שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  אפגניסטן חשפה טיוטת חוקה המבוססת על עקרונות האיסלם

  אישור החוקה יהיה צעד חשוב לקראת צירופה מחדש של המדינה לקהילה הבינלאומית בעידן שאחרי נפילת שלטון הטליבאן. האו"ם שיגר משלחת דיפלומטים למדינה כדי לשכנע את מנהיגי השבטים לשתף פעולה עם הנשיא הזמני חמיד קרזאי

  המועצה השלטת באפגניסטן חשפה היום (ב') טיוטה של החוקה שהיא מקווה לכונן בחודשים הקרובים, אבן דרך חשובה בצירופה מחדש של המדינה לקהילה הבינלאומית.

   

  החוקה נוקבת בשם "הרפובליקה האיסלמית של אפגניסטן" כשם הרשמי של המדינה, רמז לרצון המועצה לאגד יחד את השבטים והעדות הרבות במדינה תחת דגל

  האיסלם, דתם של רוב התושבים. "הטיוטה מבוססת על עקרונות האיסלם וקובעת שלא ייתכן שחוק המדינה יעמוד בניגוד לחוקי הדת", נאמר בהודעת המועצה. עם זאת, ההערכה היא שחוקי המדינה לא יהיו העתק של חוקי הדת הנוקשים, כפי שהיה בתקופת שלטון הטליבאן.

   

  החוקה כוללת משרה של נשיא וסגן נשיא, אך אינה כוללת משרה של ראש ממשלה. כמו כן היא שואפת להקמת שני בתים קונגרס. החוקה טעונה אישור של הכינוס הרחב של חברי המועצה, אירוע שצפוי להערך בחודש הבא. אישור החוקה על ידי המועצה הגדולה יסלול את הדרך לבחירות כלליות באפגניסטן, שצפויות בחודש יוני 2004.

   

  האו"ם מודאג מערעור היציבות

   

  בתוך כך שיגר האו"ם משלחת רמת דרג לאפגניסטן, צעד שנועד להביע תמיכה בנשיא המועצה, חמיד קרזאי לנוכח חשש הולך וגובר להמשך שלטונו. העיתון הבריטי "אינדיפנדנט" דיווח שחברי המשלחת, שכוללת את שגרירי ארה"ב, בריטניה, גרמניה, צרפת, מקסיקו, ספרד ובולגריה, מתכוונים להביע את מחוייבותה של מועצת הביטחון ושל הקהילה הבינלאומית לשיקומה של אפגניסטן.

   

  "המנהיגים המקומיים צריכים לפעול עם השלטון המרכזי כדי לקדם עניינים כלכליים, פוליטיים, ובראש ובראשונה מתוך דאגה לענייני הביטחון", אמר שגריר גרמניה באו"ם, גונטר פלויגר.

   

  השגרירים מתכוונים לבקר בהראט ובמזאר א-שריף, להיפגש עם מנהיגים מקומיים, וללחוץ עליהם לשתף פעולה עם השלטון המרכזי, לקראת הבחירות הכלליות שצפויות להתקיים בשנה הבאה. משלחת האו"ם לא תבקר בקנדהאר, מעוזם של אנשי הטליבאן, בשל התגברות מעשי האלימות בעיר.

   

  באו"ם חוששים ליציבות שלטונו של הנשיא חמיד קרזאי, שכן כוחם של מנהיגי השבטים המקומיים מוסיף להיות חזק. בשלושת החודשים האחרונים נהרגו באפגניסטן 350 בני אדם. מדובר בתקופה הקשה ביותר במדינה מאז קרס שלטון הטליבאן. נאמני המשטר הקודם מנסים לפגוע בכוחות האמריקנים, בחיילים אפגנים, אזרחים, שוטרים, עובדי או"ם ועובדי סיוע זרים.

   

  בחודש שעבר אישר האו"ם להגדיל את כוח השלום, המונה 5,500 חיילים. עוד 450 חיילים אמורים לתגבר את הכוח הגרמני בעיר הצפונית קונדוז.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום איי פי
  חשש ליציבות שלטונו של קרזאי
  צילום איי פי
  צילום: איי פי
  חיילים זרים בבירה קאבול
  צילום: איי פי
  מומלצים