שתף קטע נבחר

"היתה התרעה נקודתית לפגיעה במטוס אל על"

בעקבות התרעה ביטחונית שהעבירה ישראל, הורה אמש מגדל הפיקוח בטורונטו לקברניט מטוס אל על, שעל סיפונו היו 193 נוסעים, לנחות במונטריאול. שר התחבורה הקנדי: "היה איום נקודתי לפגוע במטוס בשדה התעופה פירסון. שירותי המודיעין חוקרים את האירוע"

האם סוכל פיגוע אווירי במטוס ישראלי? שר התחבורה הקנדי, דייויד קולנט, אישר אמש (יום ה') שהייתה "התרעה נקודתית על איום לפגוע במטוס של חברת אל-על. לכן הורינו לטייס לנחות מייד בשדה התעופה 'מיראבל', הסמוך למונטריאול".

 

השר הקנדי ציין ש"האיום התייחס לנמל התעופה 'פירסון' בטורונטו". לדבריו, נמל התעופה בטורונטו המשיך לתפקד כל העת ללא הפרעה. הוא אמר ששירותי המודיעין הקנדים והמשטרה חוקרים את האירוע. עם זאת, הוא לא הגדיר באיזה איום מדובר.

 

דובר אל על מסר כי ההתרעה לשנות את יעד הנחיתה נמסרה ממגדל הפיקוח בטורנטו, אולם הדגיש גם הוא שטרם נמסרו פרטים נוספים על סוג האיום.

 

השתלשלות הפרשה

 

גורמים המקורבים לחקירת האירוע בקנדה מסרו ל-ynet כי גורמי ביטחון ישראלים טילפנו למשרד התחבורה הקנדי אתמול ב-05:30 (שעון קנדה), כחמש שעות לאחר שטיסה ly105 המריאה מנמל התעופה בן גוריון בדרכה ללוס אנג'לס. בשיחה זו דיווחו על ההתרעה לפגיעה במטוס.

 

זמן קצר אחר כך הוחלט במשרד התחבורה הקנדי להורות למטוס לשנות את נתיב טיסתו ולנחות במונטריאול, שמרוחקת כשעת טיסה מטורונטו. הטייס ציית להוראה ונחת ב-7:15 בבוקר במונטריאול.

 

"פתאום הודיעו לנו שבגלל 'איום ביטחוני' המטוס מופנה למונטריאול", סיפר אתמול שון דווידסון, תושב אונטריו שבקנדה, שהיה אחד מנוסעי המטוס. "הנוסעים במטוס היו שקטים. לא היתה שום בהלה. ישבנו במטוס קרוב לשלוש שעות והנוסעים התחילו להעלות ספקולציות שונות לגבי הסיבה שבגללה הנחיתו אותנו בנמל אחר", סיפר.

 

"בשום רגע לא דאגתי כי אני יודע ש'אל על' היא החברה הבטוחה ביותר בעולם", הוסיף דווידסון.

 

מאוחר יותר המריא המטוס ובו 193 נוסעים ואנשי צוות, רק כדי לנחות שוב בשדה התעופה "מונרו" בהמילטון, כ-60 קילומטרים מטורנטו. בנקודה זו ירדו 44 נוסעים, שבמקור היו אמורים להגיע לטורונטו. במקומם עלו הנוסעים שרכשו כרטיסים מטורונטו ללוס אנג'לס. כוחות משטרה רבים נכחו בנמל התעופה בהמילטון בעת הנחיתה ומסוק ריחף ממעל.

 

הטייס תידלק את המטוס בהמילטון, ומשם המריא בדרכו ללוס אנג'לס, שם נחת בשלום לפנות לפנות בוקר (שעון ישראל).

 

דובר משטרת מחוז פיל בקנדה, האחראית על נמל התעופה הבינלאומי בטורונטו, הגדיר בשיחה עם ynet את הסיבה לשינוי יעד הנחיתה כ"בעיה ביטחונית". "הנושא עדיין נחקר על ידי מספר רשויות", אמר הדובר, "אבל המטוס נחת בשלום ואז המשיך ליעדו הסופי - לוס אנג'לס".  

  

דובר רשות התעופה של קנדה , פיטר קוילס, אמר ל-ynet: "נקטנו בכל אמצעי הזהירות. כמו אצלכם, גם אנחנו לוקחים ברצינות כל סיכון ביטחוני לנוסעי מטוסים. לא אוכל להוסיף מעבר לכך, משום שהנושא נמצא בחקירה".

 

"קציני משטרה בכירים הגיעו למקום"

 

דובר נמל התעופה בהמילטון, קן מיטשל, אמר בראיון לרשת טלוויזיה קנדית ש"קציני משטרה בכירים הגיעו לזירת האירוע", אך הדגיש שהפעילות בנמל התעופה נמשכה כסדרה.

 

"אנחנו לא יודעים מה בדיוק היתה מהות האיום", הוסיף, "אבל אנחנו יודעים שהמטוס הספציפי הזה ונמל התעופה בטורונטו היו תחת איום".

 

כלי התקשורת בקנדה דיווחו שנוסעים שהיו אמורים לעלות לטיסה בטורונטו הובאו להמילטון באוטובוסים תחת שמירה משטרתית. כך היה גם לגבי חלק מהנוסעים שירדו בהמילטון, והוסעו לטורונטו.

 

האמריקנים הזהירו

 

לפני כחודש קרא המשרד האמריקני לביטחון לאומי לחברות התעופה, למשטרה ולגורמי ביטחון ברחבי ארה"ב, להעלות את הכוננות הביטחונית. זאת בעקבות "דיווחים רבים שקיבל המודיעין האמריקני, על כך שטרוריסטים מתכננים לבצע בתקופה הקרובה פיגועים בו-זמנית נגד מטרות אמריקניות בארה"ב או בחו"ל". 

 

ההודעה, שהועברה לאלפי גורמי ביטחון בארה"ב אולם לא פורסמה בציבור הרחב, הדגישה מידע קודם שהיה בידי המודיעין. על פי המידע, מתכוונים גורמים טרוריסטים לפגוע בבתי מלון ובנייני דירות ולבצע פיגועים בנשק כימי, ביולוגי או גרעיני בארה"ב או נגד מטרות אמריקניות בחו"ל.

  

"חלק מהדיווחים מצביעים על כך שהתקפה גדולה עלולה להגיע בעקבות פעולות קטנות יותר במזרח התיכון או בדרום אסיה", נכתב בהודעה.


פורסם לראשונה 23/10/2003 19:10

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
המטוס מוקף באנשי ביטחון בנמל המילטון
צילום: איי פי
צילום: איי פי
מסוק משטרתי ריחף מעל
צילום: איי פי
מומלצים