שתף קטע נבחר

מהלך בעבודה: להאריך את כהונת פרס בשנה לפחות

בכירים במפלגה פועלים במרץ להארכת כהונתו של שמעון פרס כיו"ר הזמני, ולדחיית הבחירות ליו"ר הקבוע. הסיבה: מנהיגותו "טובה ומרגיעה את השטח", ויריביו ממילא לא ממש מוכנים

לקראת מועד כינוסה של ועידת מפלגת העבודה, גובר הסיכוי שכהונתו של יו"ר המפלגה, ח"כ שמעון פרס, תוארך בשנה נוספת לפחות.

 

ועידת המפלגה תתכנס בסוף החודש, וכבר בשבוע הבא יכונס מרכז המפלגה. גורמים בכירים בעבודה, בהם חברי הכנסת חיים רמון, דליה איציק, אברהם בורג ואחרים, פועלים בתקופה האחרונה באינטנסיביות כדי להאריך את כהונתו של פרס, ולדחות את הבחירות ליושב הראש הקבוע בשנה אחת לפחות.

 

לפני שבועות אחדים פורסם ב-ynet על הקונצנזוס המתגבש במפלגת העבודה סביב הארכת כהונתו של פרס. אלא שאז לא גובשה עדיין הצעה קונקרטית בעניין כעת, נראה כי יותר ויותר בכירים מסכימים להארכת כהונתו של פרס.

 

ראש מועצת רמת הנגב, שמואל ריפמן, אף גיבש הצעה שתוגש לדיון בוועידת העבודה בעניין זה, אותה העביר למזכ"ל אופיר פינס. בשיחות סגורות התבטאה יו"ר סיעת העבודה, ח"כ דליה איציק, על כך שלולא הכין ריפמן את ההצעה, היא הייתה עושה זאת בעצמה.

 

ומי בכל זאת מתנגד למהלך? לפי שעה נראה כי ח"כ מתן וילנאי, שהצהיר על כוונתו להתמודד על ראשות העבודה, וח"כ אפרים סנה הם בין היחידים שמתכוונים להתנגד, לפחות הצהרתית. חברי הכנסת בנימין בן אליעזר ואלי בן מנחם, שהיו בין הראשונים לדרוש קביעת מועד אחרון להגשת מועמדות לתפקיד היו"ר הקבוע, טרם גיבשו החלטה. מקורבי בן אליעזר אמרו ל-ynet כי "פואד בודק את השטח ואת המצב, ובינתיים הוא בונה לעצמו תשתיות ומתכונן בשקט".

 

שמעון פרס נבחר ביוני ליושב הראש הזמני של העבודה. מרכז העבודה קבע אז כי בתוך שנה ייערכו בחירות ליושב הראש הקבוע. זמן קצר לאחר שנבחר דרשו בן אליעזר ואחרים לקבוע מועד אחרון להגשת מועמדות ולהקים ועדה לבחירת היו"ר הקבוע. אלא שדרישתם נדחתה, והוחלט כי דיון סביב הבחירות יתקיים רק לאחר הבחירות לרשויות המקומיות.

 

אלא שככל שעבר הזמן, התברר לאנשי העבודה כי מנהיגותו של פרס "טובה ומרגיעה את השטח", כהגדרת כמה מהם. בכירים בעבודה אומרים כי "אין סיבה לקיים ביוני בחירות, כאשר הבחירות הכלליות עוד לא באופק. זה מוקדם מדי, ואין צורך להכניס את המפלגה לטלטלה". הבכירים גם יודעים כי המבקשים להתמודד, אינם מוכנים לכך עדיין.

 

בתוך כך, דרש היום ח"כ אברהם שוחט, במהלך ישיבת סיעת העבודה בכנסת, לקיים ישיבה מיוחדת בה יעדכנו חברי צוות המשא ומתן עם סיעת "עם אחד" את חברי הסיעה בהתפתחויות, בדרך לאיחוד. גורמים ב"עם אחד" אמרו ל-ynet כי המשא ומתן עם העבודה נמצא בשלבים מתקדמים, ובתוך כשבועיים הוא צפוי "להיסגר סופית". עם זאת, האיחוד עשוי להידחות בשל עתירה שהוגשה בנושא למוסדות המפלגה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
מרגיע את השטח. פרס
צילום: איי פי
אתר הכנסת
הייתה עושה זאת בעצמה. איציק
אתר הכנסת
צילום: דודו פריד
מתנגד למהלך. וילנאי
צילום: דודו פריד
מומלצים