שתף קטע נבחר

בעקבות ההרשעה: ערוץ 7 הפסיק לשדר

מועצת יש"ע הודיעה כי לאור הרשעת ראשי הערוץ בבית המשפט בקיום שידורים בלתי חוקיים, לא ניתן להפעיל בתקופה הקרובה את הערוץ. אחד המנהלים, יעקב כץ, אף הורשע במתן עדות שקר

שידורי ערוץ 7 ברדיו הופסקו בשעה חמש אחר-הצהריים (יום ב'). זאת, בעקבות החלטת בית משפט השלום בירושלים בצהריים, שהרשיע את עורכי הערוץ, מנהליו ובעליו בעבירות של קיום שידורים לא חוקיים. במועצת יש"ע אמרו כי לאור ההחלטה, לא ניתן בתקופה הקרובה להמשיך בשידורים. עם זאת, תמשיך התחנה לשדר באתר האינטרנט של הערוץ.

 

כתב האישום נגד תחנת הרדיו התייחס לשידורים שביצעה התחנה בשנים 1995-1998 בתחום המים הטריטוריאליים של המדינה באתרי שידור ביישובים ינוח, חיפה, קשת אלוני הבשן, פסגות, הר ברכה, בית אל וירושלים, וכן באוניית הצבי שעגנה בדרך כלל בתחום מי החופים של המדינה.

 

השופט יורם נועם הרשיע את יעקב כץ ויואל צור, מנהלי התחנה והדירקטורים בתאגיד שהפעיל אותה, בעבירות של קיום שידורים ותחנת שידור ללא זיכיון וקיום תחנת טלגרף אלחוטי והפעלת מכשיר טלגרף אלחוטי ללא רישיון.

 

השופט נועם, סגן נשיא בית משפט השלום בירושלים, הרשיע את כץ גם בשתי עבירות של עדות שקר ושתי עבירות של שבועת שקר לאחר שהוכח "מעבר לכל ספק סביר "כי מסר גרסאות כוזבות ביודעין בשני תצהירים שהגיש לבג"ץ ובהם טען כי התחנה משדרת רק בתחום המים הטריטוריאליים של ישראל וכי האולפנים בבית אל משמשים כאולפני הקלטה בלבד".

 

השופט נועם אמר שהוא היה מודע לכזב שבתצהירו ואף הטעה את עורכי הדין שייצגו אותו בתקופה זו, "וכאשר חשש שהרשויות ישביתו את התחנה, לא היסס להגיש עתירה לבג"ץ ולסמוך אותה על תצהירים כוזבים".

 

עוד שורת הרשעות

 

כמו כן הרשיע השופט את הרב זלמן מלמד, דירקטור, בכך שהקים תחנת שידור והפעילה ללא זיכיון כדין. שולמית מלמד, מנהלת האולפנים ומערך תכניות השידור, הורשעה בהפעלת תחנת שידור וקיום שידורים ללא קבלת זיכיון.

 

יאיר מאיר, שסיפק לתחנה ייעוץ ושירותים טכניים, כולל התקנת מערך המשדרים והחזקתו, הורשע בהפעלת תחנת שידור וקיום שידורים ללא זיכיון, וקיום תחנת טלגרף אלחוטי ומכשירים לטלגרף ללא רשיון. גם חגי סגל, מנהל מחלקת החדשות של התחנה, הורשע בקיום שידורים בתחנת שידור ללא זיכיון.

 

השדרנים ועורכי התכניות בתחנה באולפנים בבית אל: גדעון שרון, אדיר זיק, דוד שפירא הורשעו גם הם בעבירות קיום שידורים ללא זיכיון. רב החובל של אניית הצבי, שאול אבני, הורשע בסיוע בהפעלת תחנת שידור ללא זיכיון וסיוע לתחנת טלגרף אלחוטי.

 

עו"ד גיורא אדרת, שייצג את מנהלי ועורכי הערוץ, אמר כי "נכון להיום כל פעילותו חוקית כדין ומניחים שימשיך לפעול כדין". לדבריו, את תגובתו המפורשת להכרעת הדין הוא ימסור ב-18 בנובמבר, מועד מתן גזר הדין. 

 

אף אחד משדרני, עורכי, ומנהלי הערוץ לא היה מוכן להגיב על הכרעת הדין.

 

כבל: הצדק ניצח; הנדל: סתימת פיות 

 

ח"כ איתן כבל, שהגיש בזמנו את התלונה ליועץ המשפטי ולמשטרה נגד פעילות הערוץ ולאחר מכן נגד התצהיר הכוזב של יעקב כץ, אמר שהוא "שמח שהצדק יוצא לאור". הוא הוסיף שיפנה ליועץ המשפטי כדי שזה יורה למשטרה לסגור את הערוץ.

 

לעומת זאת, מועצת יש"ע הביעה "צער עמוק על העובדה שקבוצת אזרחים אידאליסטיים שביטאו במשך העשור האחרון באמצעות ערוץ 7 את קולו הצלול של המחנה הלאומי שהתנגד להסכם אוסלו, מצאו עצמם מוגדרים כעבריינים. זאת, רק משום שממשלות ישראל לא איפשרו מדיניות של שמים פתוחים, כיאה למדינה דמוקרטית".

 

מועצת יש"ע קראה לראש הממשלה אריאל שרון לפתוח לאלתר את גלי האתר לשידור כל הדעות - מימין ומשמאל.

 

סגן שר החינוך, צבי הנדל, (האיחוד הלאומי) אמר בתגובה: "בית המשפט החליט להעניש מאות אלפי מאזינים. אנו לא נאפשר סתימת פיות של ציבור שלם שאינו מסוגל להאזין לכלי תקשורת אחרים. רדיפת ערוץ 7 על ידי פרקליטות השמאל לא תצלח. ממשלת הימין חייבת לקבל החלטה מיידית על פתיחה מלאה של השמים לשידורים, כמקובל בעולם".

 

שר הרווחה, זבולון אורלב, אמר: "ערוץ 7 הפך להיות חלק בלתי נפרד מנוף התקשורת בישראל. הוא ממלא תפקיד חשוב במגוון הדעות של מפת התקשורת. שום פסק דין או כוונת זדון פוליטית לא יצליחו לסתום את פיו של הערוץ. מאזיניו הרבים אינם רואים בו רדיו פיראטי והגיע הזמן להסדיר את מעמדו בחוק".

 

הערוץ הפיראטי המואזן ביותר

 

ערוץ 7 הוקם ב-1988 כתחנת רדיו פירטית אידאולוגית שמזוהה עם הימין הפוליטי וההתנחלויות. התחנה, שמשדרת מגבול איזור המים הטריטוריאליים של ישראל, הפכה במהירות לרדיו הפיראטי המואזן ביותר בארץ. היא משדרת מבזקי חדשות, תוכניות אקטואליה, פינות תורניות וכן שירים עבריים, מוסיקה ים תיכונית ושירים חסידיים.

 

לאורך השנים אופיין ערוץ 7 בהתבטאויות קיצוניות שעוררו הד ציבורי רחב, ושדרניו הירבו לתקוף את בית המשפט העליון ואת פרקליטות המדינה, במקביל התנהלו סביב הערוץ מאבקים לסגירתו, לצד מאבקים מקבילים להכשרתו.


פורסם לראשונה 20/10/2003 13:29

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
יעקב כץ (משמאל) ויואל צור. הורשעו
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: סלימאן אבוגוש
מתוך המים הטריטוריאליים (ארכיון)
צילום: סלימאן אבוגוש
צילום אתר הכנסת
כבל. הצדק ניצח
צילום אתר הכנסת
מומלצים