שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  עבודה: מדריך מלא למשרה חלקית

  האם לעובדים במשרה חלקית מגיע רק חצי מהוצאות הרכב וההבראה? מה קורה לזכויותיו של מי שצומצמו לו שעות העבודה והאם מגיע לעובדת בשני-שליש משרה שעת הנקה? מדריך

  המצב הקשה במשק מאלץ עובדים רבים להסתפק בעבודה בחצי משרה. גם הורים לילדים קטנים מעדיפים פעמים רבים להתחייב לשעות עבודה מצומצמות.

   

  העבודה במשרה החלקית מעלה שאלות בדבר זכויות העובדים והטבות השכר הנגזרות מהן. ומהי בעצם משרה חלקית? המחוקק לא הגדיר את משמעות המושג משרה מלאה או חלקית והיא נקבעת בהתאם למקובל במקום העבודה או בעיסוק. לעומת זאת קבע חוק שעות עבודה ומנוחה ששבוע העבודה לא יעלה על 45 שעות עבודה. מספר זה מהווה את הגבול העליון להיקף העבודה במשרה מלאה ובמקרים רבים שבוע העבודה קצר יותר.

   

  אני עובד כעת במשרה מלאה ועומד לעבור לעבודה בהיקף משרה של 60%. האם פירוש הדבר שכל מרכיבי הברוטו שלי ירדו ל-60% מהמצב הקיים?

   

  הגישה השגרתית לחישוב השכר ברוטו לעבודה במשרה חלקית היא קביעת השכר באופן יחסי להיקף המשרה. עבודה בהיקף משרה של 60% למשל, תתבטא בשכר שגובהו שווה ל-60% מהשכר המשולם לאותו עובד במשרה מלאה. יחד עם זאת, יש חריגות מכלל בסיסי זה. תוספת היוקר המשולמת החל מינואר 2003 מחושבת (לפי הפרשנות המקובלת להסכם) לפי השכר בפועל של העובד, ללא התחשבות בהיקף המשרה שלו. הוצאות הנסיעה מהבית לעבודה ובחזרה משולמות לעובד לפי מספר נסיעותיו, ולכן כאשר עובד עובר מיום עבודה של 8 שעות ליום עבודה של 4 שעות, לא יחול שינוי בגובה הוצאות הנסיעה המשולמות לו. כאשר עובד עובר משבוע עבודה בן 6 ימים לשבוע עבודה בן 3 ימים, מובן שהוצאות הנסיעה המשולמות לו יקטנו בהתאם.

   

  במשכורתי נכללים גם תשלומים בעד החזקת רכב, כולל החזר שנתי של הטסט והביטוח. בעקבות מעברי לחצי משרה נאמר לי שגם תשלומים אלה ירדו לחצי. מה ההיגיון בכך, הרי עדיין חלות עלי ההוצאות האלה במלואן?

   

  תשלום הוצאות החזקת רכב הוא במידה רבה הטבת שכר, ולא החזר הוצאות. כתוצאה מכך, אף שההוצאות הקבועות של העובד להחזקת הרכב לא השתנו בעקבות מעברו לחצי משרה, הרי השתתפות המעביד במימון הוצאות אלה יורדת בהתאם.

   

  אני עובדת ב-80% משרה. באחרונה חזרתי מחופשת לידה וביקשתי לעבוד שעה פחות מדי יום (שעת הנקה), כמקובל. מעסיקי טוען שזכות זו ניתנת רק למי שעובדת במשרה מלאה. האם הוא צודק?

   

  הצדק עם המעביד. סעיף 7 לחוק עבודת נשים, המעניק ליולדת את הזכות לעבוד שעה פחות מדי יום, קובע במפורש ש"הזכות תינתן לעובדת בתנאי שהיא מועסקת במשרה מלאה".

   

  איך מחושבים דמי הבראה לעובד במשרה חלקית?

   

  צו הרחבה בדבר השתתפות המעביד בהוצאות הבראה ונופש, שהוא המקור בעל התחולה הרחבה ביותר לדמי הבראה, עוסק בשאלה זו במפורש וקובע "לעובדים במשרה חלקית תשולם קצובת הבראה באופן יחסי לחלקיות המשרה".

   

  אני עובדת בחצי משרה. לעתים, עקב עומס בעבודה, אני נשארת שעות נוספות ומקבלת עבורן תשלום כמו בעד שעה רגילה. האם לא מגיע לי תשלום מוגדל בעד שעות נוספות?

   

  חוק שעות עבודה ומנוחה מקנה זכות לתשלום מוגדל בגין שעות נוספות כאשר שעות אלה הן (בלי לדקדק בפרטים) מעבר ליום העבודה הרגיל למשרה מלאה. החוק מתיר למעביד להסתפק בתשלום לפי תעריף שעה רגילה בעד שעות עבודה שהן מעבר ליום העבודה הרגיל שלך אך בגבולות יום העבודה הרגיל למשרה מלאה.

   

  כיצד מחושבים המסים במשרה חלקית?

   

  המסים החלים על העובד - מס-הכנסה, ביטוח לאומי ומס בריאות מחושבים לפי השכר בפועל ללא התחשבות בהיקף המשרה שנדרש להפקת הכנסה זו. בעבודה במשרה חלקית נדרש המעביד לעתים לחשב את המס תוך התחשבות במספר ימי העבודה של העובד, צעד הגורם למס גבוה מכפי שהעובד חייב בו. דרישה זו באה למנוע מצב של מס נמוך מדי על עובד המועסק במשרה חלקית בשני מקומות עבודה. לעובד שזו משרתו היחידה כדאי להצהיר על כך (בטופס 101 של מס-הכנסה) לשם הקטנת נטל המס החל עליו.

   

  האם המעסיק רשאי להכריח אותי לרדת לחצי משרה עקב צמצומים?

   

  שינוי חוזה העבודה ובפרט שינוי היקף המשרה, הוא צעד שיש לעשותו בהסכמת שני הצדדים לחוזה, העובד והמעביד (ולעתים גם לוועד העובדים יש מה לומר בעניין זה). אם המעביד מכריח את העובד לרדת לחצי משרה, זהו שינוי חד-צדדי של החוזה, שמאפשר לעובד להתפטר תוך זכות לפיצויי פיטורים. לא בהכרח ירצה העובד לנצל אופציה זו, הרי חצי משרה עדיפה על חוסר משרה.

   

  עבדתי 10 שנים במשרה מלאה וכעת מציע לי המעביד לרדת לחצי משרה. האם יש חשש שהפיצויים יחושבו לפי משכורתי האחרונה?

   

  תקנה 7 לתקנות פיצויי פיטורים (חישוב הפיצויים, והתפטרות שרואים אותה כפיטורים) קובעת שפיצוי הפיטורים יחושבו על-פי משכורתך האחרונה למשרה מלאה, יחסית להיקף משרתך בכל תקופה. בגין עשר השנים בהן עבדת במשרה מלאה תהיה זכאי לפיצויים בגובה עשר משכורות חודשיות מלאות, ובגין התקופה שבה תעבוד בחצי משרה תהיה זכאי לפיצויים בגובה חצי משכורת חודשית מלאה בגין כל שנה שבתקופה זו.

   

  הכותב הוא ראש מוקד פיתוח יישומים בחברת חילן-טק.

   

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: גטי אימג' בנק ישראל
  חצי משרה. שאלות ותשובות
  צילום: גטי אימג' בנק ישראל
  מומלצים