שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  ההצגה הכי טובה בעיר

  כדורים פורחים, בעלי חיים, סלבריטאים, מסעות בתלת-אופן, דו"חות חניה פיקטיביים. לקראת הבחירות לרשויות המקומיות שייערכו מחר: כל הגימיקים שבעזרתם ניסו המועמדים להעיר את ציבור הבוחרים

  מי אמר שתעמולת בחירות חייבת להיות דבר אפור ורציני? הראש היהודי, כידוע, אוהב להמציא פטנטים – וגם במערכת הבחירות לרשויות המקומיות, שיתקיימו מחר (ג'), יש כאלה לא מעט. במטות המועמדים נחושים לנצל כל הזדמנות עד הדקה התשעים – והם עושים זאת בעזרת שלל גימיקים, צחוק והומור.

  בתל-אביב,

  למשל, יש רשימה שמתמחה בגימיקים - הירוקים. לפני כחודש קיבלו אלפי תושבי תל-אביב דו"חות חניה בחתימת רון חולדאי. רק שהפעם, לא היתה להם סיבה להתרגז. כעבור רגע התברר לנהגים הכעוסים, כי דו"ח החניה הוא למעשה דו"ח פיקטיבי, חלק מתעמולת הבחירות של הירוקים. "הירוקים מתחייבים: חניה חינם לתושבי תל-אביב", נכתב מצידו השני של הדו"ח.

  פאר ויסנר, מועמד הירוקים לראשות העירייה, מתרץ: "היינו צריכים לעורר את מערכת הבחירות, כי חולדאי עשה הכל כדי להרדים את הציבור. אז החלטנו לתת לאזרחים דו"חות חניה. בהתחלה העלינו לאנשים את האדרנלין, אבל רגע אחרי הם כבר חייכו, כי הבינו שאת הדו"ח הזה הם לא צריכים לשלם".

  הירוקים גם גייסו למקום הרביעי ברשימה את השחקנית אורנה בנאי. גימיק נוסף של הרשימה: נסיעה משותפת של ויסנר, בנאי ודודו טופז בתלת-אופן בשוק הכרמל, כדי לאסוף אוכל לנזקקים. הגימיקים הם נחלתן של כמעט כל הרשימות בתל-אביב. רשימת מרצ, בראשות יעל דיין, התהדרה ברשימת סלבריטאים שתומכים בה. האדריכל ישראל גודוביץ, המתמודד לראשות העירייה מול חולדאי, הוציא בסוף-השבוע שני עגלונים שנשאו את ססמת הבחירות שלו. לדברי גודוביץ, הגימיק הזה נועד למחות על החלטת ראש עיריית תל-אביב שלא להקצות שטחי פרסום לצורך תעמולת הבחירות של הרשימות. "העגלונים שלנו מסתובבים בעיר, וכולם יצאו מהחורים ומחאו לנו כפיים. צריך לזכור שתל-אביב היתה פעם עיר של עגלונים", אמר.

  גם רשימת שינוי בתל-אביב יזמה גימיק משלה כדי לקבל חשיפה תקשורתית: עשרה פעילים יצאו ביום שבת עם שנורקלים לחופי הים של תל-אביב, "כדי לחפש את הקול הצף". רון לוינטל, מספר שתיים ברשימה, מסביר: "יש אדישות גדולה בציבור. קשה להוציא את האנשים מהבית. אם נבוא לאנשים עם שנורקלים, נחלק פליירים ונעשה את זה מצחיק ומשעשע, אולי יקדישו לנו יותר תשומת לב".

  זה מה שנותר ממערכת הבחירות, רק גימיקים?

   "גימיקים לא נועדו רק לעיתונים, אלא לעורר את הציבור האדיש. זה חלק מתעמולת הבחירות ואנחנו כבר עובדים על 'אם כל הגימיקים', שיהיה ביום הבחירות".

  גם רשימת פרנסה לתל-אביב, של תושבי שכונות הדרום, ניסתה לזכות בחשיפה תקשורתית וציבורית. לשם כך הפגינו כמה מפעילי הרשימה נגד הליכוד מול מצודת זאב בתל-אביב. הגימיק: חמור ש"גוייס" להפגנה עם השלט: "אני תושב שכונות שמצביע ליכוד".

  אבל הגימיקים לא מתרכזים רק בתל-אביב, אלא מופיעים בכל רחבי המדינה. רשימת שינוי ברמת-גן יצאה עם גימיק משלה, תחת הכותרת "למי יצלצלו הפעמונים". כעשרים אנשי שינוי הגיעו לכיכר אורדע בעיר וצילצלו בעשרות פעמונים "כדי להעיר את התושבים", כלשונם.

  ביבנה מחלקת שינוי בקבוקוני יין כשר למהדרין לציבור הבוחרים. המדובר בגימיק אירוני למדי: חלוקת בקבוקים במסגרת תעמולת בחירות מזוהה עם המפלגות החרדיות, ובבחירות האחרונות לכנסת אף יצאה שינוי נגדה.

  באור יהודה היה מי שהחליט להפוך ידיעה עיתונאית על אחד המועמדים לחלק מתעמולת הבחירות שלו. גורם אנונימי חילק לאלפי בתי-אב ביישוב "ערכת בחירות": גיליון "ידיעות אחרונות" עם כתבה ביקורתית על מועמד מסוים; קלטת וידיאו מהחדשות המקומיות על אותו מועמד; וכן מכתב של ח"כ שדורש לפתוח בחקירה פלילית בגין אותה פרשה.

  בראשון-לציון נקט המועמד למועצת העירייה ציון כהן שיטת פרסום יוצאת דופן: בלון ענק, המתנשא לגובה 70 מטר, הנושא את שמו. כהן, לשעבר סגן ראש העירייה, פרש בשנת 1998 מהפוליטיקה המקומית. כשחזר השנה למירוץ, ידע שהוא חייב למצוא דרך שתחזיר אותו לתודעה הציבורית של תושבי העיר. לדבריו, חיפש גימיק פרסומי שכולם יראו וידברו עליו. "הרמתי בלון שאפשר לראות אפילו מנס-ציונה", מתגאה כהן.

  סיעת נאה, שרצה לבחירות בפתח-תקווה, הכינה הזמנה ל"מסיבת סוף העולם". רק שהתקליטנים שאמורים להופיע במסיבה הזו הם ארבעת חברי הסיעה. המטרה: אנשי הסיעה מבקשים "להדליק" את פתח-תקווה ביום הבחירות, כדי ש"המושחתים לא ימשיכו לכבות לנו את האור".

  לפעמים גם המיקום שבו מתנהלת תעמולת הבחירות הוא סוג של גימיק: באחת היציאות של נתיבי איילון, לצד שלטי החוצות של חולדאי ומתמודדים אחרים בתל-אביב, צץ לו שלט חוצות קצת מפתיע במיקומו – השלט של אמנון מרחב, המתמודד לראשות העיר המאוחדת מודיעין מכבים-רעות. "מרבית תושבי העיר נוסעים לעבודה בתל-אביב וגוש דן דרך נתיבי איילון", מסביר מרחב. "בפקק שמזדחל שם יש להם הרבה זמן לקרוא את מודעת הבחירות שלי".

  בחדרה הצליח סמי לוי, יו"ר שס בעיר, להוציא חילונים רבים לרחובות עם ספרי תורה. לוי הוציא גם דיסקים המתנגנים ערב ערב בחדרה באמצעות מכוניות שמסתובבות בעיר, הביא לכנס ענק את הבאבא ברוך ועוד ועוד. גם אברהם בלדב, סגן ראש העירייה, יו"ר המפד"ל ומועמד התנועה למועצה, ארגן כמה גימיקים משלו. כך, למשל, יוצאים פעיליו יום יום בשיירת אופני תלת-אופן מחוברים לשלטי בחירות ענקיים של המועמד, וחולפים בשיירה גדולה ברחובות העיר.

  בפרדס-חנה תלה המועמד לראשות המועצה, ישראל וזאן, בלון ענק במרכז המושבה שאיש מבין העוברים ושבים לא יכול לפספס. גם ציון רצון, מועמד ש"ס למועצה המקומית פרדס-חנה כרכור, חילק אלפי "ערכות סוכה" בחג הסוכות, שבהן אפשר היה למצוא הסבר מפורט על הלכות החג ומנהגיו.

  לאריה פרג'ון, נציג תנועת המפד"ל בבחירות לראשות העיר טירת-הכרמל, ססמת בחירות מקורית: "מילה שלו היא מילה". ואולם במקרה של פרג'ון, כיום סגן ראש העיר, מדובר בססמת בחירות בעלת כפל משמעות, שכן 18 שנה משמש פרג'ון כמוהל בהתנדבות.

  אבל לא כל הגימיקים משעשעים: סגן-אלוף ('מיל) רון פרומר, המועמד לראשות עיריית נהריה מטעם סיעת נהריה נטו, גילה במהלך מערכת הבחירות כי הלך לעולמו בטרם עת. ברחבי העיר נתלו מודעות אבל שבישרו כביכול על מותו. המשטרה עדיין מנסה להתחקות אחר מי שעומד מאחורי המודעה הנבזית.

   

  השתתפו: מאיר תורג'מן, גואל בנו, ליאור אל-חי, ערן נבון, איתן גליקמן 

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  יבנה. בקבוק יין כשר למהדרין
  צילום: אלי סניור
  נהריה. מודעות אבל שבישרו כביכול על מותו של המועמד
  צילום: דודו בכר
  ראשון לציון. בלון ענק שט מעל העיר
  צילום: דודו בכר
  צילום: מיכאל קרמר
  תל אביב. הסוס של גורביץ
  צילום: מיכאל קרמר
  מומלצים