שתף קטע נבחר

חשד: בכירים בבנק הפועלים שיחדו את ביטוח לאומי

שני שותפים מירושלים חשודים כי הביאו להפחתת חוב שצבר בנק הפועלים לביטוח הלאומי, מסכום של 86 מיליון ל-20 מיליון שקלים. בתמורה קיבלו המחאה על-סך 7.7 מיליון שקל, שיצאה מהבנק והופקדה בחשבון האחות של אחד מהם. גם היא ובעלה נעצרו. שאלת מיליון הדולר: מי בבנק ידע?

האם בכירים בבנק הפועלים שיחדו את עמיתיהם במוסד לביטוח לאומי? היחידה לחקירות הונאה של המשטרה עצרה ארבעה בני-אדם, בחשד שתמורת שוחד, הצליחו להפחית בעשרות מיליוני שקלים חוב שצבר הבנק לביטוח הלאומי.

 

הארבעה - אלי אריזוני (50) וניר שמשון (53) מירושלים, ובני הזוג אברהם ושרה כהן ממעלה-אדומים, חשודים שבתמורה לשוחד הביאו להפחתת החוב, מסכום של 86 מיליון ל-20 מיליון שקלים. שלשום האריך בית משפט השלום בתל אביב בשלושה ימים את מעצרם של הארבעה.

  

על-פי החשד, במהלך חודש אפריל בשנת 1999 קיבלו החשודים המחאה על סך 7.7 מיליון שקלים, בתמורה לפעילותם להפחתת החוב. בתוך שלושה חודשים, החוב של הבנק לביטוח הלאומי פחת בעשרות מיליונים. ההמחאה יצאה מבנק הפועלים, אולם לא ברור מי מבכירי הבנק, אם בכלל, ידע עליה. חלק מפרטי הפרשה, כפי שהוצגה בבית המשפט, נותרו לפי שעה חסויים.    

 

"ניצלו את קשריהם בביטוח הלאומי"

 

לפי גרסת המשטרה, החל משנת 94' ניהל בנק הפועלים משא ומתן עם המוסד לביטוח לאומי בניסיון לסלק את החוב שצבר, אולם הליך זה לא גרם לכל הפחתה בגובה החוב. רק התערבותם של אריזוני ושמשון הביאה את המחלוקת לידי סיום, בהפחתה המשמעותית של החוב.

 

במשטרה חושדים כי שמשון, בעברו סגן מנהל בבנק יהב, שימש כחוליה המקשרת בין דמות בכירה בבנק הפועלים לבין אריזוני, וקידם את העסקה - תוך הפעלת קשריו במוסד לביטוח לאומי. הלחצים והקשרים פעלו - והחוב אכן פחת.

 

בתמורה, הוצאה המחאה על סך 7.7 מיליון שקל על-ידי בנק הפועלים לפקודת עסקיהם של שני החשודים הנוספים בפרשה - בני הזוג אברהם ושרה כהן ממעלה-אדומים, והופקדה בחשבונם הפרטי. שרה כהן היא אחותו של אריזוני, ובמשטרה חושדים כי מתוך הסכום הכולל היא קיבלה 600 אלף שקל. בעלה חשוד כי שימש גורם מסווה להעברת הכספים.

 

יתרת הסכום הועברה לחשודים העיקריים בפרשה: אריזוני שמשון. על-פי החשד, עם סכום הכסף שהתקבל באותה עסקה, ייסדו שני החשודים בשותפות חברה בה הושקע כסף.  

  

בבקשת המעצר נטען כי סכומי כסף ניכרים מתוך הכספים ששולמו לחשודים בגין פעילותם, נמשכו על-ידי החשודים במזומן ובהמחאות והועברו לאחרים, שטרם אותרו ונחקרו. נמסר כי צפויים מעצרים נוספים.   

 

תגובות: "לבנק אין מידע"

 

עורך-דינו של אלי אריזוני, גלעד בלוי, ציין כי מרשו מסר גרסה מלאה במשטרה. לטענתו, הוא אינו מעורב בשום עבירה ולא יודע על ביצוע עבירה.

 

מבנק הפועלים נמסר בתגובה כי "בין הבנק לבין המוסד לביטוח היתה מחלוקת כספית שמקורה בשנים 1984-1987, לפני כ- 20 שנה. הבנק כפר בחבותו לשלם לביטוח הלאומי תשלומים נוספים כלשהם. בשנת 1999 הושג הסכם בין הבנק לבין המוסד לביטוח לאומי אשר הסדיר את המחלוקת. ההסכם נערך כדין ותוך שקיפות מלאה". 

 

עוד נמסר: "חשוב לציין שהבנק פעל בתום לב בכל הכרוך להשגת ההסכם עם הביטוח הלאומי". בבנק הבהירו כי יסייעו לחקירת המשטרה ככל שיידרש.

 

מלשכת דובר המוסד לביטוח הלאומי נמסר, כי "הסיכום עם בנק הפועלים נעשה על דעת ההנהלה, ולא על דעתם של פקידים במוסד, בתהליך מסודר ומבוקר. מדובר בהחלטה ישנה מאוד בעניין הפחתת החוב לבנק הפועלים. אין מדובר בתלונה של המוסד למשטרה, והנושא נבדק בעבר על ידי מבקר המדינה".

 

מנכ"ל המוסד לביטוח לאומי, פרופ' יוחנן שטסמן, אמר אתמול בבוקר בתגובה לערוץ 2 כי "אני מקווה שהמשטרה תגיע לחקר האמת מהר. אין לזה תקדים והדבר כולו נראה לי מוזר. אם יש מישהו אשם בביטוח הלאומי - שיענישו אותו".


פורסם לראשונה 04/11/2003 21:04

 

בהכנת הידיעה השתתף אייל הראובני
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
החשוד העיקרי, אליהו אריזוני
צילום: שאול גולן
צילום: שאול גולן
קשרים בביטוח לאומי. שמשון ניר
צילום: שאול גולן
צילום: שאול גולן
כספים בחשבון. שרה כהן, אחותו של אריזוני
צילום: שאול גולן
צילום: שאול גולן
מסווה להעברת כספים? אברהם כהן, בעלה של שרה
צילום: שאול גולן
"אם מישהו אשם - שיענישו אותו". מנכ"ל המוסד לביטוח לאומי, שטסמן
מומלצים