שתף קטע נבחר

לפיד: מתנגד לעסקת השבויים במתכונת הנוכחית

שרי הממשלה יצביעו ביום ראשון הקרוב בנושא העסקה המתגבשת לחילופי השבויים עם החיזבאללה. עדיין לא ברור אם יהיה רוב להצעה. לבנת: אני מוטרדת מכך שאין בעסקה מידע על רון ארד. שלום: מדובר בהחלטה קשה מאוד

סערה במערכת הפוליטית בעקבות עסקת חילופי השבויים המתגבשת, שעקרונותיה יובאו להחלטת הממשלה ביום ראשון הקרוב. כמה מהשרים הופתעו לשמוע מהאלוף (במיל') אילן בירן כי העסקה לא תכלול מידע על הנווט השבוי רון ארד, אולם הוחלט כי יוקם צוות מיוחד בו יישב נציג החיזבאללה שיתחייב להשיג מידע על הנווט השבוי. 

 

שר המשפטים, יוסף (טומי) לפיד, אמר אחר הצהריים (יום ג') כי הוא מתכוון להתנגד לעסקת השבויים במתכונת הנוכחית. בסביבתו של השר אמרו עם זאת, כי לפיד מצפה לראות את העסקה שתוצג בפני השרים בישיבת הממשלה, ולשמוע את דברי ראש הממשלה בעניין.

  

שר החוץ, סילבן שלום, אמר כי העובדה שראש הממשלה אריאל שרון מתכוון להציג בעצמו את פרטי העסקה, מעידה על כך שהוא תומך בה. לדבריו, "בימים האחרונים הועברו הפרטים האחרונים שנדרשו לצד השני, החיזבאללה, באשר למספר המשוחררים ולארצות המוצא שלהם, תוך ידיעה שמדובר בהחלטה קשה מאוד. ההחלטה תזכה בכל מקרה לביקורת מבחוץ".

 

שרת החינוך לימור לבנת מסרה כי היא "מוטרדת מהעובדה שאין בעיסקה מידע על רון ארד וכן מרשימת האסירים המשוחררים". בשל כך היא "מתקשה להצביע בעד", אך תיתן את החלטתה הסופית ביום ראשון.

 

שר הבריאות, דני נווה, אמר כי טרם החליט כיצד יצביע בישיבת הממשלה. לדבריו, אין לשחרר אסירים מצריים כל עוד עזאם עזאם "נמק בכלא". על פי העסקה המתגבשת, אמורים להשתחרר אסירים פלסטינים ולבנונים בלבד.

 

השר בני אלון מתנגד לעיסקה. לדבריו, "אסור למדינה להיכנע לארגון טרור רצחני ובכך לעודד עוד חטיפות של ישראלים".

 

השר גדעון עזרא, מתכוון להצביע בעד עיסקת חילופי השבויים. גם השרה לאיכות הסביבה, יהודית נאות (שינוי), אמרה ל-ynet כי היא נוטה להצביע בעד העיסקה.

 

"העסקה מבישה ומסוכנת"

 

סגן שרת החינוך, צבי הנדל מתנגד לעסקה. "עיסקת חילופי השבויים מבישה ומסוכנת. אמנם חייבים לעשות הכל על מנת לשחרר את חיילינו ואזרחינו השבויים, אך לא זו הדרך. ישראל תהפוך את אחד מארגוני הטרור הנאלחים ביותר ואת מנהיגו הרוצח, נסראללה, לשריף של המזרח התיכון, תוך מתן לגיטימציה לחטיפת ישראלים וחיילים".

 

גם ח"כ אהוד יתום (הליכוד) מתריע כי כל עיסקה שתכלול את שחרור מוסטפה דיראני ולא תניב מידע על הנווט השבוי רון ארד, היא "עיסקה הסותמת את הגולל על כל אפשרות להשיב את הנווט הביתה בעתיד". לדברי יתום, קשר השבי בין ארד לדיראני הינו קשר שאין לנתק.

 

"אנחנו מתעסקים עם חבורה צינית ומרושעת, שאינה עושה כל חשבון אנושי ואנו צריכים להיות יותר קשוחים מבדרך כלל, אחרת נהיה בעמדת נחיתות", מזהיר ח"כ רוני בריזון (שינוי), "איני יודע פרטים על העיסקה, אבל אין ספק שקל לחטוא בנתינת יתר כי אנו רחמנים בני רחמנים. אני מציע לא להיכשל בנתינת יתר. אני חושש שאם כך נעשה, נצטרך לשלם גם בעתיד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
ישמע את הפרטים. לפיד
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: רויטרס
החלטה קשה. שלום
צילום: רויטרס
אתר הכנסת
זו לא הדרך. הנדל
אתר הכנסת
מומלצים