שתף קטע נבחר

עידן שכטר הסתיים, סיבוב שני בין ספקטור למרחב

הציבור במודיעין הדיח את ראש העירייה, ורשימתו אף לא עברה את אחוז החסימה. ראש מועצת מכבים-רעות קיבל 32.85 אחוז מהקולות, סגן ראש עיריית מודיעין 28.87. שכטר: "אני יכול להסתכל אחורה בגאווה". ספקטור קרא למרחב להתאחד עמו ולחסוך "הרבה כסף ושנאת אחים". מרחב: "אני בטוח שרצונם של תושבי מודיעין בהנהגה חדשה ורעננה"

ראש עיריית מודיעין משה שכטר הובס בבחירות לראשות העירייה וסיים בכך את תפקידו לאחר שמונה שנים כראש מועצה ממונה וראש העירייה הראשון. מתוצאות ההצבעה התברר כי במודיעין יתקיים סיבוב שני בין ראש מועצת מכבים-רעות משה ספקטור, שהחל במירוץ שלו לפני חודש בלבד, ובין סגן ראש עיריית מודיעין אמנון מרחב.

ספקטור קיבל 32.85 אחוז מקולות הבוחרים, ואילו מרחב קיבל 28.87 אחוז. שכטר קיבל רק 7.66 אחוזים, מכה קשה מבחינתו, כאשר רשימתו אף לא עברה את אחוז החסימה. נראה שציבור הבוחרים במודיעין סגר חשבון עם ראש העירייה הוותיק. הדחתו של שכטר מלמדת על חוסר האמון שרכש הציבור לראש העירייה. שאר המועמדים השתרכו אחרי שני המועמדים המובילים: יוסי בר-דוד קיבל 12.03 אחוז, ירון רן 9.46 אחוזים, חיים ביבס 7.87 אחוזים ויוסה ירמיהו 1.26 אחוזים בלבד.

מהנתונים עולה כי הגוש הדתי רשם הישג מרשים וייוצג במועצה בארבעה מנדטים לעומת אחד בבחירות הקודמות. לעומת זאת, רשימת "עיר חופשית" איבדה את כל ארבעת המנדטים שלה וכלל לא נכנסה למועצה, גם "תל"ם" של יוסי בר-דוד איבדה מכוחה וקיבלה מנדט אחד בלבד. "שינוי" הצליחה להכניס רק מנדט אחד, הליכוד הצליח להכניס הפעם מנדט, כאשר בבחירות הקודמות הוא לא היה מיוצג כלל.

לראש העירייה החדש, שייבחר בסיבוב השני, יהיה קשה מאד להקים קואליציה משברירי המפלגות שנכנסו למועצה. גם אם יצליח לעשות זאת, וישיג רוב של שמונה חברים, הוא יתקשה לנהל אותה. אם ייבחר משה ספקטור בסיבוב השני, תרוויח מכבים-רעות, שהתנגדה לאיחוד: גם חמישה מנדטים וגם ראש עירייה. מרוויח נוסף יהיה אלכס וינרב, שפרש מהמועמדות לראשות העירייה והצטרף למחנה הנכון מבחינתו, מחנה ספקטור, כמספר 2.

אחוז ההצבעה במודיעין עמד על כ-50 אחוז, למרות ניסיונות המועמדים והמפלגות להמריץ את הבוחרים. הבוחרים הצביעו ב-43 קלפיות, כאשר במודיעין היו 32 קלפיות ובמכבים-רעות 11. סך כל הקולות עמד על 16,049 מהם 278 פסולים.

בהיוודע תוצאות הבחירות הבטיחו שני המועמדים המובילים כי "אהיה ראש העירייה המאוחדת". ספקטור ומרחב, בהפרש ניכר מכל האחרים, קיבלו את הבשורה תוך ידיעה כי הקרב ביניהם רק החל. האווירה במטה מרחב היתה מרוממת כבר מתחילת הערב, לאחר זרימת התוצאות מקלפיות בודדות בלבד. בתוך זמן קצר החלה החגיגה, כוסות הושקו וכך גם הגיעו הברכות. הפעילים ובידיהם התוצאות הבהירו לכל הנוכחים: "אין ספק שאמנון מוביל במודיעין, וכי הוא יעלה לסיבוב השני".

מרחב לא חיכה עד תום קבלת התוצאות כדי להכריז: "אהיה ראש העיר המאוחדת של כולם". חבריו מיהרו להרים אותו על הכתפיים, "אני מתרגש מאד ושמח מאד. מבחינתי, זו הלבנה הראשונה בדרך לבניין שהוא מודיעין-מכבים-רעות. כראש העירייה המאוחדת, אני בטוח שנצליח לבנות פה את מה את מה שהבטחנו לכל אורך הדרך: מקום טוב יותר לילדים. יש לי עדיין קרב לפני. אני מעודד מהניצחון ואני משוכנע שאצליח גם בסיבוב הבא".

במטה ספקטור שרר שקט יחסי למרות האווירה החגיגית ספקטור עצמו סרב תחילה להגיב עד לקבלת התוצאות במלואן. תומכיו ופעיליו קיבלו את הגזירה, ולמרות החיוכים נעדרו משם הצהלות והקריאות שאפיינו את מטהו של מרחב. רק בשעה 03:00 לפנות בוקר ניאות ספקטור להתייחס רשמית להישגו. מתוך נאום מוכן מראש הוא קרא דברי תודה לאשתו דרורה, משפחתו ופעיליו, בעודו מציין במיוחד את אלכס וינרב, שוויתר על מועמדותו לראשות העירייה לטובת תמיכה בספקטור, עדי מינץ, מיכל קטן ועוד. "היום בדיוק הוא חודש מאז שהתחלנו במירוץ", אמר ספקטור, "בזמן הקצר מאד הזה הצלחנו להראות דבר מיוחד מאד. תארו לכם מה היה אפשר לעשות בשבועיים נוספים. היום הזה אוחדה לה מודיעין יחדיו".

בהמשך הדברים קרא ספקטור למועמד השני המוביל, מרחב, להתאחד עימו, לצרף כוחות, ובכך לחסוך לדבריו "הרבה מאד כסף והרבה מאד שנאת אחים. את הכסף שיעלה סיבוב נוסף נוכל להפנות לטובת העיר". על קריאה זו אמר מרחב: "אני בטוח שרצונם של תושבי מודיעין-מכבים-רעות בהנהגה צעירה, חדשה ורעננה. ניפגש בקלפי".

ראש העירייה שכטר: "הבוחר אמר את דברו ואנחנו מכבדים אותו. למודיעין תהיה הנהגה חדשה. אני יכול להסתכל אחורה בגאווה ולראות את ההישגים היפים שלנו ב-10 השנים האחרונות. אני מודה שציפיתי לתוצאות הרבה יותר טובות, אבל העיתונות בישלה אותי במשך חמש שנים ברציפות. אני לא יכול לבוא בטענות נגד אף אחד. היריבים יצאו נגדי והתנפלו עלי, וזה השפיע. אני קם לבוקר חדש. אמתין להכרעה ואחפש את דרכי בעתיד".

יוסי בר-דוד: "אני מודה שהתוצאות מאד מאכזבות מבחינתי. הרבה מאד אנשים ששירתתי בחמש השנים האחרונות לא הגיעו לקלפי. מתוך מאגר של 4,000 תומכים, הגיעו רק 50 אחוז להצביע וזה מה ששינה באופן דרמטי את התוצאות".

אתה מתכוון להישאר חבר מועצה?

"אנוח כמה ימים ואחשוב מה הלאה. אחרי שהאבק ישקע ויתפזר, אשב עם המשפחה ואחליט".

חיים ביבס (ליכוד): "אני שמח על ההישג של הליכוד. בעשרה שבועות של קמפיין הצלחנו להיכנס לא רק לתודעת הבוחר, אלא גם לקבל דריסת רגל במועצת העיר. אהיה שותף לכל קואליציה שתכליתה קידום מודיעין המאוחדת".

תקראו לבוחרי הליכוד לתמוך באחד המועמדים בסיבוב השני?

"סביר להניח שכן".

מיכאל חרל"פ (אחדות): "אני מעודד מהתוצאות ומקווה שנכניס גם את המנדט השני. אין ספק שהציבור נתן בנו אמון, ואני מקווה שנצליח לקדם את העיר בשיתוף כל הנציגים".

תתמכו באחד המועמדים?

"בוודאי, אנחנו נשב ונחליט במי".

עמיקם אורן (יחד): "עוד לא גיבשנו אסטרטגיה לסיבוב השני, למעט דרישה אחת, והיא לקבל את המינהלת של הרובע העירוני. מוסרית, הוכחנו שאנחנו מייצגים את מה שמגיע למכבים-רעות, ולכן אנחנו נדרוש אוטונומיה לניהול עצמי של מכבים-רעות".

ירון רן: "התוצאות מבחינתי מאד מאכזבות. שני דברים ברורים רואים בתוצאות הסופיות: כולם הלכו כמו עדר אחרי שני מועמדים. נראה שאלמנט הכסף מכריע, אם אתה לא ראש עיר מכהן. כנראה שהקונספט שהלכתי עליו לא היה נכון. המועמדים שדיברו על חינוך וילדים הם שתפסו, שחר ומרחב. הדתיים הצביעו במאסה לאינטרס האישי שלהם, ונראה שלתנועות כמו שלי אין מקום בזירה שלהם. יש לי הכישורים שלי ואעמיד אותם לכל ראש עירייה שייבחר. כל התוכניות של המועמדים אינן יכולות להתבצע במצב שהעיר נמצאת בו. הדבר הראשון שראש העירייה החדש ישמע הוא על אי היכולת לשלם משכורות".

מה תעשה עכשיו?

"הכל תלוי ברצון ראש העירייה החדש. יש לי סיעה שקוראים לה 'מודיעין אחת' ואני רוצה לעזור בעשייה המקומית. צריך להקים פה הרבה דברים חדשים. מוקדם עדיין להחליט. זה לא תלוי בי ובתוצאה שתהיה בעוד שבועיים".

עופר גלנץ (שחר): "אנחנו לא מופתעים מההישג שלנו. בחודש וחצי הצלחנו להרים קמפיין מעשרה אחוזי חשיפה ל-70 אחוז, שיתנו לנו כנראה שני מנדטים. כל זה לא היה אפשרי ללא העבודה המסורה של עשרות פעילים, שעבדו יום ולילה. ההישג שייך כולו להם".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נראה שציבור הבוחרים במודיעין סגר חשבון עם ראש העירייה הוותיק
מומלצים