שתף קטע נבחר

"שרון היפנה את החוקרים לבנו גלעד"

לאחר 7 שעות הסתיימה חקירת ראש הממשלה במעונו בי-ם. גורמים המקורבים לחקירה: הוא השיב לשאלות קציני יאחב"ל ויאח"א, אולם בפרשת האי היווני היפנה אותם לבנו, השומר על זכות השתיקה. ערוץ 1: החוקרים הציגו לשרון תמליל שיחה שלו עם איש העסקים אפל, בו ביקש שרון סיוע בפריימריס

ראש הממשלה, אריאל שרון, נחקר היום (ה') באזהרה. החקירה התקיימה במעון ראש הממשלה בירושלים. היא החלה בשעה תשע בבוקר ונמשכה קרוב לשבע שעות. עדיין לא ברור אם החקירה הסתיימה באופן סופי, או שתגלוש גם לשבועות הבאים.

 

גורמים המקורבים לחקירה אמרו ל-ynet כי ראש הממשלה נחקר בפרשת האי היווני וספיחיה - פרשת אדמות גינתון, ולא נחקר בפרשת סיריל קרן. לדברי הגורמים, ראש הממשלה שיתף פעולה עם חוקריו וענה לשאלותיהם. אולם גורמים במשטרה ציינו כי ראש הממשלה לא גילה לחוקרים מידע חדש ובפרשת האי היווני היפנה את החוקרים לבנו גלעד.

 

מתחקיר "ידיעות אחרונות" בפרשת אדמות גינתון עולה כי איש העסקים דוד אפל השקיע 24 מיליון דולר ברכישת קרקע חקלאית באדמות גינתון, ליד לוד. מהתחקיר עלה לכאורה שלולא דאגתו הרבה של ראש הממשלה, אפל היה עלול להפסיד את הכסף.

 

החקירה: "תמליל של שיחה עם אפל"

 

שרון הגיע למעונו בירושלים רק דקות ספורות לפני הגעת צוות החוקרים. הוא מיוצג על-ידי עורך-דינו, דורי קלגסבלד, שהכין אותו לחקירה. אתמול הסתגר ראש הממשלה בחוות השקמים, ובילה את רוב שעות היום בהכנות לקראת חקירת המשטרה. הוא שוחח עם בניו ועם עורכי-דינו, עבר על מסמכים הנוגעים לפרשות וריענן את זכרונו.

 

את החקירה בפרשת האי היווני ערכו ארבעה חוקרים מהיחידה הארצית לחקירת פשעים בינלאומיים (יאחב"ל) וחוקר מהיחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה). ראש יאח"ה, תת-ניצב מירי גולן, מרכזת את החקירות, אולם לא הגיעה למעון רה"מ. לעומתה, ראש היאחב"ל, תת-ניצב יוחנן דנינו, נמנה על צוות החוקרים.

 

בערוץ 1 דווח כי לראש הממשלה הוצג בחקירה תמליל של שיחה שלו עם איש העסקים, דוד אפל, בשנת 98', שלפני כמה שבועות נחקר גם אפל לגביה. מדובר בשיחה שהתנהלה לקראת הפריימריס. באותה שיחה נשמע שרון שואל את אפל מספר פעמים "אתה תעזור לי אתה תעזור לי" ובהמשך הקלטת הודה לאפל על ארוחה שהוא הזמין אותו.

 

ראש הממשלה לא נחקר היום בפרשת סיריל קרן, מאחר שבמשטרה מחכים להחלטה בבית המשפט העליון בעניין חשיפת המסמכים של גלעד שרון בפרשה.

 

"למשטרה אין מגבלות בחקירה"

 

מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב שלמה אהרונישקי, הבהיר השבוע כי "למשטרה אין מגבלות בחקירת ראש הממשלה". היועץ המשפטי, אליקים רובינשטיין, הוא שאישר לחקור את ראש הממשלה, בהסבירו כי "לחוקרים ישנן שאלות רבות לשרון - והתנאים לקיום החקירה בשלו".

 

רובינשטיין הבהיר כי ראש אגף החקירות, ניצב משה מזרחי, לא ישתתף בחקירתו של ראש הממשלה. בסוף-השבוע המליץ רובינשטיין על הדחתו של ניצב מזרחי, בעקבות פרשת האזנות הסתר. היועץ דחה בתוקף טענות, לפיהן עיתוי ההמלצה לא היה מקרי, ויש לו קשר לחקירת ראש הממשלה.

 

תזכורת: פרשת האי היווני

 

פרשת האי היווני נחשפה ב"ידיעות אחרונות". על פי מסמכים ועדויות, איש העסקים דוד אפל הבטיח לגלעד שרון, בנו של ראש הממשלה, מיליון וחצי דולרים נוספים עם השלמת אחד פרוייקט בנייה בחו"ל. בשעת חתימת החוזה קיבל כבר גלעד לפחות 100 אלף דולר בתשלום אחד, עבור "שירותי ייעוץ". אפל אמור היה לשלם לו לפחות עוד 300 אלף דולר, גם אם הפרוייקט לא יצא לפועל.

 

על-פי הפרסום, בתקופה הרלוונטית להענקת התואר יועץ לבנו של שרון, ולהזרמת מאות אלפי דולרים לכיסיו, נענה אריאל שרון עצמו (שהיה בתקופת ההתקשרות בין בנו לבין אפל שר החוץ בממשלת נתניהו, ראש אופוזיציה, ולבסוף - ראש ממשלה) לבקשותיו החוזרות של אפל להפעיל את סמכויותיו הממלכתיות כדי לקרב בין איש העסקים הפרטי לבין צמרת השלטון ביוון. זאת על רקע קשיים משפטיים בהם נתקל אפל כשניסה לקדם את הקמת פרוייקט הנופש שלו ביוון.

 

לפני שנתיים חשף "ידיעות אחרונות" כי במסגרת ניסיון אפל לרכוש אי ביוון הבטיח איש העסקים עזרה פוליטית ולוגיסטית לשרון ולראש עיריית ירושלים, אהוד אולמרט, כשהתמודדו ביניהם בפריימריס הפנימיים על ראשות הליכוד. בתחקיר נחשף גם כי השניים השתמשו במעמדם הממלכתי כדי להעניק לאפל עזרה בקידום הקשרים שלו עם אנשי ציבור ביוון.  


פורסם לראשונה 30/10/2003 08:31

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
התכונן בחווה. שרון
צילום: איי פי
החוקרים מגיעים למעון ראש הממשלה
צילום: ארכיון ידיעות אחרונות
משתתף בחקירה. תנ"צ דנינו
צילום: ארכיון ידיעות אחרונות
צילום: חיים הורנשטיין
"שרון היפנה לגלעד". בנו של ראש הממשלה
צילום: חיים הורנשטיין
מומלצים