שתף קטע נבחר

ברלין: העבר הנאצי "רודף" את אנדרטת השואה

עבודות הבנייה של האנדרטה לזכר קורבנות השואה הופסקו לאחר שהתברר שחברת הכימיקלים השותפה בבניית האנדרטה, סיפקה את הגז הקטלני ציקלון B למחנות ההשמדה של הנאצים

עבודות הבנייה של האנדרטה בברלין להנצחת ששת המיליונים שנספו בשואה הופסקו, בשל שערוריה שהתעוררה עקב חוזה עם חברת הכימיקלים "דגוסה" - שבבעלותה היתה בעבר  חברה שסיפקה ציאניד למחנות ההשמדה הנאציים.

 

העיתון "פרנקפורטר אלגמיינה צייטונג" דיווח שהקרן האחראית על בניית האנדרטה החליטה בסוף השבוע למצוא יצרן אחר של כימיקלים, לציפוי הקירות נגד ציורי גרפיטי, ולבטל את החוזה על החברה השנויה במחלוקת.

 

בעת השלטון הנאצי היתה חברת "דגוסה" שותפה בחברת "דֶגֶש", שסיפקה את גז ה"ציקלון B" -  גז העשוי מציאניד ומימן, אשר שימש בידי הנאצים לרצח יהודים במחנות ההשמדה.

 

הטלוויזיה הגרמנית דיווחה שהידיעה אושרה על ידי לאה רוש, שהיתה בין יוזמי הקמת האנדרטה ב-1998.

 

אנדרטת ההנצחה מוקמת בלב העיר, מעל הבונקר ששימש את היטלר בימי המלחמה. לוחות הבטון הראשונים הונחו במקום עם תחילת הבנייה באוגוסט. בסיומן של העבודות תכלול האנדרטה כ-2,700 לוחות אבן בגבהים שונים, שיוצבו ברווחים קטנים זה מזה.

 

הרושם שיקבלו המבקרים במקום הוא של בית קברות גדול. מבנה תת-קרקעי יוקם מתחת למציבה ויכלול מרכז מידע על השואה. האנדרטה אמורה להיות מוכנה במאי 2005 - בדיוק בזמן כדי לציין 60 שנה לתום מלחמת העולם השנייה. מדובר בצעד ראשון של גרמניה לקראת פיוס עם העבר הרצחני שלה.

  

העיתון הגרמני דיווח עוד כי חלק מחברי הקרן יצאו נגד מעורבות החברה בבניית האנדרטה, בהם אלכסנדר ברנר, ראש הקהילה היהודית בברלין.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
לוחות הבטון הראשונים של האנדרטה בברלין
צילום: איי פי
מומלצים