שתף קטע נבחר

חשיפה: טננבאום הוזהר בארץ לפני שיצא לעסקה

תחקיר ynet מעלה כי אל"מ (מיל) אלחנן טננבאום הוזהר בארץ מספר פעמים לפני שיצא לבצע את "העסקה" באבו דאבי, שחרצה את גורלו. גורמי ביטחון חששו מהקשר שהתפתח בינו לבין קייס עובייד, שהיה איש המפתח של החיזבאללה בפרשת החטיפה

פרסום ראשון: תחקיר ynet מעלה כי אלחנן טננבאום, שהפרטים על נפילתו בשבי החיזבאללה הותרו היום (ד') לפרסום - הוזהר זמן קצר לפני חטיפתו על ידי גורמי ביטחון בישראל. ולמרות זאת, בחר לצאת לעסקה המפוקפקת בבריסל ואבו דאבי - וחרץ את גורלו.

 

הפרטים המדויקים של האזהרות שהועברו לטננבאום שמורים במערכת, אולם מדובר במספר שיחות שקיימו עימו גורמי ביטחון בכירים בשנת 2000, לאחר שהחל לקיים את קשריו עם שותפו הערבי-ישראלי קייס עובייד - מי שפעל למעשה בשירות החיזבאללה והיה מעורב אישית בחטיפתו.

 

בשירותי הביטחון בארץ "סומן" טננבאום במהלך שנת 2000 כדמות בעייתית: אלוף-משנה במילואים, שניסה לפתח קריירה עצמאית באמצעות קשרי מסחר שונים עם גורמים בעלי קשרים פליליים. בין היתר סחר עם גורמים בלבנון, אולם נסיגת צה"ל באותה שנה הביאה לחיסולם של עסקים אלו.

 

טננבאום נקלע לקשיים כספיים משמעותיים. הוא חיפש עסקאות מהירות שיוכלו לחלץ אותו מהמצב הקשה. החוקיות של העסקאות האלו עדיין איננה ברורה לחלוטין. 

 

בעקבות כך, החלה להתגבש העסקה בין טננבאום לקייס עובייד, שאת משפחתו הכיר זמן רב. עובייד הבן, בעל רקע פלילי, היה מרושת בעסקי המשפחה הבלתי חוקיים - ובעיקר בקשריה עם גורמים במדינות ערב.

 

מה כללה העסקה הזאת? את הפרטים האמיתיים על כך יודעים רק טננבאום עצמו, קייס עובייד ואנשי החיזבאללה. גם בני משפחתו של טננבאום אינם יודעים מה נכלל בעסקה, להוציא את הבטחתו של טננבאום כי מדובר בעסקה משמעותית היכולה "לחלץ אותו מהבוץ".

 

בישראל ידעו היטב על הקשר שנרקם בין השניים. טננבאום זומן למספר "שיחות הבהרה". באחרונה שבהן, שהתקיימה זמן לא רב לפני שיצא לבריסל, נאמרו לו דברים חריפים ומפורשים. המסר היה: הפסק את הקשר עם עובייד, אנחנו יודעים הכל.

 

טננבאום בחר להתעלם, אולי כי היה משוכנע באמינותו של שותפו הערבי, ואולי כי מצבו הכספי הקשה אילץ אותו, לפי ראייתו, לממש את העסקה הרווחית, כביכול.

 

הוא נפרד מבני משפחתו והצליח לעזוב את הארץ ולצאת לבריסל - מבלי שהדבר נודע. מבריסל יצאו הוא ועובייד לאבו דאבי, ושם החלה להתגלגל פרשת החטיפה כולה. בחלק ממנה, יש להדגיש, היו מעורבים גם האיראנים, "בעלי הבית" של חיזבאללה.

 

בארץ היו מי שדפקו על השולחן בזעם, כשהופיע מנהיג חיזבאללה, חסן נסראללה, וסיפר על "קצין ישראלי בכיר" הנמצא בידיו. היתה להם סיבה טובה לעשות זאת. טננבאום חמק להם בין האצבעות.

 

בעקבות כך נעצרו בני משפחת עובייד, אחותו ושני אחיו של קייס מטייבה, בניסיון לגלות האם ידוע להם דבר על הפרשה. הם הכחישו - ושוחררו כעבור מספר שבועות. קייס עובייד יושב היום בביירות, בחיק החיזבאללה.

 

עד לרגע זה לא ידוע איזה מידע הועבר על ידי טננבאום, מרצון או בעקבות לחץ קשה של חקירות ועינויים - לידי שוביו. בישראל מעריכים כי זו השאלה העיקרית בפרשה. האם מדובר בפרטים מסווגים ומשמעותיים? סודות צבאיים שיכולים לגרום נזק? את זאת יודעים רק אלה שאולי מחזיקים בהם כעת, בלבנון - או בטהראן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גורם במערכת הביטחון הזהיר: אנחנו יודעים הכל
צילום: ארכיון
טננבאום. התעלם מהאזהרה
צילום: ארכיון
צילום: ג'רמי פלדמן
משפחת טננבאום בבית המשפט
צילום: ג'רמי פלדמן
צילום: ערוץ 10
קייס עובייד. האיש של החיזבאללה
צילום: ערוץ 10
מומלצים