיש מחוייבות עצומה להילחם למען השלום. אולי בעזרתו נצליח לטפל במוטיבציה של אויבינו להשמידנו ונחליף סוף סוף כולנו את הדיסקט של מלחמה ושפיכות דמים בזה של שלום, צמיחה וחיים נורמליים".  

 

עם יד על הלב, האם הייתם יכולים להסכים למצב שבו השיחות היו נכשלות. שהכותרות בעיתונים היו: "אפילו ליבת השמאל כשלה בניסיונות הידברות עם הפלסטינים?" אמנם שאלתי שאלה, אבל אני כבר יודע את התשובה - והיא זו שמקוממת אותי בהסכם הזה.

 

"אני מקנא בך שאתה יודע את התשובה בלי לשאול. עניינית, בשיחות היו הרבה משברים, הפסקות ופרישות של משתתפים עד שהצלחנו להסכים על המסמך. גם לדעתנו, אחת הסיבות ששותפינו הפלסטינים הסכימו לוויתורים בניסוח הסופי, היא העובדה שהם הבינו שאם איתנו הם לא יצליחו להגיע לניסוח מוסכם, אין להם שום סיכוי עם אחרים, ובזה הם סותמים את הגולל על הניסיונות להגיע לפתרון הסכסוך".

 

למה אתם חותרים תחת שלטון דמוקרטי שנבחר כחוק ?

 

"כנראה שדעותי הפוכות משלך. עדיין זו זכותי וחובתי כאזרח במדינה דמוקרטית לעשות ככל יכולתי כדי לקדם נושא שאני כה מאמין בו - שלום. לא הוסמכתי לשום תפקיד ואני לא מתחזה לבעל תפקיד, אך אמשיך ככל שאוכל להביע את דעותי ולנסות ולשכנע בהן את הציבור".

 

רציתי לדעת אך זה שוויתרנו על ליבנו בהסכם הזה, אני מתכוון להר הבית.

 

"לכולנו היה קשה להשאיר בידי המדינה הפלסטינית את הריבונות על הר הבית, ולכן התעקשנו להבטיח שכל הסמלים היהודיים וערכי המסורת היהודית הקשורים בהר הבית, יובטחו ויפוקחו על ידי גוף בינלאומי חזק. ריבונותנו על הכותל וסביבותיו מוכרת ומפורטת במסמך, כמו גם ריבונותנו על הרובע היהודי. הסדר הזה איפשר לנו על פי המסמך לבטל באופן מעשי את זכות השיבה, בה ראינו את המכשול העיקרי להתפתחות חיינו בעתיד".  

 

מה מספר הפליטים הפלסטינאים שישראל תקלוט על פי ההסכם?

 

"מספר הפלסטינים במדינת ישראל ירד משמעותית אם נחשב את הורדת ערביי מזרח ירושלים, שכיום יושבים על הרשימות של ביטוח לאומי. ונתחיל לאכוף את החוק באשר לשוהים הבלתי חוקיים. המסמך מבהיר לחלוטין את נושא הפליטים, אין הכרה בזכות שיבה של פלסטינים למדינת ישראל. אני יכול להגיד בוודאות שעל פי ההסכם, אין לשום פליט פלסטיני באשר הוא, את הזכות להתיישב במדינת ישראל, במידה ומדינת ישראל לא תאשר לו לעשות כך. יחד עם זאת, ניתנו לפליטים פתרונות הגונים הן במדינתם והן במדינות קולטות בעולם, ופתרונות אלה נותנים תשובה כלכלית ולאומית לבעיית הפליטים".

 

מי מממן את כל הסיפור הזה?

 

"המימון לפעילותנו מגיע מגופים בינלאומיים שוחרי שלום. את רוב פגישותינו בשנתיים האחרונות ביצענו ברמאללה, בתל אביב ובמקומות נוספים. למותר לציין שאם היה מתנהל תהליך דומה על ידי הממשלה, היינו מושכים ידינו מהכוונה להציג אלטרנטיבה ותקווה לאזרחי המדינה".

 

אם הייתי פלסטיני הייתי מקבל בשמחה את מקסימום הוויתורים שהשמאל נותן ולאט לאט ממוסס את ההסכם.

 

"ההסכם אינו מחליש אותנו מבחינה ביטחונית, נמשיך להיות הכוח הצבאי החזק ביותר באזור, בטחוננו ישתפר לאין ערוך, הן בהיבט הצבאי והן בהיבט של הבטחת רוב יהודי בארץ ישראל. נמשיך להילחם בטרור ולהשמיד את כל הבא להורגנו, כשבמקביל כל שאר המשאבים שלנו יושקעו בעצמנו - בחינוך, בכלכלה, בנגב ובגליל, כל אלה לדעת מנסחי המסמך רק יביאו לישראל חזקה יותר". 

 

מה מביא אותך להאמין להם הפעם אחרי שהונו אותנו שוב ושוב. האם לאמרה "הים הוא אותו הים והפלסטינים הם אותם פלסטינים" יש להוסיף "והתמימים הם אותם תמימים"?

 

"אנחנו לא תמימים. אנחנו פשוט רוצים למצוא דרך לחיות כאן חיים נורמליים ולהבטיח את עתיד ילדינו. ברור לנו, לצערי, שהדו-קיום בין שתי מדינות לשני עמים מחייב ויתור הדדי. אין כאן שום תמימות וההתנגדות המשותפת של הקיצונים משני העמים להסכם מעידה שאף אחד כאן לא תמים". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גבי מנשה
אנחנו לא תמימים. ענבר
צילום: גבי מנשה
צילום: רויטרס
נותן לטרוריסטים את המפסק. שרון
צילום: רויטרס
צילום: איי פי
הסכימו לוויתורים. ערפאת
צילום: איי פי
מומלצים