שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  דב אלפון יערוך את הוצאות הספרים "כנרת" "זב"מ" ו"דביר"

  אחרי 13 שנה נפרד דב אלפון מקבוצת שוקן ויערוך החל מינואר את הוצאות הספרים "כנרת", "זמורה ביתן" ו"דביר". "הספרות צריכה לחזור ולכבוש את מקומה היאה בציבוריות הישראלית". ראיון

  "מהלך שכזה יהיה משמעותי מאד לבית ההוצאה, בעיקר בזכות השילוב היוצא דופן של דב אלפון הן כאיש ספר והן כעורך", אומרים היום מנהלי הוצאות הספרים ערן זמורה ויורם רוז, בנוגע למינויו החדש של מי שנחשב כאחד העורכים הבולטים בעיתונות הישראלית. אלפון ייכנס לתפקיד במקומה של שרי גוטמן, שערכה את ההוצאה במהלך שמונה השנים האחרונות ופרשה לטובת הקמת הוצאת ספרים משלה.

   

  המינוי החדש ייאלץ את אלפון לפרק את הקשר רב השנים בינו לבין קבוצת שוקן, שבמסגרתה ערך בין היתר את מוסף הארץ, ולפרוש מתפקידו כעורך המגזין העסקי The Marker. "קצת עצוב לי, כמובן, לעזוב את קבוצת הארץ אחרי 13 שנה, אבל אני מאד נרגש לקראת התפקיד החדש והאתגרים הממתינים לי", אומר אלפון בראיון ראשון ל-ynet ומוסיף כי טרם נתקבלה החלטה בנוגע לאיוש מקומו ב-The Marker. "זו תהיה בעצם הפעם הראשונה שבה אערוך ספרים וסדרות ספרים. כמובן שערכתי טקסטים ספרותיים, בעיקר כשהייתי במוסף הארץ. ערכתי גם את גיליון יובל החמישים של מדינת ישראל במוסף, ובמסגרת זו הזמנתי וערכתי טקסטים של מיטב סופרי העולם בהם ארתור מילר, ג'ון לה קארה, נגיב מחפוז ואחרים. עריכה ספרותית לא זרה לי לגמרי, אבל זו בהחלט פעם ראשונה שאני אערוך ספרים ואבנה קו של הוצאת ספרים".

   

  מחזירים את הספרות למרכז   

   

  לדבריו, הקו שיוביל את הוצאת הספרים בעריכתו, ייבנה לאורכה של הדרך מתוך התפישה התרבותית והספרותית האישית שלו. "אני חושב שהספרות צריכה לחזור ולכבוש את מקומה היאה בציבוריות הישראלית ובין השאר גם באמצעי התקשורת. מחריד אותי לראות מקומונים שמקדישים חצי עמוד לספרות, שעה שכשהתחלתי במקצוע הזה, הספרות תפסה עמודים שלמים בכל עיתון שכיבד את עצמו. אני חושב שתפקידי יהיה בין השאר להחזיר את הסופרים החתומים בהוצאה למרכז הציבוריות והשיח הציבורי בישראל. אני משער שזה לא יהיה קל, בעיקר בתקופה שבה התרבות ככלל ולא רק הספרות נדחקת לשוליים, אבל אני מבוגר מספיק בשביל להבין שזה בא בגלים – הדוגמניות של אתמול הופכות להיות Has Been של היום. אני זוכר את התקופה שבה כדורגלנים נחשבו פה לאלילים, שעה שהיום לועגים להם בימי ראשון וגם זה נעשה רק במוספים צדדים. אני משוכנע שיום אחד, בתקווה שיגיע בקרוב, הספרות תשוב ותעורר פולמוס ועניין, הסופרים יופיעו ברשימת ברווקים המבוקשים ביותר ואנשים יתכנסו בערבי שבת ויתווכחו על ספרים".

   

  אלפון מאשר כי המשפט האחרון נאמר מתוך ערגה לתקופה בה עשה בצרפת. "אני מאד מושפע מצרפת, וזה לא בהכרח דבר רע. היחס של הצרפתים לספרות ולתרבות ככלל זה הצד של צרפת שאנחנו, הישראלים, צריכים אולי לחקות, בניגוד לצדדים אחרים שלה".

   

  כמי שהכניס לתודעה הישראלית את "קפטן אינטרנט" בעיתון הארץ וכמי שעורך בשלוש השנים האחרונות את The Marker, אלפון בהחלט מתכוון להצעיד גם את הוצאת הספרים בעריכתו לכיוון המקוון. "התחלנו לדבר על פרוייקטים אינטרנטיים בהוצאת הספרים, ולמרות שעדיין לא נכנסתי לתפקידי, יש מספר פרוייקטים מעניינים שנמצאים בשלבי בישול. ברור לגמרי שספרים צריכים להמשיך ולצאת בפורמט המוכר שהוכיח את עצמו מזה 2000 שנה ויותר, אבל יש הרבה מה לעשות, בין השאר על-פי המודל האמריקני. אתרים, כולל שלך, מציבים פרק ראשון של ספרים בערוצי הספרות שלהם. גם הוושינגטון פוסט מפרסם פרק של ספר כמעט מדי יום. יש המון מה לעשות בתחום הזה, כל דבר שיצעיר את הספרות ושיציף דיון ציבורי בה, הוא מבורך, והאינטרנט יכול להיות כלי אדיר לזה".

   

  במקביל לתפקידו החדש, ימשיך אלפון להנחות ולערוך את תכנית הטלוויזיה "נספח תרבות", שמצטלמת בימים אלה לעונה שנייה וטרם שובצה לשידור בערוץ 2.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אלפון. יש מה ללמוד מהצרפתים
  לאתר ההטבות
  מומלצים