שתף קטע נבחר

שרון מבקר ברוסיה; במוקד: פרוייקט הגרעין של איראן

ראש הממשלה פתח את ביקורו בסיור בחווה חקלאית. הוא יפציר בנשיא פוטין לחדול מסיוע צבאי לטהרן, ויזהיר: "איראן מאיימת גם על מוסקבה". ישמע מהרוסים אזהרה מפני גירוש ערפאת. שרון ייפגש גם עם משפחות יהודיות שבניהן עלו ארצה

ראש הממשלה, אריאל שרון, הגיע בצהריים (יום א') לביקור בן שלושה ימים במוסקבה, ופתח אותו בביקור בחווה חקלאית. במהלך הביקור ייפגש עם נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין. מתלווים אליו השרים אביגדור ליברמן וציפי ליבני.  

 

שרון יצא לרוסיה בפעם השלישית כראש ממשלה, ולראשונה מאז נבחר לקדנציה נוספת. הפגישה המרכזית עם הנשיא פוטין תתקיים מחר. השניים יוועדו בארבע עיניים ולאחר מכן תתקיים פגישה מורחבת, בהשתתפות הצוותים. בתום הפגישות יסעדו שני הצדדים ארוחת צהריים חגיגית. שרון ייפגש גם עם ראש הממשלה הרוסי ועם שרי החוץ וההגנה.

 

ראש הממשלה יפציר במארחיו להימנע מלתרום לאיראן טכנולוגיות שיאפשרו לה לפתח נשק גרעיני. הוא יזהיר כי חרף הקשרים הכלכליים הענפים שמקיימת איראן עם רוסיה, "מדובר במדינה תומכת טרור, שעלולה להטיל איום גם על הרוסים".

 

המשלחת הישראלית צפויה לציין בחיוב את הסכמת איראן לחתום על הפרוטוקול הנוסף, המאפשר גישה חופשית לפקחי האו"ם לערוך ביקורות פתע באתרי הגרעין. בירושלים רואים בהסכמה האיראנית "צעד בכיוון הנכון", אך עדיין סבורים כי יש צורך במשטר הדוק של פיקוח המלווה בסנקציות כלכליות או דיפלומטיות, באם ההבנות לא יקוימו. שרון צפוי להעביר למארחיו מסר ברוח זו.  

 

עניין נוסף שיעלה בפגישות הוא התהליך המדיני עם הפלסטינים. לאחרונה דווח כי רוסיה רוצה להעביר את נושא הפיקוח על ישום "מפת הדרכים" לאו"ם, מתוך כוונה להעניק למפה לגיטמציה ודחיפה לישומה. ראש הממשלה יתנגד להצעה, בטענה שהצעד רק יעקב את התהליך. מנהיגי רוסיה צפויים להזהיר את שרון מיישום החלטת הממשלה בדבר "סילוקו" של יאסר ערפאת. הם יאמרו לו שהנסיון לבודד את יו"ר הרשות או למנוע הכרה בו הוא בלתי יעיל ומזיק.

 

בירושלים רואים ברוסיה גורם בעל השפעה חשובה על העולם הערבי בכלל, והפלסטינים בפרט. הביקור יוסיף נדבך למערכת היחסים הקרובה שהתפתחה בין שרון לנשיא פוטין, ושבאה לידי ביטוי במספר תחומים. בנוסף, רוסיה היא חברה ברביעייה הבינלאומית (הקוורטט) ולישראל יש עניין רב להשפיע על עמדותיה.

 

במהלך הביקור ייפגש ראש הממשלה עם משפחות יהודיות שבניהן כבר נמצאים בארץ, במסגרת פרוייקט נעל"ה (נוער עולה לפני הורים).    

 

על רקע הפיחות במעמדה של ישראל באירופה, מנסה שרון לחבק את מי שנתפס בעיניו כידיד ישראל - כמו הנשיא פוטין. בעוד שבועיים ייצא שרון לרומא, שם ייפגש עם עמיתו האיטלקי, סילביו ברלוסקוני. 


פורסם לראשונה 01/11/2003 23:32

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
ידידים ותיקים. שרון ופוטין בפגישה קודמת
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
"איום על מוסקבה". נשיא איראן, חתאמי
צילום: רויטרס
מומלצים